یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۱:۱۲
کد خبر: 19048

یك متخصص بیماری‌های پوست و مو با بیان اینكه كرم‌های ضد آفتاب ارگانیك "paba " با ورود به سلول زنده تخریب DNA و در نهایت بروز تومورهای سرطانی را در پی دارد، گفت: بنابراین كرم‌های ضد آفتاب آلی سرطان‌زا هستند.

دكتر حسین طباطبایی در گفت‌وگو باایسنا، با بیان اینكه SPF كرم‌های ضد آفتاب مبین میزان جذب اشعه UVB نورخورشید است، اظهار كرد: اما آسیب‌های پوستی ناشی از اشعه UVA نورآفتاب است.

این متخصص بیماری‌های پوست و مو با بیان این كه نتایج آزمایش‌ها بر روی نمونه‌های حیوانی نشان داده است كه كرم‌های ضدآفتاب مانع از بروز سرطان پوست از نوع SCC می‌شوند، گفت: این كرم‌ها در انسان هم سرطان SCC از نوع الاستوز را كاهش می‌دهد.

وی با بیان اینكه كرم‌های ضد آفتاب با SPF پانزده اثر محافظتی مناسبی در برابر نورآفتاب دارد، گفت: ‌به شرط آن كه لایه‌ای از كرم ضد آفتاب به میزان 2 میلی گرم در هر سانتیمتر مربع صورت پوشانده شود؛ درغیر این صورت اثر محافظتی آن لحاظ نمی‌شود.

دكتر طباطبایی با بیان اینكه در كشورهایی چون استرالیا و نیوزیلند با شیوع فراوان سرطان پوست استفاده از كرم ضد آفتاب توصیه می‌شود، افزود: این كرم‌ها مانعی برای جذب ویتامین D هستند، از این رو سالمندان و افراد در معرض پوكی استخوان (استئوپنی) باید روزانه یك هزار میكروگرم ویتامین D دریافت كنند.

به گفته وی، بهترین راه برای محافظت در برابر نورآفتاب دوری از آن، سبك زندگی و محیط جغرافیایی مناسب است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha