سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۸۵ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 1862

یک مطالعه تازه در آمریکا نشان داده است که خوردن سیر چه به صورت خام و چه قرص، کلسترول خون را پایین نمی آورد

سیر 'به پایین آوردن کلسترول کمک نمی کند'

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی بی سی،این درحالی است که باوری عمومی در مورد اثر مثبت سیر وجود دارد که تا حدودی نیز مورد تایید آزمایش های حیوانی بوده است.

اما مطالعه در مورد مصرف سیر خام و دو قرص مکمل سیر که نتایج آن در "آرشیوهای پزشکی داخلی" چاپ شده نشان داد که هیچ یک از آنها موثر نبوده است.

کارشناسان بریتانیایی گفتند یک رژیم سالم به همراه ورزش زیاد بهترین راه جلوگیری از بیماری قلبی است.

هزاران سال است که سیر برای معالجه بیماری های قلب و عروق به کار می رود و نخستین شواهد مدون در مورد استفاده از آن به 3500 سال پیش در مصر باستان بازمی گردد.

اخیرا نشان داده شد که "آلیسین"، از ترکیبات سیر، از تشکیل کلسترول در بیش از 90 حیوان مورد مطالعه جلوگیری می کند و در دهه 1990 نیز مطالعات به روی انسان نشان داده بود که ممکن است فوایدی داشته باشد.

اما این مطالعات به خوبی طراحی نشده بود و بنابراین نتایج آنها قطعی نبود.

محققان مطالعه تازه می گویند که با این حال قرص های مکمل سیر اغلب به عنوان عاملی برای کاهش کلسترول تبلیغ می شود.

بوی دهان

پژوهشگران 170 فرد 30 تا 65 ساله را که کلسترول بد (ال دی ال) خون آنها کمی بالا بود برای شش ماه تحت نظارت قرار دادند. آنها به چهار گروه تقسیم شدند.

از یک گروه درخواست شد روزانه یک پر چهار گرمی سیر بخورد، دومین گروه مکملی به صورت پودر سیر دریافت کرد، به گروه سوم عصاره ترشی سیر - بعد از حداکثر دو سال خواباندن در سرکه - داده شد و گروه چهارم نیز بدون آگاهی قرص های بی خاصیت دریافت کرد.

سپس کلسترول خون آنها هر ماه اندازه گیری شد.

محققان به سرپرستی دکتر کریستوفر گاردنر در نشریه "آرشیوهای پزشکی داخلی" نوشتند که یافته های مطالعه با انتظاراتشان دایر بر اینکه سیر به خصوص به صورت خام در کاهش کلسترول موثر است مغایرت داشته است.

آنها نوشتند: "از نظر آماری هیچ تاثیر قابل توجهی در اثر مصرف هر سه نوع سیر بر میزان ال دی ال (کلسترول بد) مشاهده نشد."

هیج نوع عوارض جانبی بدی هم در اثر مصرف آنها ایجاد نشد - اما نیمی از کسانی که سیر خام می خوردند گزارش دادند که دهان و بدنشان بوی بد گرفته است.

با این حال محققان گفتند نباید فرض کرد که این نتایج لزوما در مورد همه گروه ها صادق است.

"سیر ممکن است ال دی ال را در برخی زیرگروه های جمعیتی خاص کاهش دهد، مانند آنهایی که درصد ال دی ال خونشان بالاست یا شاید اثرات بهداشتی مفید دیگری داشته باشد."

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha