رئیس کل سازمان نظام پرستاری با انتقاد از بی توجهی های وزیر بهداشت به خواسته های پرستاران گفت: تاکنون 7 نامه به شخص وزیر به عنوان عالی ترین مقام وزارت بهداشت ارسال نموده ایم تا در جلسه شورای عالی سازمان نظام پرستاری به عنوان برگزیدگان و منتخبین پرستاران کشور شرکت نمایند اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخی از سوی ایشان دریافت ننموده ایم.

بی‌توجهی وزیر بهداشت به ۷ نامه نظام پرستاری/اجرای نادرست طرح تحول سلامت چالش جدی پرستاری کشور است

سلامت نیوز: رئیس کل سازمان نظام پرستاری با انتقاد از بی توجهی های وزیر بهداشت به خواسته های پرستاران گفت: تاکنون 7 نامه به شخص وزیر به عنوان عالی ترین مقام وزارت بهداشت ارسال نموده ایم تا در جلسه شورای عالی سازمان نظام پرستاری به عنوان برگزیدگان و منتخبین پرستاران کشور شرکت نمایند اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخی از سوی ایشان دریافت ننموده ایم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری کشور، دکتر علی محمد آدابی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، در همایش نقد واقعی طرح تحول نظام سلامت با گلایه از بی توجهی های وزیر بهداشت گفت: تاکنون 7 نامه به شخص وزیر به عنوان عالی ترین مقام وزارت بهداشت ارسال نموده ایم تا در جلسه شورای عالی سازمان نظام پرستاری به عنوان برگزیدگان و منتخبین پرستاران کشور شرکت نمایند اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخی از سوی ایشان دریافت ننموده ایم.


وی ادامه داد: اما ما به عنوان نماینده پرستاران هیچ گاه به دلیل ناملایمات و بی توجهی ها از تلاش باز نمی ایستیم و به فعالیت ها و پیگیری های خود ادامه می دهیم. تاجایی که تعداد نامه هاو دعوت های ما از ایشان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شود.


رئیس کل نظام پرستاری تصریح کرد: یکی از لوازم ایجاد تعادل در هرجامعه ای تعامل ارکان قدرت با نخبگان و برگزیدگان آن جامعه است. که متاسفانه این امر در وزارت بهداشت ما مشاهده نمی شود.


وی با اشاره به تفاوت پرداخت ها در میان گروه های پزشکی و پرستاری گفت: در بحث پرداخت ها یک اصل پذیرفته شده در همه جای دنیا این است که فاصله بین کمترین و بیشترین دریافت ها بیش از 7 تا 8 برابر نباشد به شرط این که آن پایین ترین رده هم امکانات کافی برای زندگی داشته باشد. درحقیقت هر دو گروه باید شرایط مساعد برای یک زندگی مساعد را داشته باشند.


دکتر آدابی تصریح کرد: متاسفانه چنین شرایطی در نظام سلامت پرداخت در بین گروه های پزشکی و پرستاری مشاهده نمی شود. این امر مصداق بارز ظلم است چرا که ظلم به معنای نوعی پراکندگی و عدم توزیع امکانات در بین بخش های مختلف می باشد.


وی در پایان خاطر نشان کرد: پرستاران به دلیل ناآگاهی از حقوق حق خود در نظام سلامت مورد ظلم و اجحاف قرار گرفته اند و هدف ما آگاه سازی این قشر خدوم نسبت به این مسائل است .


طرح تحول سلامت «پوپولیستی» است

در ادامه دکتر مزدک دانشور در این همایش در مقاله ای با عنوان نقد طرح تحول سلامت از دیدگاه اقتصاد سیاسی اظهار داشت :‌ اولین نقد این طرح پوپولیستی بودن آن است.


وی افزود: براساس سیاست پوپولیستی افراد بی واسطه با مردم حرف می زنند و در عین حال از مخالفان طرح به عنوان ساده لوح و دشمن یاد می کنند.


دکتر دانشور با عنوان اين مطلب كه طرح تحول نظام سلامت تمام خصوصيات يك طرح پوپولیستی را دارد افزود : منابع مالي طرح تحول نظام سلامت از قطع يارانه هاي كالاهاي اساسي تامين شد است و با اين منابع مالي داريم بيمارستان ها را تجهيز مي كنيم.


وی با طرح اين سوال كه ايا طرح تحول نظام سلامت به مقوله ي سلامت جسمي و رواني افراد توجه كرده است گفت: اين طرح فقط شعار خود مراقبتي مي دهد.


دکتر دانشور ادامه داد : آيا ريختن پول به بيمارستان ها به كارايي و عدالت منجر مي شود؟


وي افزود : چرا پزشك مقيم بيمارستان ده ها در برابر ساير كادر درماني حقوق دريافت مي كند اما همه ي كارها توسط  رزیدنت انجام مي شود.


دانشور تاكيدكرد: ريختن پول به بيمارستان نه به عدالت منجر مي شود و نه باعث افزايش كارايي مي شود.

 

 طرح تحول نظام سلامت نتوانست هزینه های مردم را کاهش دهد

بهداشت و درمان در 50 سال گذشته به لحاظ اقتصادي در همه جاي دنيا تحوالات جدي پيدا كرد و ايران نيز در قالب برنامه اي با عنوان اصلاح نظام سلامت و با تاخير نشست ساير كشورها به تصويب رسيد. دكتر محمد حسن طريقت منفرد با عنوان اين مطلب گفت: طرح پزشك خانواده يكي از نتايج اين برنامه بود كه همچنان اجرا نشده و با عنوان يك تكليف فقط مورد تاكيد و تذكر مسئولان قرار گرفته است . اين مسئله تنها يكي از موارد اجرا نشدن قانون در نظام سلامت كشور است.


وزير سابق بهداشت گفت : بودجه وزارت بهداشت در سال 91 ، 16 هزار و 400 ميليارد تومان بوده كه امسال اين رقم به 58 هزار و 600 ميليارد تومان رسيده است. طبق فرمايش مقام معظم رهبري قرار بوده قدر مطلق پرداختي مردم با توجه به اختصاص اين بودجه ها افزوده نشود ولي در عمل آيا واقعا اين اتفاق افتاده يا پرداخت از سوي مردم چندين برابر شده است.


وي با اشاره به اشكالات طرح تحول نظام سلامت گفت: يكي از بزرگترين ايرادات اين طرح آن است كه هزينه هاي بستري كه بخش قابل توجه اي از هزينه هاي درماني را شامل مي شود زير پوشش طرح تحول نيامده است. از طرف ديگر تعرفه برخي خدمات برزن تا 100 درصد افزوده شده و اين در حالي است كه اين خدمات تحت پوشش بيمه هم نيستند.


طريقت منفرد گفت: در حقيقت هيچ كجا و در هيچ بخشي پرداخت مردم از جیبشان كم نشده ولي همه جا مي شنويم كه گفته مي شود پرداختي مردم كاهش پيدا كرده است.


چرا كه اطلاع رساني در اين خصوص با موضع گيري و پوشاندن حقايق صورت مي گيرد و ظاهر امر به گونه ي ديگر نمايش مي دهد.

 خدمات طرح تحول سلامت یک سویه بوده است
 به گزارش سلامت نیوز در ادامه، مهندس بهمن معاون مطالعات و توسعه خدمات سازمان بیمه سلامت ایران،گفت: در سال ۹۳ از محل هدفمندی یارانه ها ۵۵۰ میلیارد تومان و از محل منابع سازمان بیمه سلامت ۷۰۰ میلیارد تومان برای پوشش بیمه ای افراد فاقد بیمه در کشور، تخصیص یافت.

وی با عنوان این مطلب که تنها گام منطبق با قانون در اجرای طرح تحول سلامت پوشش بیمه ای افراد فاقد بیمه بوده است، گفت: در مجموع ۱۲۵۰ میلیارد تومان برای پوشش بیمه ای تخصیص داده شد که در عمل پرداخت این مقدار پول محقق نشد.

برزگر با اعلام اینکه برای ۹ میلیون بیمه شده با متوسط ۲.۳ نفر خانواده ۱۹۹۰ میلیارد تومان حق بیمه پیش بینی شده بود، افزود: این در حالی بود که دولت ۱۲۵۰ میلیارد تومان در قانون برای اجرای این مهم پیش بینی کرده بود.

معاون مطالعات و توسعه خدمات سازمان بیمه سلامت ایران با انتقاد از اینکه در فرایند بیمه افراد فاقد پوشش بیمه ای نتوانستیم غنی و فقیر را تفکیک کنیم، گفت: بیش از ۹۱ .۷ درصد جمعیت ۹.۵ میلیون نفری بیمه شده فاقد درآمد کافی بودند.

وی با اعلام اینکه عمده کاهش پرداختی مردم ناشی از بیمه کردن افراد فقیر بوده است، افزود: عدم تامین منابع مالی پایدار باعث شده بیمه ها با سونامی هزینه مواجه شوند.

برزگر با عنوان این مطلب که طرح تحول سلامت یک سویه نگری در ارائه خدمات انجام داد، گفت: متاسفانه قانونگذار، وظایف تولیت سلامت را تفکیک نکرده است.

وی با اعلام اینکه مشکل حوزه سلامت تجمیع بیمه ها نیست، افزود: وزارت رفاه باید مدافع حق مردم در نظام سلامت باشد.


اجرای نادرست طرح تحول نظام سلامت چالش جدی پرستاری کشور است

به گزارش سلامت نیوز، دبیر علمی همایش نقد واقعی طرح تحول نظام سلامت نیز در این همایش گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت در اردیبهشت ماه 1393 امید به بهبود شرایط کلی نظام سلامت و به ویژه پرستاری وجود داشت اما در عمل شاهد نتایجی دیگر بودیم .

 دکتر ژاله عزتی در همایش نقد واقعی طرح تحول نظام سلامت با اشاره چالش های ناشی از اجرای طرح تحول نظام سلامت برای پرستاران گفت: متاسفانه در نظام سلامت تنها یک گروه حداقلی پزشکان متخصص و جراحان مورد توجه ویژه هستند و متاسفانه پرستاران و پیراپزشکان در سایه غفلت ها و بی توجهی ها قرار گرفتند.

وی با اشاره به اهمیت بحث خود مراقبتی در امر سلامت گفت: یکی از شعارهایی که در ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت مطرح بود، توجه به خود مراقبتی بود و بودجه قابل توجه ای نیز به این امر اختصاص داده شد.


معاون فنی، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری کشور افزود: متاسفانه بخش اعظم این بودجه به جای اینکه صرف پیش گیری از بیماری و آموزش های لازم برای خود مراقبتی شود به امر مراقبت های بالینی تعلق گرفت.


دکتر عزتی ادامه داد: با ارتقای بحث خود مراقبتی مسلمأ به کیفیت خدمات مراقبتی و بالینی افزوده می شود و این مسئله ای است که متاسفانه مورد غفلت واقع شده است.


وی خاطر نشان کرد: تا زمانی که طرح تحول نظام سلامت با این رویکرد پیش برود بازدهی و خروجی مناسبی را از این طرح شاهد نخواهیم بود. در روند فعلی این طرح مشکلات اساسی وجود دارد که در صورت ادامه آن ها عواقب غیر قابل جبرانی برای گروه های مختلف فعال در نظام سلامت و نیز مردم به عنوان گیرندگان خدمات مراقبتی وجود خواهد داشت.


دبیر علمی همایش نقد واقعی طرح تحول نظام سلامت در پایان اظهار امیدواری کرد که با هم اندیشی و ارائه راهکار های عملی و منطقی شرایط مناسبی برای برون رفت از این چالش که در نتیجه طرح تحول نظام سلامت ایجاد شده فراهم شود.

 اقتصاد مقاومتی سنگ بنای طرح تحول سلامت

به گزارش سلامت نیوز، رئیس اداره پیشگیری از حوادث ترافیکی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، باور اقتصاد مقاومتی را سنگ بنای ساختاری طرح تحول نظام سلامت دانست.

دکتر حسن جان فدا در همایش نقد و بررسی واقعی طرح تحول نظام سلامت بر اهمیت الگوی مصرف در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: مدیریت مصرف با اصلاح الگوی صحیح مصرف اجرایی می شود.


وی با اشاره به بندهایی از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: انحصاری کردن پروژه ها و راند های دولتی دغدغه ای است که رهبری آن را در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد اشاره قرار داده اند.


جان فدا در ایجاد نظام مدیریتی کارآمد و شایسته برای برقراری عدالت اجتماعی در جامعه تاکید کد و گفت: برای تحول در سلامت، ابتدا باید نظام مدیریتی کارآمد و باور اقتصاد مقاومتی وجود داشته باشد.


وی با عنوان این مطلب که اقتصاد مقاومتی الگوی صحیح مصرف را نشانه می گیرد اظهار داشت: فاصله طبقاتی منجربه  کاهش انگیزه سازمانی می شود که در نتیجه بیمار آسیب می بیند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =