چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۵

کلاهبرداران پیامکی همچنان از میان افراد ساده‌لوح به بهانه برنده‌شدن در قرعه‌کشی کلاهبرداری می‌کنند.

کلاهبرداری پیامکی همچنان قربانی می‌گیرد

سلامت نیوز: کلاهبرداران پیامکی همچنان از میان افراد ساده‌لوح به بهانه برنده‌شدن در قرعه‌کشی کلاهبرداری می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق، سرگرد حمید کیانی، سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا، گفت: تعدادی از افراد سودجو با ارسال پیامک انبوه به تلفن همراه شهروندان مبنی بر اینکه شما برنده مسابقه شده‌اید یا با عنوان شرکت در قرعه‌کشی، هم‌وطنان را تشویق به پیگیری برای دریافت جایزه می‌کنند و ضمن افزایش حس کنجکاوی و اشتیاق مخاطبان و ایجاد ارتباط و با استفاده از روش‌های مختلف فریب‌دهنده، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. برای مثال تعداد پیامک‌های ارسالی به شهروندان مبنی بر اینکه «شما برنده شده‌اید» تا هم‌وطنان را تشویق به دنبال‌کردن موضوع و دریافت جایزه ‌کند، افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در این روش اشخاص با استفاده از حس اعتماد برخی افراد جامعه، اقدام به کلاهبرداری از آنان می‌کنند. در این‌گونه پیام‌ها فرد کلاهبردار با ارسال پیامکی به شخص قربانی، وی را برنده جایزه (ماشین، حج و...) اعلام کرده و از وی درخواست می‌کند آدرس و تلفن و مشخصات کامل خود را به شماره‌ای که اعلام می‌کند، ارسال کند. فرد قربانی با توجه به کم‌هزینه‌بودن، این‌کار را انجام می‌دهد و بعد از ارسال اطلاعات، پیامی دریافت می‌کند مبنی بر اینکه اطلاعات ارسالی با اطلاعات فرد برنده‌شده همسان است.

به گفته سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا، در مرحله بعد کلاهبردار با دادن شماره‌حساب، درخواست می‌کند از طریق اینترنت وجه مورد نیاز برای انجام امور اداری ارسال جایزه را پرداخت کنند یا آنها را پای دستگاه خودپرداز کشانده و جابه‌جایی وجه با دست خودشان به حساب فرد کلاهبردار را انجام دهد که بعد از واریز مبلغ متوجه می‌شوند از جایزه خبری نیست و به دام کلاهبرداران افتاده‌اند.

کیانی توصیه کرد: به هیچ عنوان اطلاعات مهم حساب بانکی خود را در اختیار دیگران قرار نداده و برای واریز مبلغ به حسابتان صرفا داشتن شماره‌حساب یا شماره کارت بانکی کافی است و بقیه اطلاعات حساب بانکی ازجمله رمز اول یا دوم، کد CCV٢، تاریخ انقضای کارت و حتی مراجعه شما به دستگاه خودپرداز، هیچ لزومی ندارد. همچنین باید رمزهای بانکی خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهید و از اعدادی مثل شماره شناسنامه، سال تولد و سایر اعدادی که قابل حدس‌زدن باشند استفاده نکنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha