کوله سیستکتومی  یک روش جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است - عضوی گلابی شکل که درست زیر کبد در سمت راست بالای شکم شما قرار دارد. کیسه صفرا صفرا - مایع گوارشی تولید شده در کبد - را جمع آوری و ذخیره می کند.

آنچه باید درباره برداشتن کیسه صفرا بدانید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مایوکلینیک،کوله سیستکتومی معمولاً با قرار دادن یک دوربین فیلمبرداری کوچک و ابزار جراحی خاص از طریق چهار برش کوچک انجام می شود تا داخل شکم شما را ببیند و کیسه صفرا را خارج کند. پزشکان به این عمل کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی می گویند. در برخی موارد، ممکن است از یک برش بزرگ برای برداشتن کیسه صفرا استفاده شود.کوله سیستکتومی یک عمل جراحی رایج است و تنها خطر کمی از عوارض را به همراه دارد. در بیشتر موارد، می توانید در همان روز کوله سیستکتومی به خانه بروید.

کوله سیستکتومی معمولاً با قرار دادن یک دوربین فیلمبرداری کوچک و ابزار جراحی خاص از طریق چهار برش کوچک انجام می شود تا داخل شکم شما را ببیند و کیسه صفرا را خارج کند. پزشکان به این عمل کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی می گویند.

در برخی موارد، ممکن است از یک برش بزرگ برای برداشتن کیسه صفرا استفاده شود. به این عمل کوله سیستکتومی باز گفته می شود.

معمولا برای درمان سنگ های صفراوی و عوارض ناشی از آن انجام می شود.

پزشک شما ممکن است جراحی صفرا را در موارد زیر توصیه کند:

 • سنگ های صفراوی در کیسه صفرا (کللیتیازیس)
 • سنگ کیسه صفرا در مجرای صفراوی (کلدوکولیتیازیس)
 • التهاب کیسه صفرا (کوله سیستیت)
 • پولیپ بزرگ کیسه صفرا
 • التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) به دلیل سنگ کیسه صفرا

کیسه صفرا اندامی است که در قسمت تحتانی کبد قرار دارد. عملکرد این کیسه نگهداری مایع زرد رنگ صفراست. این مایع به هنگام ورود مواد غذایی به معده از کبد ترشح می‌شود و سپس از طریق مجرایی به کیسه صفرا انتقال می‌یابد. صفرا از طریق مجرای صفراوی مشترک به روده کوچک ریخته می‌شوند. کار این مایع ایجاد امولسیون پایدار چربی‌های غذاست .

افرادی که به سنگ کیسه صفرا مبتلا می‌شوند، در صورت وخامت بیماری، تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. هنگام جراحی معمولاً پزشک معالج کیسه صفرا را از بدن خارج می‌کند. در این صورت پس از گذشت مدتی مجرای صفرا گشاد می‌شود و کار کیسه صفرا را انجام می‌دهد.

اما در ادامه مطلب به نقل از سایت Readers Digestبه مواردی اشاره شده است که باید قبل از عمل بدانید :

خطرات

کوله سیستکتومی خطر کمی از عوارض دارد از جمله:

 • نشت صفرا
 • خون ریزی
 • عفونت
 • آسیب به ساختارهای مجاور مانند مجرای صفراوی، کبد و روده کوچک
 • خطرات بیهوشی عمومی، مانند لخته شدن خون و ذات الریه
 • خطر عوارض شما بستگی به سلامت کلی شما و دلیل کوله سیستکتومی شما دارد.


چه غذا و داروهایی مجاز و غیر مجاز هستند؟

برای آماده شدن برای کوله سیستکتومی، جراح ممکن است از شما بخواهد:

شب قبل از جراحی چیزی نخورید. ممکن است همراه با داروهای خود یک جرعه آب بنوشید، اما حداقل چهار ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
مصرف برخی داروها و مکمل ها را متوقف کنید. در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. مصرف بیشتر داروها را طبق تجویز ادامه دهید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف برخی داروها و مکمل ها را متوقف کنید زیرا ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند.

پوشاک و وسایل شخصی

اکثر افراد در همان روز کوله سیستکتومی به خانه می روند، اما عوارضی ممکن است رخ دهد که نیاز به یک یا چند شب بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. در صورت نیاز به ماندن در بیمارستان با آوردن وسایل شخصی مانند مسواک، لباس راحت و کتاب یا مجلات برای گذران وقت، از قبل برنامه ریزی کنید.

سایر اقدامات احتیاطی

کسی را پیدا کنید که شما را به خانه برساند و با شما بماند. از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که شما را به خانه برساند و شب اول بعد از جراحی نزدیک بمانند.

آنچه باید انتظار داشته باشید:

قبل از عمل

کوله سیستکتومی با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین شما در طول عمل از آن آگاه نخواهید شد. داروهای بیهوشی از طریق ورید بازوی شما تجویز می شود. هنگامی که داروها تأثیر می گذارند، تیم مراقبت های بهداشتی شما لوله ای را در گلوی شما قرار می دهد تا به شما در تنفس کمک کند. سپس جراح شما کوله سیستکتومی را با استفاده از روش لاپاراسکوپی یا باز انجام می دهد.

بسته به وضعیت شما، جراح شما یکی از دو روش جراحی را توصیه می کند:

کوله سیستکتومی کم تهاجمی (لاپاروسکوپی)

در طول کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی، جراح چهار برش کوچک در شکم شما ایجاد می کند. یک لوله با یک دوربین فیلمبرداری کوچک از طریق یکی از برش ها به شکم شما وارد می شود. جراح شما یک مانیتور ویدئویی را در اتاق عمل تماشا می کند در حالی که از ابزارهای جراحی که از طریق برش های دیگر در شکم شما برای برداشتن کیسه صفرا وارد می شود، استفاده می کند.

در مرحله بعد، اگر جراح شما نگران سنگ های صفراوی احتمالی یا سایر مشکلات مجرای صفراوی شما باشد، ممکن است تحت یک آزمایش تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا سونوگرافی قرار بگیرید. سپس برش های شما بخیه زده می شود و شما را به یک منطقه بهبود می برند. کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک یک یا دو ساعت طول می کشد.

کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک برای همه مناسب نیست. در برخی موارد، جراح شما ممکن است با روش لاپاراسکوپی شروع کند و به دلیل بافت اسکار ناشی از عمل‌های قبلی یا عوارض، ایجاد برش بزرگ‌تری را لازم بداند.

کوله سیستکتومی سنتی (باز)

در طول کوله سیستکتومی باز، جراح یک برش 6 اینچی (15 سانتی متری) در شکم شما در زیر دنده ها در سمت راست شما ایجاد می کند. عضله و بافت به عقب کشیده می شوند تا کبد و کیسه صفرا شما نمایان شود. سپس جراح شما کیسه صفرا را برمی دارد.

برش بخیه می شود و شما به یک منطقه بهبودی منتقل می شوید. کوله سیستکتومی باز یک یا دو ساعت طول می کشد.

بعد از عمل

با از بین رفتن داروهای بیهوشی، شما را به یک منطقه بهبودی منتقل خواهید کرد. سپس برای ادامه بهبودی به اتاق بیمارستان منتقل خواهید شد. بازیابی بسته به روش شما متفاوت است:

کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک. افراد اغلب می توانند در همان روز عمل جراحی به خانه بروند، اگرچه گاهی اوقات نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان است. به طور کلی، زمانی که بتوانید بدون درد بخورید و بیاشامید و بتوانید بدون کمک راه بروید، می توانید به خانه برگردید. حدود یک هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابد.
کوله سیستکتومی باز انتظار داشته باشید که دو یا سه روز را در بیمارستان بگذرانید. هنگامی که در خانه هستید، ممکن است چهار تا شش هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد.

نتایج کوله سیستکتومی

کوله سیستکتومی می تواند درد و ناراحتی سنگ های صفراوی را تسکین دهد. درمان های محافظه کارانه، مانند اصلاح رژیم غذایی، معمولاً نمی توانند از عود سنگ کیسه صفرا جلوگیری کنند. در بیشتر موارد، کوله سیستکتومی از عود سنگ های صفراوی جلوگیری می کند.

اکثر افراد پس از کوله سیستکتومی مشکلات گوارشی را تجربه نمی کنند. کیسه صفرا برای هضم سالم ضروری نیست. برخی از افراد ممکن است بعد از عمل مدفوع شل را تجربه کنند که معمولاً با گذشت زمان برطرف می شود. هر گونه تغییر در عادات روده یا علائم جدید پس از عمل خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

اینکه چقدر سریع می توانید به فعالیت های عادی پس از کوله سیستکتومی بازگردید بستگی به روشی دارد که جراح شما از آن استفاده می کند و سلامت کلی شما. افرادی که تحت کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی قرار می گیرند ممکن است بتوانند در عرض چند روز به سر کار خود بازگردند. کسانی که تحت کوله سیستکتومی باز قرار می گیرند ممکن است به یک هفته یا بیشتر نیاز داشته باشند تا به اندازه کافی بهبود پیدا کنند تا به سر کار بازگردند.


هر آنچه که درباره جراحی کیسه صفرا باید بدانید

نیاز به آماده سازی قبل از عمل ندارید

زمان این عمل جراحی تا 90درصد انتخابی است ،به این معنا که جراح توصیه می کند که کیسه صفرا برداشته شود. 10درصد دیگر عمل جراحی اضطراری است و بدیهی است که وقت آماده سازی ندارید.تنها توصیه قبل از عمل، رعایت کردن یک رژیم غذایی است.


شکاف بزرگی ایجاد نمی شود

در بیشتر موارد عمل کیسه صفرا از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود که نیاز به سه یا چهار برش ریزدر شکم دارد و احتمال دارد که نافتان ظاهر عجیب پیدا کند.
این شکل نامتعارف به این دلیل است که کیسه صفرا را از آن جا خارج می کنند.
ناف به سمت بیرون شکل می گیرد و کمی زرد رنگ است.البته این حالت موقت است.


تجربه بیماران

بیماری درباره تجربه اش پس از عمل جراحی می گوید: "توصیه می کنم شلواری با 2-3 سایز بزرگ تر با خود به بیمارستان ببرید.زیرا مایعات زیادی به بدن تزریق می شود.من روز اول نیز ادرار زیادی دفع کردم."


عوارض بعد از عمل

اکسیژن داخل شکم باعث عوارض عجیبی از جمله شانه درد برای 24-48 ساعت اول پس از جراحی می شود .اکسیژن می تواند باعث آزردگی دیافراگم شود.خوشبختانه، با راه رفتن پس از جراحی حباب های گاز شکسته و ناراحتی برطرف می شود.


به هوش آمدن پس از عمل

پس از به هوش آمدن، کمی احساس گیجی خواهید کرد. اما حتی بلافاصله بعد از عمل جراحی، احساس بهتر شدن می کنید و حتی 10 درصد ازآن ناراحتی را که هنگام پرشدن کیسه صفرا می کردید، احساس نمی کنید.


احتمالا در همان روز از بیمارستان مرخص می شوید

به طور کلی عمل حدود 45 دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد. بیشتر بیماران چند ساعت پس از عمل جراحی مرخص می شوند ، اگرچه ممکن است بعضی ها یک شب بستری شوند.


دوران نقاهت

می توانید در عرض 3 تا 5 روز سر پا شوید. اما در زمان نقاهت نیاز به پرستاری دارید.


به قدرت بدنتان توجه کنید

بازگشتن به فعالیت های عادی مثل ورزش، به قدرت بدنی فرد بستگی دارد.بنا بر این کار هایی را که می توانید ، انجام دهید. به طور کلی برای مدتی بیمار نسبت به قبل در انجام دادن کارهای معمولی احساس خستگی می کند.


ممکن است روند دفع مدفوع کمی غیرطبیعی می شود

بدون کیسه صفرا،صفرا به روده کوچک راه پیدا می کند اما مخلوطی که آن جا به وجود می آید کمی متفاوت خواهد بود.بنابر این اگرغذای پر چرب مصرف می کنید، شکم کمی شل خواهد بود .خوشبختانه ،سیستم گوارشی به حالت طبیعی بر می گردد اما برخی افراد دیگر نمی توانند بعضی از غذا ها را تحمل کنند از جمله غذا های بسیار چرب زیرا دچار شل شدن شکم می شوند.


احتمالا اشتها تغییر پیدا می کند
اگر چه خیلی سریع تر از قبل احساس گرسنگی می کنید اما نسبت به قبل زودتر نیز احساس سیری خواهید کرد بدون هیچ مشکلی می توانید هر نوع غذا را بخورید به جز غذا های چرب .در صورت میل به خوردن غذای چرب سعی کنید در وعده های قبل و بعد از آن یک غذای سبک مصرف کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • sisi ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
  8 4
  تیتر تصحیح شود لطفا
 • هانیه ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۲
  16 1
  ممنونم بابت مطالب مفیدتون, راستیتش من سه روز عمل کردم و این چند وقت فقط مایعات خوردم, امروز ک مرخص شدم فقط یه شیرینی کوچیک خوردم ولی دفع مدفوعم غیرطبیعی بود, خیلی ترسیده بودم. ولی الان با خوندن مطالب شما خیالم راحت شد, یه دنیا سپاس