پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
کد خبر: 181377

مطالعات پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام نشان می دهد، تزریق واكسن آنفلوآنزا در صبح موثرتر است؛ چرا كه سبب می شود آنتی بادی بیشتری در بدن تولید شود.

صبح ، بهترین زمان تزریق واكسن آنفلوآنزا

سلامت نیوز:  مطالعات پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام نشان می دهد، تزریق واكسن آنفلوآنزا در صبح موثرتر است؛ چرا كه سبب می شود آنتی بادی بیشتری در بدن تولید شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، آنتی بادی ماده ای است كه در پاسخ به تحریك یك آنتی ژن در بدن ساخته شده است و با آن واكنش نشان می دهد.
در این مطالعه 276 داوطلب 65 سال به بالا در مقابل آنفلوآنزا واكسینه شدند. واكسینه این افراد در 2 گروه صبح ( 9 تا 11 صبح) و بعد از ظهر (15 تا 17 بعد از ظهر) انجام شد. با اینكه واكسن تزریق شده به هر 2 گروه یكسان بود، غلظت آنتی بادی تولید شده در بدن گروه اول (9 تا 11 صبح) به میزان قابل توجهی بیشتر بود.
مدیر این پروژه تحقیقاتی بر این باور است كه نوسانات آنتی بادی تولید شده با ساعت تزریق واكسن مرتبط است و این نتیجه نه تنها در واكسن آنفلوآنزا كه در انواع دیگر واكسن نیز وجود دارد.
به گزارش ساینس، ویروس آنفلوآنزا سالانه عامل مرگ 250 هزار تا 500 هزار تن در سراسر جهان است؛ به همین دلیل تزریق واكسن برای كودكان، سالمندان، بیمارن و زنان باردار توصیه شده است. واكسن آنفلوانزا هر ساله با توجه به ویروس های رایج همان سال تولید می شود.
اثر بخشی واكسن آنفلوآنزا به عوامل مختلفی بستگی دارد كه مهم ترین آن مطابقت واكسن با ویروس های موجود در محیط در سال مربوطه است. سلامتی جسمانی بیمار نیز باعث می شود كه اثر بخشی واكسن بیشتر شود؛ تحقیقات نشان می دهد كه استفاده از واكسن احتمال ابتلا به آنفلوآنزا را تا 60 درصد كاهش می دهد.

***** واكسن آنفلوآنزا برای زنان باردار ضروری است
واكسن آنفلوآنزا برای زنان باردار در تمام ماه های بارداری هیچ خطری در بر ندارد و به شدت توصیه شده است؛ به علاوه واكسن آنفلوآنزا در دوران بارداری كمك می كند كه كودك در 6 ماه اول زندگی در برابر بیماری محافظت شود.

***** عوارض جانبی
معمولا واكسن با درد، قرمزی و تورم در ناحیه محل تزریق همراه است و در یك تا 2 درصد از افراد همراه با تب است.
برخی از عوارض نادر واكسن عبارتند از :
• واكنش های آلرژیك
• اختلال تنفسی
• تورم اطراف چشم و لب
• كهیر
• سرگیجه
• تب بالا
نتایج این تحقیقات در نشریه Vaccine منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha