شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۵ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 1787

شايد شما هم ديده باشيد افرادي را که به نظر مي رسد براي کارهايشان دليل خاصي ندارند. هر قدر هم که به آنها بگويي اين کار مناسب تو نيست يا برايت خطر دارد، به گوششان نمي رود.

تخت‌هاي برنزه اعتياد مي‌آورند

انگار نيرويي از درون آنها را مجبور مي کند حتما و هر طور شده و به هر قيمتي که هست، آن کار به خصوص را انجام دهند. محققان دريافته اند استفاده از سولاريوم ها، يا همان تخت ها و اتاق هاي برنزه هم، مي تواند همين حکم را براي برخي افراد داشته باشد. يعني به طور خلاصه براي اين عده اعتيادآور باشد.

خبرگزاري رويترز گزارش داده است انديشه اين تحقيق از آنجا به ذهن يک گروه تحقيقاتي در دانشگاه واشينگتن رسيد که آنها مي ديدند برخي افراد علي رغم هشدارهاي جدي پزشکان و متخصصان پوست، در مورد خطر بروز سرطان پوست بر اثر قرار گرفتن در زير اشعه ماوراي بنفش براي برنزه شدن، باز هم اصرار داشتند که از اين ابزار براي زيبا نشان دادن پوست و ظاهر خود استفاده کنند.

اين محققان براي بررسي اين افراد، که همگي دانشجويان کالج واشينگتن بودند، ابتدا طي سوال هايي، ميزان استفاده آنها را از تخت هاي برنزه سوال کردند. آيا آنها هر روز به اين موضوع فکر مي کنند؟ آيا خود را ناچار به برنزه کردن خودشان مي بينند؟ و اين که آيا به طور مرتب خود را برنزه مي کنند يا خير.

بررسي ها نشان داد 76 درصد از دختران پرسش شونده در اين مطالعه و 59 درصد از پسران، پاسخشان اين بود که خود را ناچار به استفاده از تخت هاي برنزه مي بينند. اين درصدها، با آماري که مي گويد بيشتر مشتريان مراکز برنزه را خانم ها تشکيل مي دهند، مطابقت دارد. البته ميزان آقايان هم، اين طور که پيداست، چندان پايين نيست.

در مرحله بعد از آنها آزموني به عمل آمد که به نام «آزمون اختلالات مرتبط با مواد» معروف است. اين آزمون نشان مي دهد که فرد تا چه اندازه به يک رفتار خاص وابستگي پيدا کرده است.

جمع بندي آزمون ها و پاسخ هاي افراد مشخص کرد آنها که به طور مرتب براي برنزه کردن خودشان مراجعه مي کنند، امتياز بالاتري هم در آزمون تعيين وابستگي گرفته اند. يعني اين افراد به اين رفتارشان به نوعي معتاد شده اند.

اين محققان مي گويند احتمالا علت اين اعتياد آن است که به دلايل زمينه اي مثل شخصيت يا تربيت خانوادگي، قرار گرفتن در زير نور ماوراي بنفش يا هر تلاش ديگري براي زيباتر نشان دادن خود، باعث ترشح هورمون آندورفين در اين افراد مي شود.

هورموني که نوعي ضددرد دروني است و موجب مي شود فرد احساس بهتري داشته باشد و قدرت او براي تحمل استرس و تنش ها بيشتر شود. ترشح اين هورمون احتمالا مسؤول اعتياد افراد به برنزه کردن بوده است.

با اين حال، طبق نظر متخصصان پوست، طيف ماوراي بنفش نور خورشيد يا هر منبع نوري ديگري، باعث حرکت سلول هاي پوست به سمت سرطاني شدن مي شود و بايد به طور جدي از آن احتراز کرد. در مواردي که مجبوريم زير اين نور باشيم، توصيه مي شود از کرم هاي ضد آفتاب استفاده کنيم.

بنابراين نتيجه اين گزارش اين است که افرادي که نمي توانند اين رفتار خود را کنترل کنند، بهتر است به فکر باشند به يک روان درمانگر هم مراجعه کنند، قبل از اين که ناچار شوند براي تشخيص و درمان سرطان پوست، به پزشک مراجعه کنند.

اين مطالعه در آخرين شماره نشريه «آکادمي بيماري هاي پوست آمريکا» منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =