سرانه درمان، درصدي از حداقل دستمزد همه حقوق‌بگيرها باشد

۱۳۸۸/۱۰/۱۴ - ۱۱:۰۸ - کد خبر: 18650
سرانه درمان، درصدي از حداقل دستمزد همه حقوق‌بگيرها باشد
دكتر سيد شهاب‌الدين صدر در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، با اشاره به مصوبه مجلس براي سال جاري و كسر هفت درصد از حداقل حقوق كاركنان لشگري و كشوري براي سرانه درمان، گفت: در حال حاضر كاركنان دولت با حقوق‌هاي متفاوت سرانه درمان مساوي مي‌پردازند. به عنوان مثال فردي كه از حقوق ماهانه 500 هزار تا يك ميليون تومان برخوردار است با فردي كه ماهانه 200 هزار تومان دريافتي دارد، سرانه درمان يكساني را مي‌پردازند. اين در حالي است كه نبايد همه افراد جامعه با حقوق‌هاي متفاوت، سرانه درمان مساوي بپردازند.

وي در پاسخ به اين سوال كه وزارت بهداشت معتقد است كه سرانه درمان درصدي از حقوق و دستمزد همه اقشار جامعه باشد، گفت: اين امر هم قابل اجراست اما ابتدا لازم است تا حقوق بگيرها كه ميزان دستمزدشان مشخص است در اين فرايند قرار گيرند. اين موضوع در حال پيگيري است.

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: مسوولان قبلي وزارت رفاه در چند ماه نخست سال از مصوبه مجلس براي امسال مبني بر كسر هفت درصد ازحداقل حقوق كاركنان به منظور سرانه درمان سر باز زدند و اين فرصت را از دست دادند. نتيجه اين امر آن شد كه سرانه اعلام شده از سوي وزارت رفاه سرانه‌اي غيرواقعي باشد.

وي افزود: بر اساس مصوبه مجلس براي امسال، سرانه درمان حدود 13 هزار تومان در نظر گرفته مي‌شد و اين امر علاوه بر حركت به سوي تحقق عدالت در سلامت در بهبود وضعيت صندوق درمان بخش‌هاي دولتي هم بسيار موثر بود. در حال حاضر وزارت رفاه اعلام كرده كه آيين نامه مصوبه مجلس را به دستگاه‌هاي ذيربط ابلاغ كرده و در جهت اصلاح سرانه درمان اقدام كرده‌اند.

دكتر صدر در ادامه با اشاره به توسعه طرح پزشك خانواده به شهرهاي تا50 هزار نفر، گفت: بي‌ترديد توسعه اين طرح به شهرهاي بزرگ آثار مثبتي دارد. البته پزشك خانواده در دنيا از تعريف ديگري نيز برخوردار است كه آن هم تخصص پزشك خانواده است. به اين معنا كه پزشك عمومي يك دوره تخصصي شامل بخش‌هاي اصلي مانند داخلي، اطفال، جراحي و زنان را نيز طي مي‌كند و به اين ترتيب «متخصصان پزشك خانواده» تربيت مي‌شوند. پيشنهاد راه‌اندازي اين تخصص به وزارت بهداشت داده شده است.

وي گفت: اگر وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه بتوانند با هماهنگي طرح پزشك خانواده را پيش برند، قطعا طرح پزشك خانواده مي‌تواند در اصلاح وضع موجود سلامت كشور و رسيدگي به بيماران بويژه در روستاها موثر باشد.

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در پايان تاكيد كرد كه سازمان‌هاي بيمه‌گر و دستگاه‌هاي مختلف حوزه سلامت از سياست‌هاي وزارت بهداشت تبعيت كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.60899s, 18q