رييس انجمن بيماران تالاسمي غرب استان تهران گفت: 320 نفر از مردم غرب استان تهران به بيماري تالاسمي مبتلا هستند كه 50 درصد آنها زن و 50 درصد بقيه مرد مي‌باشند.

حبيب الله كاظمي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا گفت: در سالهاي اخير تعداد كودكان تالاسمي متولد شده در منطقه بسيار كم شده؛ به طوري كه در سالهاي قبل هر سال 8 تا 9 نفر بيمار تالاسمي متولد مي‌شدند كه به يك تا دو نفر در سال كاهش پيدا كرده است كه اين به دليل انجام آزمايش پيشگيري است كه زوجين قبل از ازدواج آن را انجام مي‌دهند.

وي افزود: بيماران تالاسمي غرب استان تهران از نظر تامين دارو مشكلي ندارند عده‌اي از آنها تحت پوشش بيمه‌ تامين اجتماعي هستند و داروي مورد نياز را از داروخانه‌ بيمارستان مي‌گيرند. عده‌اي از آنها كه تحت بيمه خدمات درماني‌اند داروهاي مورد نياز خود را از داروخانه بيمارستان شهيد باهنر كرج دريافت مي‌كنند.

وي ادامه داد: اين بيماران از نظر اجتماعي داراي مشكل هستند؛ زيرا به علت اينكه معافيت پزشكي براي آنها صادر مي‌شود، جذب بازار كار نمي‌شوند و از نظر ازدواج و مسكن دچار مشكلات شديدي هستند در حالي كه داراي ضريب هوشي بالايي هستند.

رييس انجمن بيماران تالاسمي غرب استان تهران در پايان گفت: به كار بردن لفظ  بيمار براي اين افراد نادرست است، زيرا اين يك صفت خصوصي است كه به او تحميل شده است و بهتر است فرد تالاسمي معرفي شود نه بيمار تالاسمي، چنين فردي به ترحم نيازمند نيست بلكه به توجه نياز دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =