طی تفاهمنامه امضا شده میان وزارتخانه های بهداشت و راه و شهر سازی انجام می شود

ساخت خانه های بهداشت در حاشیه شهرها

۱۳۹۵/۰۶/۱۵ - ۱۵:۲۵ - کد خبر: 192358
ساخت خانه های بهداشت در حاشیه شهرها

سلامت نیوز:وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و راه و شهرسازی با حضور دو وزیر برای ساخت خانه‌های بهداشت در حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی و کنترل بیماری‌های غیرواگیر تفاهمنامه امضا کردند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از وزارت بهداشت، دو تفاهمنامه همکاری بین بخشی و پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و عوامل تهدیدکننده سلامت با حضور دکتر سید حسن هاشمی و دکتر عباس آخوندی به امضا رسید.


مواردی از جمله همکاری در بهبود شاخص‌ها با هدف ایجاد جامعه ایمن، تدوین پیوست سلامت برای طرح‌های عمده توسعه‌ای و عمرانی، ارتقای ایمنی عبور و مرور در کریدورهای پرخطر از جمله مفاد این تفاهمنامه است.


همچنین ارتقای شاخص‌های ایمنی و بهداشت در انواع حمل ونقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی، ایمن‌سازی مدارس در حاشیه راه‌ها، ساخت مراکز بهداشتی و پایگاه‌های اورژانس با تأکید برحاشیه شهرها و مناطق در اولویت نیز بر اساس این تفاهمنامه بین دو وزارتخانه پیگیری می‌شود.


فرهنگ‌سازی و ارتقای دانش ایمنی جامعه با تأکید بر مناطق روستایی با استفاده از شبکه‌های بهداشتی سراسر کشور، پیش‌بینی و تأمین امکانات و تجهیزات ایمنی متناسب برای کاربران راه‌ها با توجه به نتایج مطالعات اپیدمیولوژیک، ارتقای برنامه مراقبت از سلامت شغلی رانندگان وسایل نقلیه سنگین و عمومی، بهبود سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی مسکن و شهرسازی با تأکید بر اصول بهداشت ایمنی و فعالیت‌های بدنی و توجه به اقشار آسیب پذیر مانند معلولان، بیماری‌های قلبی و... نیز از جمله زمینه‌های همکاری بین دو وزارتخانه است.


توسعه اجرای استانداردهای مسیرهای امداد شهری و جاده‌ای، توانمندسازی جامعه و مشارکت سازمان‌های مردم نهاد جهت تسریع و تسهیل ایمنی عبور و مرور و مسکن در شهرها و روستاها، تقویت همکاری‌ها در استفاده از زیرساخت‌های الکترونیک و ایجاد نظام جامع و یکپارچه اطلاعات و تقویت همکاری‌ها بر انجام مطالعات راهبردی در زمینه‌های مورد تفاهم از رئوس اصلی تفاهمنامه بین دو وزارتخانه راه و شهرسازی و بهداشت به شمار می‌رود.


همچنین با توجه به سند امضا شده در راستای پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و عوامل تهدید‌کننده سلامت که از تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران بر گرفته شده است، اقدام‌های مشترکی بین دو وزارتخانه دنبال می‌شود.


در این راستا مواردی از قبیل کاهش 25 درصدی از خطر مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر، کاهش 20 درصدی از میزان تحرک بدنی ناکافی، کاهش 10 درصدی از مصرف الکل، کاهش 30 درصدی از میزان مصرف نمک سدیم، کاهش 30 درصدی از شیوع استعمال دخانیات، کاهش 25 درصدی از شیوع پرفشاری خون، جلوگیری از افزایش بیشتر چاقی و دیابت جمعیت، دسترسی صد درصدی جمعیت به داروهای مناسب و فناوری‌های پایه و ضروری برای درمان بیماری‌های غیرواگیر، دسترسی حداقل 70 درصد جمعیت به دارو و مشاوره لازم برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و حملات مغزی نیز از جمله زمینه‌هایی است که برای کاهش بیماری‌های غیرواگیر دنبال می‌شود.


به صفر رساندن میزان اسیدهای چرب محصولات غذایی از اهداف بلندمدت سند کنترل بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود که امید است با ساخت خانه‌های بهداشت در حاشیه‌های شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی و همچنین انجام سایر اقدام‌های لازم از سوی دو دستگاه در سال‌های آتی به انجام برسد.
باتوجه به گزارش‌های ارائه شده از سوی معاون وزارت راه وشهرسازی و همچنین معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسعه سطح همکاری و بهره‌مندی از توانمندی‌های طرفین به منظور پیشگیری از وقوع حوادث ترافیکی و مرگ‌های ناشی از آن از طریق ترویج فرهنگ خود مراقبتی و ارائه خدمات پیشگیری به روستانشینان با استفاده از ظرفیت نظام مراقبت‌های اولیه سلامت موضوع کلیدی توافقنامه همکاری بین بخشی بین سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای کشور و معاونت بهداشت وزارت بهداشت خواهد بود.


نصب 500 دوربین در جاده ها برای کاهش تصادفات
معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت نیز در این نشست مشترک در بخش دیگری از سخنان خود به رئوس کلی تفاهمنامه همکاری بین بخشی وزارت بهداشت و راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: همکاری در بهبود شاخص‌ها با هدف ایجاد جامعه‌ای ایمن، تدوین پیوست سلامت برای طرح های عمرانی و توسعه‌ای، ارتقای ایمنی عبور و مرور در مناطق پر خطر، ارتقای شاخص‌های ایمنی و بهداشت در انواع حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، ایمن‌سازی مدارس حاشیه راه‌ها، ساخت پایگاه‌های اورژانس و مراکز بهداشتی با تأکید بر حاشیه شهرها، فرهنگسازی و ارتقای دانش جامعه با تأکید بر مناطق روستایی و استفاده از مراکز بهداشتی سراسر کشور از مهم‌ترین رئوس این تفاهمنامه است.دکتر محمد هادی ایازی از ارتقای برنامه مراقبت از سلامت شغلی رانندگان وسایط نقلیه سنگین و عمومی، بهبود سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی مسکن و شهرسازی با تأکید بر بهداشت، ایمنی و فعالیت‌های بدنی، توجه به اقشار آسیب پذیر مانند سالمندان و بیماران قلبی و توسعه و اجرای استانداردهای مسیرهای امداد شهری و جاده‌ای به عنوان دیگر رئوس تفاهمنامه یاد کرد.


همچنین به گفته رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای وزارت راه و شهرسازی قرار است به منظور کاهش تلفات جاده‌ای از ظرفیت خانه‌های بهداشت مستقر در روستاها به منظور آموزش و توانمندسازی رانندگان و موتورسواران و عابران پیاده استفاده می‌شود.مهندس کشاورزیان از نصب دوربین برای ثبت تخلفات سرعت که در دست اجراست، خبر داد و گفت: حدود یک سال و نیم پیش قراردادی را امضا کردیم و مقرر شد حدود 2 هزار دستگاه دوربین جدید نصب شود که حدود 500 عدد دوربین نصب شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.11037s, 18q