دانشمندان و استادان دانشگاه درباره ایمنی ماده شیمیایی جدیدی که اخیرا در ظروف تفلون آمریکایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

ماده سمی ظروف تفلون جدید باعث ایجاد سرطان می‌شود

سلامت نیوز: دانشمندان و استادان دانشگاه درباره ایمنی ماده شیمیایی جدیدی که اخیرا در ظروف تفلون آمریکایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم؛ اکثریت مردم آمریکا در خون خود اسید «پرفلوئورواکتانوئیک» دارند؛ بله درست است - مواد شیمیایی نچسبی که شرکت ظروف تفلون‌ «دوپانت» که تا سال 2013 برای ساخت ظروف  تفلون خود مورد استفاده قرار می‌داد، به طوری که حتی سازمان حفاظت محیط زیست آنرا محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، دانشمندان گفته بودندکه اگر این ماده به‌درستی مورد استفاده قرار گیرد، ظرف ساخته شده یک ظرف نچسب امن است اما دانشمندان هنوز از اینکه چرا در خون ما "پرفلوئورواکتانوئیک اسید" (PFOA ) وجود دارد گیج و سردرگم هستند.

در عین حال در این موضوع هم پای شرکت «دوپانت» (DuPont) به میان آمده است. آنها در سال 2009 یک ماده شیمیایی دیگر را به جای (PFOA)  به کار بردند.

نام این ماده «جن ‌ایکس» (GenX)، است و آن را برای ساخت ظروف تفلون مورد استفاده قرار می‌دهند؛ در حال حاضر دانشمندان و استادان دانشگاه درباره ایمنی این ماده ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

شرکت «دوپانت» با جایگزین کردن ماده «جن‌ایکس» به جای ماده PFOA، از این ماده جدید در ساخت ظروف تفلون خود و صدها محصول دیگر خود استفاده کرده‌اند.

این شرکت برای اینکه نشان دهد ماده جدید از نظر ایمنی و سلامت مشکلی ندارد مدعی شد که این ماده بی‌خطر است و گفت که ماده جدید "مشخصات سم‌شناسی مطلوب‌تری" نسبت به ماده قبلی دارد.

با توجه به یک گزارش جدید که توسط پایگاه خبری «اینترسپت» 16 مورد گزارش درباره خطرات قابل توجهی که «جن‌ایکس» روی سلامت و محیط زیست دارد به دستشان رسیده است.

اسناد می گویند ماده GenX اثرات بهداشتی مضر روی حیوانات آزمایشگاهی داشته است، از جمله تاثیرات این ماده روی موش‌های آزمایشگاهی با ابتلا به سرطان، افزایش وزن، تغییر در سطح سیستم ایمنی بدن و کلسترول همراه بوده است.

بر اساس گزارش «اینترپرست»، موارد دیگری همچون نوسانات در اندازه کلیه‌ها و کبدها، و مشکلات مربوط به تولید مثل نیز از عوارض این ماده خطرناک محسوب می‌شود.

در ژانویه 2013،  شرکت «دوپانت» در گزارشی اظهار داشت که موش‌های آزمایشگاهی در طی یک دوره دو ساله که در معرض مقادیر مختلفی از GenX  قرار گرفته‌اند در آنها تومورهای سرطانی در کبد، پانکراس، و بیضه‌ها تشکیل شده است.

بر اساس گزارش «اینترپرست» نیز، تومورهای خوش خیم، بیماری کلیه، عدم کبد، و پولیپ رحم در موش‌ها مشاهده شده است.

شرکت «دوپانت» اما این گزارش را در ارتباط با انسان، کم‌اهمیت جلوه دادند و نوشتند:"این یافته‌ها در رابطه با انسان هیچ ریسکی ندارند".

‌متخصصان شرکت «دوپانت» پیش از این هم ادعاهای مشابهی را در مورد ماده C8 / PFOA مطرح کرده بودند که بعدها مشخص شد که این ماده سمی مهلک است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha