1385، سال دستاوردهاي بزرگ علمي - تحقيقاتي ايران

۱۳۸۶/۰۱/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1933
1385، سال دستاوردهاي بزرگ علمي - تحقيقاتي ايران

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازايسنا، تداوم روند رشد كمي و كيفي توليدات علمي بين‌المللي كشور - اگر چه با افتي تامل برانگيز و هشدار دهنده همراه بود - و به موازات آن دستاوردها و موفقيت‌هاي باارزش و بعضا بي‌سابقه دانشگران و پژوهشگران ايراني در عرصه فن‌آوري‌هاي نوين از جمله فن‌آوري صلح آميز هسته‌يي، نانوفن‌آوري، زيست فن‌آوري و پزشكي، هوافضا و ... چشم‌اندازهاي اميد بخشي را در افق آينده علمي كشور گشوده است.

تولد نخستين جانور شبيه‌سازي شده خاورميانه در پژوهشكده «رويان» جهاد دانشگاهي و آغاز رسمي پروژه «كلونينگ درماني» در اين مركز و موفقيت‌هاي ديگر اين پژوهشكده از جمله تهيه نقشه پروتيني سلول‌هاي بنيادي جنين انسان و كشف شناسه سطحي سلول‌هاي مزانشيمي، چاپ نخستين مقاله كاملا ايراني در مجله «نيچر» كه حاصل تحقيقات و تلاش‌هاي تحسين‌ برانگيز دكتر استكي و همكارانش در حوزه علوم شناختي در روندي تدريجي و هدفمند بوده است، پرتاب نخستين راكت حامل محموله از سوي محققان هوافضاي كشورمان كه با توجه به سياست حركت چراغ خاموش اين حوزه تبليغات چنداني در مورد آن نشد، دستيابي ايران به فن‌آوري توليد آب سنگين و ساير موفقيت‌هاي پژوهشگران كشورمان در حوزه فن‌آوري هسته‌يي و به ثمر نشستن چندين پروژه ديگر از جمله طرح توليد داروي تقويت سيستم ايمني (داروي ضدايدز آيمود)، درمان ضايعات نخاعي با پيوند سلول‌هاي شوان، توليد حيوانات تراريخته (موش‌هاي ترانس‌ژنيك)، ساخت و عرضه داروي سينووكس(اينترفرون بتاي انساني) پس از سال‌ها يكه‌تازي داروي «اونكس»، راه‌اندازي مجتمع بزرگ توليد داروهاي نوتركيب و ده‌ها موفقيت علمي ديگر را كه با تلاش دانشگران و محققان كشورمان در سال جاري حاصل شد، هر يك به نوبه خود چنان با ارزش و ستودني است كه مطمئنا حاشيه برخي كج‌سليقگي‌ها، كوچك‌نمايي يا بزرگنمايي‌ها و برخوردهاي غيرعلمي در انتشار خبرهاي علمي نيز نمي‌تواند چيزي از ارزش و حلاوت آنها بكاهد.

تداوم روند رو به رشد توليدات علمي محققان كشورمان كه براساس تازه‌ترين آمار موسسه اطلاعات علمي (ISI) ايران را از لحاظ ميزان كل توليدات علمي نمايه شده در سال 2006، با دو پله صعود نسبت به سال 2005 به جايگاه سي و هفتم جهان ارتقا داد، افزايش شمار دانشمندان ايراني ISI به 12 نفر، افزايش تعداد مقالات پراستناد (Highly Cited Papers) نمايه شده ايران به 26 عنوان و تعداد مقالات داغ (Hot Papers) به چهار عنوان، افزايش رتبه توليد مقالات علمي ايران در اغلب رشته‌ها به ويژه در زمينه فن‌آوري نانو كه با چهار پله صعود نسبت به سال 2005 به رتبه سي و دوم جهان و اول جهان اسلام ارتقاء يافت و رشد برخي ديگر از شاخص‌هاي توليدات علمي - صرف‌نظر از برخي ابراز ترديدها كه در اهميت افزايش كمي مقالات و مستندات ISI در بازنمايي رشد و توسعه علمي - فن‌آوري كشور مطرح مي‌شود - حاكي از استمرار روند رو به رشد سال‌هاي اخير در زمينه رشد توليدات علمي كشور است كه حتي منابع علمي غربي از آن به عنوان رنسانس علمي ايران ياد مي‌كنند.

اگر چه نمي‌توان كاهش نگران‌كننده 20 درصدي شيب رشد توليدات علمي نمايه شده در ISI را كه نه پديده‌اي طبيعي يا اتفاقي كه به اذعان مسئولان پژوهش كشور ناشي از عدم تخصيص بودجه كافي به وزارت علوم و حذف اعتبارات متمركز حمايت از مقالات ISI در سال جاري است از نظر دور داشت. مساله‌اي كه در صورت بي‌توجهي و عدم چاره‌جويي عاجل و جدي براي رفع آن مي‌تواند رنسانس علمي نوپاي شكننده سال‌هاي اخير كشور را با چالش‌ جدي مواجه كند.

سال 85 صرف‌نظر از دستاوردها و موفقيت‌هاي علمي حاصل شده از لحاظ تاكيد بر اهميت علم و پژوهش در سطح مسئولان عالي كشور و به تبع آن سطوح مختلف مديريتي و اجرايي كشور نيز با نقطه عطفي بزرگ همراه بود.

بيانات راهگشاي مقام معظم رهبري در خصوص چشم‌انداز علمي كشور در افق آينده و تاكيدات ويژه ايشان بر لزوم تبديل علم‌گرايي و علم‌محوري به گفتمان مسلط جامعه در همه بخش‌ها و ضرورت تدوين نقشه جامع علمي به عنوان مهمترين نياز كشور با هدف دستيابي به سطوح بالاي دانش روز و جهش علمي كه در فرازهاي مختلف آن به نكات جزئي‌تري از ضرورت‌ها و راهبردها تحقق اين مهم از جمله توجه به تخصيص كامل اعتبارات بخش پژوهش اشاره شده بود، نويدبخش چشم‌اندازهايي تازه و پراميد در توجه و حمايت بيش از پيش از پژوهشگران و محققان كشور است و مي‌تواند راه را براي رفع بسياري از مشكلات و دشواري‌هاي بخش پژوهش و حركت پوياتر اين بخش هموار سازد.

ايجاد معاونت جديد علمي و فن‌آوري رياست جمهوري نيز كه مي‌تواند نمودي از توجه به ساختار كلان مديريت علمي كشور باشد اين اميدواري را تقويت مي‌كند كه جامعه علمي در حال تكوين كشور بتواند عليرغم محدوديت‌ها و مشكلات جدي نظير كاهش سهم اعتبارات پژوهشي كشور در بودجه سال 86 در اين مقطع سرنوشت ساز از تاريخ تحولات علمي كشور، به مدد اصلاح و ساماندهي نظام پژوهشي و فن‌آوري كشور و افزايش بهره‌وري با وجود حجم اندك اعتبارات پژوهشي، روند كنوني حركت پويا و بالنده خود را ادامه دهد.

اخترشناس آماتور ايراني برنده يكي از معتبرترين جوايز ترويج نجوم جهان شد

سال 1385 براي اهالي علم با خبر موفقيت اصغر كبيري، آموزگار پرتلاش سعادت شهري در كسب يكي از معتبرترين جوايز ترويج نجوم جهان آغاز شد. انجمن نجوم «پاسيفيك» جايزه «لامس كامبرس» (LAS CUMBRES) سال 2006 را كه يكي از مهمترين جوايز ترويج نجوم است به پاس تلاش‌هاي اصغر كبيري در گسترش نجوم در سعادت شهر و تبديل آن به شهري كه همه مردمش با دنياي زيباي آسمان شب آشنا هستند به وي اهداء كرد.

پژوهشگران ايراني به فن‌آوري توليد «حيوانات تراريخته» دست يافتند

محققان انستيتو پاستور ايران موفق شدند با دستكاري ژنتيكي، موش‌هايي تراريخته(ترانس‌ژنيك) با ژن انساني توليد كنند كه شير توليدي آنها حاوي پروتئين موسوم به «كلسيتونين» است كه به عنوان دارو در انسان استفاده مي‌شود.

دكتر زينلي، رييس انجمن ژنتيك ايران و مجري اين طرح ابراز اميدواري كرد كه با دستيابي ايران به فن‌آوري توليد حيوانات تراريخته اين امكان فراهم شود كه در آينده بتوان حيواناتي توليد كرد كه از شير آنها در توليد داروهاي انساني استفاده شود و واقع به عنوان كارخانه‌هاي طبيعي براي توليد دارو استفاده شوند.

پايگاه استنادي علوم ايران و كشورهاي اسلامي راه‌اندازي شد

پايگاه استنادي علوم ايران و كشورهاي اسلامي (ISC) با همكاري و حمايت معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري به همت كتابخانه منطقه‌يي علوم و تكنولوژي، شهريور ماه امسال در نشاني الكترونيكي www.srlst.com راه‌اندازي شد.

اين پايگاه از پتانسيل لازم براي نمايه‌سازي نشريات فارسي، عربي، اردو و لاتين برخوردارست و مذاكراتي نيز براي همكاري با كشورهاي اسلامي از طريق سازمان كنفرانس اسلامي انجام شده است.

پژوهشگران ايراني نخستين نقشه پروتيني سلول‌هاي بنيادي جنين انسان را ارائه كردند

پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي از ارائه نقشه پروتئيني سلول‌هاي بنيادي جنين انساني براي نخستين بار در جهان خبر داد. به گفته دكتر بهاروند از مجريان طرح كه با همكاري پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي انجام شده، اين نقشه شناخت دانشمندان را در زمينه زيست‌شناسي اين سلول‌ها افزايش مي‌دهد. از ديگر موفقيت‌هاي امسال محققان رويان، معرفي شناسه سطحي موسوم به Thy1.2 بود كه تنها در سطح بن‌ياخته‌هاي مزانشيمي يافت مي‌شود و براي اولين بار در دنيا توسط پژوهشكده «رويان» گزارش شده است. دكتر اسلامي نژاد، عضو هيات علمي پژوهشكده رويان و مسوول اين پژوهش در اين زمينه گفت: با ارائه اين شناسه به دنيا اميد آن مي‌رود كه در آينده جداسازي اين سلولها نيز مانند بن‌ياخته‌هاي خونساز طي چند ساعت و به سادگي صورت گيرد. ساده و سريع شدن جداسازي اين سلول‌ها مرحله مهمي در راه استفاده از آنها جهت درمان است.

نخستين مقاله حاصل تحقيقات داخل كشور در معتبرترين مجله علمي جهان چاپ شد 

دكتر حسين استكي، سيد رضا افراز و روزبه كياني پژوهشگران پژوهشگاه علوم شناختي پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي و مركز تحقيقات مغز و علوم شناختي دانشگاه شهيد بهشتي كه موفق به چاپ اين مقاله در مجله نيچر شدند، در تحقيقاتشان كوشيده‌اند چگونگي تشخيص چهره‌ها و طبقه‌بندي اشياء بصري در مغز را شناسايي كنند. مجله «نيچر» با بيش از 150 سال سابقه انتشار از معتبرترين مجلات علمي در سطح جهان به شمار مي‌رود كه به انتشار نتايج مهمترين تحقيقات علمي دنيا مي‌پردازد و چاپ مقاله علمي در آن مايه بيشترين اعتبار براي هر پژوهشگر و مركز تحقيقاتي است.

دكتر استكي رييس پژوهشكده علوم شناختي پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي و بنيانگذار گروه تحقيقاتي مغز و علوم شناختي دانشگاه شهيد بهشتي و همكارانش كه طي چند سال اخير به يكي از گروه‌هاي علمي شناخته شده بين‌المللي در علوم اعصاب‌شناختي تبديل شده‌اند تحقيقات آنها به بررسي بخشي از مغز موسوم به The inferior temporal cortex) IT) اختصاص دارد كه براساس تحقيقات انجام شده، گمان مي‌رود آخرين ناحيه از مسير قدامي قشر مغز در سيستم بينايي نخستيان است كه در آن تشخيص و بازشناخت اشياء صورت مي‌پذيرد. اين محققان مي‌كوشند با تحريك اين بخش در مغز ميمون‌ها رابطه اين نورون‌ها با رفتار ميمون‌ها در تشخيص اشياء و چهره‌ها بررسي كنند.

ايران به جمع 9 كشور داراي فناوري توليد آب سنگين پيوست 

بي‌ترديد يكي از برجسته‌ترين زمينه‌هاي موفقيت علمي كشور در سال جاري تداوم حضور سرافرازانه دانشگران و محققان جوان ايراني در عرصه فناوري صلح‌آميز هسته‌يي بود كه علي‌رغم تهديدها، توطئه‌ها و تحريم‌هاي همه‌جانبه بيگانگان محقق شد. تداوم حركت بالنده پژوهشگران كشورمان در مسير دستيابي به فن‌آوري صلح آميز هسته‌يي كه پيوستن ايران به جمع 9 كشور داراي فن‌آوري توليد آب سنگين، افتتاح پروژه توليد ژنراتور موليبدن - تكنستن، تصويب و آغاز كار رسمي پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌يي، تنها بخشي از دستاوردهاي پرشمار آن است نشان داد جنجال آفريني‌ها و تهديدها نمي‌تواند خللي در عزم و اراده دانشگران، دانشگاهيان و پژوهشگران جوان ايراني در دستيابي به فن‌آوري هسته‌يي ايجاد كند.

پروژه مجتمع توليد آب سنگين اراك كه يكي از شاخص‌هاي دانش هسته‌يي كشور به شمار مي‌رود شهريورماه امسال توسط رييس جمهور و با حضور برخي از اعضاي هيأت دولت افتتاح شد. توليد آب سنگين در كشور گامي در راه ساخت راكتورهاي اورانيوم طبيعي آب سنگين است.

موفقيت درخشان محققان ايراني در دستيابي به روش جديد ترميم ضايعات نخاعي

محققان گروه تحقيقات درمان ضايعات نخاعي دانشگاه علوم پزشكي تهران به روش جديدي براي درمان ضايعات نخاعي با پيوند سلول‌هاي شوان دست يافتند.

به گفته مجريان طرح، در پروژه ترميم ضايعات نخاعي در بيمارستان امام خميني (ره) از بين پنج هزار بيمار مورد معاينه، 500 نفر مورد ارزيابي قرار گرفته و پس از آن 30 نفر انتخاب و مورد عمل جراحي قرار گرفتند كه از اين بين40 درصد بهبودي جسمي و حسي، 35 درصد بدون تغيير و 25 درصد نيز در مراحل اوليه پس از جراحي قرار دارند.

تا پيش از اين تنها سه مركز تخصصي خدماتي در دنيا براي بيماران ضايعات نخاعي وجود داشت كه با تلاش محققان ايراني امكان ترميم ضايعات نخاعي با روشي ابداعي و موثرتر در كشور مهيا شد كه البته قرار است طي ماه‌هاي آينده اين مركز از حالت انحصاري خارج شده و در سه نقطه كشور مراكز ديگري جديد راه اندازي ‌شوند تا گستره بيشتري از بيماران از اين خدمات بهره مند شوند.

پژوهشگران ايراني با ساخت پروتز عصبي امكان گام برداشتن افراد دچار ضايعات نخاعي و مغزي را فراهم كردند

تيم تحقيقاتي مهندسي پزشكي دانشگاه علم و صنعت ايران به عنوان دومين كشور جهان موفق به طراحي و ساخت ميني كامپيوتر براي كمك به گام برداشتن افراد دچار ضايعه مغزي و نخاعي شدند.

به گفته مجريان طرح، سيستم ساخته شده بر روي افراد فلج كامل از ناحيه كمر به كار گرفته شده و اين افراد به خوبي قادر به بلند شدن از صندلي چرخدار، نشستن، ايستادن و گام برداشتن شده‌اند كه با اين موفقيت افق جديدي براي توانبخشي افراد معلول ضايعه نخاعي باز شده است.

آيين نامه احراز استعدادهاي برتر و نخبگي تدوين و تصويب شد

سرانجام بعد از چند سال‌ بحث و پيگيري، آيين نامه احراز استعدادهاي برتر و نخبگي تدوين و شهريورماه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصويب شد تا بحث حمايت از نخبگان و همچنين فعاليت بنياد نخبگان به شكلي نظامند اجرايي شود.

بر اساس اين آيين نامه، راه يافتگان برتر مرحله نهايي المپيادهاي معتبر بين‌المللي و داخلي دانش‌آموزي و دانشجويي، رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري، مسابقات و جشنواره‌هاي علمي و قرآني معتبر داخلي و خارجي، مخترعان و مكتشفان برگزيده، برگزيدگان از جمع دانش آموختگان حوزه و دانشگاه، پژوهشگران نمونه و اعضاي هيات علمي ممتاز دانشگاهها و مدرسان و محققان برگزيده حوزه، شخصيت‌هاي برجسته علمي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، پديدآورندگان آثار بديع و ارزنده ادبي و هنري مشمول شرايط احراز استعدادهاي برتر و نخبگي شناخته شدند.

تولد نخستين حيوانات شبيه سازي شده خاورميانه در پژوهشكده رويان

با تلاش محققان پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي، ايران به جمع كشورهاي داراي فن‌آوري توليد حيوانات شبيه‌سازي شده پيوست.

اولين حيوان شبيه‌سازي شده جهت دستيابي به دانش شبيه سازي (كلونينگ) بره‌اي از نژاد افشاري بود كه شامگاه يازدهم مرداد در مركز اصفهان پژوهشكده رويان متولد شد. اين گوسفند ماده متاسفانه بيشتر از چند دقيقه زنده نماند؛ اما به فاصله‌اي كوتاه، دومين گوسفند شبيه‌سازي ايران در هشتم مهر ماه سال جاري از طريق عمل سزارين در پژوهشكده «رويان» اصفهان متولد شد. اين بره كه «رويانا» نام‌گذاري شده، با گذشت حدود شش ماه در سلامت كامل به سر مي‌برد و پژوهشگران به دنبال يافتن زوجي مناسب براي اين گوسفند هستند تا در ادامه تحقيقات خود، بره‌هاي حاصل از اين گوسفند حاصل از شبيه‌سازي را مشاهده و بررسي كنند.

اين موفقيت علمي كه از آرزوهاي دانشمند جهادگر زنده‌ياد دكتر سعيد كاظمي آشتياني رييس فقيد پژوهشكده رويان بود، بازتاب وسيعي در خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي بين‌المللي داشت كه ضمن اذعان به اهميت موفقيت پژوهشگران كشورمان در اين حوزه راهبردي از علوم و فن‌آوري زيستي از آن به عنوان يك رويداد مهم علمي و بخشي از تلاش‌هاي ايران براي تبديل شدن به مركز تحقيقات پزشكي، هوافضا و هسته‌يي در منطقه ياد كردند.

آغاز پروژه كلونينگ درماني در ايران

محققان پژوهشكده رويان در پي اتمام موفقيت‌آميز طرح شبيه‌سازي حيوانات، اجراي طرح كلونينگ انساني را با هدف درمان برخي بيماري‌ها آغاز كرده‌اند.

محققان رويان با تاكيد بر اين كه هدف اين طرح به هيچ‌وجه توليد انسان شبيه‌سازي شده نيست در تلاشند از جنين‌هاي اوليه شبيه سازي شده (بلاستوسيت هفت روزه) سلولهاي بنيادي توليد كرده و آنها را به سلول‌هاي عصبي تمايز داده و به بيماران قطع نخاعي انتقال كنند.

هدف از كلونينگ درماني كه تحقيقات آن علاوه بر ايران در معدودي ديگر از كشورهاي پيشرفته در اين حوزه نيز دنبال مي‌شود توليد سلول‌هايي با توانايي توليد عصب يا ساير سلول‌هاي تمايز يافته مشابه خود فرد است كه مشكلات و عوارض پيوند را ايجاد نمي‌كند.

داروي اريتروپويتين براي درمان بيماران كليوي در كشور توليد شد

پژوهشگران مركز رشد واحدهاي فن‌آوري فرآورده‌هاي دارويي دانمشگاه علوم پزشكي تهران پس از پنج سال تلاش تحقيقاتي موفق به توليد داروي اريتروپوتيين شدند كه اين موفقيت ايران را در جمع ده كشور توليد كننده آن قرار داد.

داروي اريتروپوتيين، ‌دارويي است كه در بيماران مبتلاء به نارسايي مزمن كليه و بيماراني كه كليه خود را از دست داده و تحت دياليز قرار مي‌گيرند و نيز ساير بيماراني كه به هر دليلي اريتروپويتين در خونشان دارند، استفاده مي‌شود.

نخستين گوسفند حاصل از لقاح خارج رحم در ايران متولد شد

براي نخستين بار در ايران اولين گوسفند حاصل از لقاح خارج رحمي و بلوغ آزمايشگاهي تخمك متولد شد. ساعت 9 شب شنبه اول مهر 1385، اولين بره حاصل از باروري خارج از رحمي (IVF) و بلوغ آزمايشگاهي تخمك (IVM) موسوم به «روياني» با عمل سزارين به دنيا آمد. تا قبل از اين در ايران و خاورميانه از روش باروري آزمايشگاهي براي باردار كردن دامها استفاده نشده بود و تلقيح مصنوعي در دامها به سبك سنتي انجام مي پذيرفت.

دستيابي به اين فن آوري گامي در حفظ گونه‌هاي در شرف انقراض بوده و ضمن كمك به رفع معضلات مرتبط با بار وري مي‌تواند پايه‌اي براي مطالعات بعدي در زمينه شبيه سازي، به نژادي دام و حفظ گونه هاي با ارزش حيات وحش باشد.

برنامه ملي پايش نوآوري دانشجويان ايران آغاز به كار كرد

برنامه ملي پايش نوآوري دانشجويان ايران به منظور بهره گيري از ايده‌هاي دانشجويي در جهت حل مشكلات سازمان‌هاي فعال در عرصه صنعت، اقتصاد و فرهنگ به همت سازمان توسعه نوآوري‌هاي دانشجويان كشور (ايسيدو) وابسته به جهاد دانشگاهي اجرا مي‌شود.

سازمان توسعه نوآوري‌هاي دانشجويان كشور با هدف كاربردي سازي نوآوري‌هاي برتر دانشجويي از روز 15 آبان آغاز به كار كرد و به جمع‌آوري، ارزيابي، دسته بندي و گزينش طرح‌هاي نوآورانه دانشجويي اقدام كرده است.

داروي «سينوكس» براي مداواي بيماري MS در كشور توليد شد

محققان شركت خصوصي «سيناژن» موفق به توليد داروي اينترفرون بتاي انساني نوتركيب شدند.

اين طرح كه جايزه زيست فن‌آوري سال كشور را نيز به خود اختصاص داد انحصار داروي آمريكايي «اونكس» را در نظام دارويي يكشور پايان داد.

اينترفرون بتاي انساني نوتركيب توليد شده در كشور، نمونه «يبوژنريك» داروي وارداتي «اونكس» است و از لحاظ ضوابط معتبرترين موسسات دارويي جهان و همچنين مطالعات باليني انجام شده در كشور، داراي ويژگي‌ها و اثراتي كاملا مشابه داروي وارداتي است كه سال‌ها در درمان بيماري ام.اس استفاده مي‌شود.

توليد اين دارو كه به صورت آمپول عرضه مي‌شود تا پيش از اين، در انحصار دو كشور آمريكا و سوئيس بوده و از لحاظ ويژگي‌هاي دارويي با داروي اينترفرون بتاي وارداتي موسوم به «اونكس» مطابقت دارد.

كرسي‌هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره در آيين نامه ارتقاي اعضاي هيات علمي گنجانده شد

هيات حمايت از كرسي‌هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره با بررسي پيش‌نويس آيين نامه جديد ارتقاي اعضاي هيات علمي، در خصوص پيشنهاد وزارت علوم در ارتباط با امتيازات كرسي‌هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره تصميم‌گيري كرد كه براساس آن، از اين پس به دارندگان نوآوري، نظريه و نقد علمي در عرصه علوم انساني كه نوآوري، نظريه و يا نقد آنها از طريق كرسي‌هاي معتبر ارزيابي شده باشد، امتياز درخوري اختصاص خواهد يافت.

موفقيت ايران در دستيابي به داروي كنترل ايدز

پژوهشگران پزشكي كشورمان با ساخت تركيبات دارويي جديد موسوم به «آيمود» به روش نويني براي تقويت سيستم ايمني بدن در بيماران دست يافته‌اند كه به درمان بيماري ايدز و ساير بيماري‌هاي ناشي از ضعف ايمني بدن منجر مي‌شود. اين دارو كه حاصل حدود پنج سال تلاش بيش از 60 نفر از پژوهشگران و متخصصان داخلي و همكاري جمعي از محققان خارجي است با افزايش نوعي از سلول‌هاي ايمني بدن موسوم به CD4 بدن را در برابر عوارض ويروس HIV تقويت كرده و طول عمر بيشتري را براي بيمار فراهم مي‌كند. به گفته وزير بهداشت، اساس اين دارو كه ابتكار دانشمندان ايراني است، گياهي بوده و عوارض مهمي در مراحل آزمايش آن مشاهده نشده است. عليرغم دوره كوتاه مدت مصرف دارو (90 روز) در مدت زمان درمان دو ساله، جلوي عوارض بيماري گرفته مي‌شود و با قطع دارو حداقل تا يك سال سطح گيرنده‌هاي CD4 بالا نگه داشته شده و اين دستاورد بزرگي در درمان ايدز/ HIV است.

داروي IMOD به عنوان تحريك كننده سيستم ايمني در اروپا به ثبت اختراع رسيده و شركت توليدي سازنده آن، محصولات جديدي چون اشكال خوراكي داروي ايدز را در دست تحقيق دارد.

شيوه بديع اعلام خبر اين موفقيت علمي از پررنگ‌ترين حاشيه‌هاي علمي سال بود.

راه اندازي بزرگترين مجتمع توليد داروهاي نوتركيب آسياي جنوب غربي 

مجتمع توليد فراورده‌هاي دارويي نوتركيب انستيتو پاستور ايران در ايام دهه فجر امسال با حضور رييس جمهور، وزير بهداشت و جمع ديگري از مسئولان و پژوهشگران كشور راه اندازي شد.

اين مجتمع توليدي كه پس از ساليان طولاني و زحمات فراوان بخشهاي مختلف كشور در مجتمع توليدي تحقيقاتي انستيتو پاستور ايران به بهره برداري رسيده، دستاوردي افتخارآفرين در عرصه بهداشت و صنعت كشور است كه كشور را از واردات اين فراورده‌ها بي نياز مي‌كند.

دستاورد مهم اين طرح ملي دستيابي به دانش زيست فناوري و توليد فراورده‌هاي مختلف نوتركيب در مقياس صنعتي است كه قطعا راهگشا و گسترش دهنده اين فن آوري در عرصه‌هاي مختلف صنعت كشور است.

اين مجتمع كه در مجموعه‌اي به مساحت حدود 50 هزار متر مربع در كيلومتر 25 اتوبان تهران - كرج واقع شده است، با بودجه‌اي بالغ بر 60 ميليارد تومان ايجاد شده و شامل بخش‌هاي متنوع توليد فراوردهاي نوتركيب از جمله واكسن هپاتيت بي، توليد استرپتوكيناز، توليد آلفا اينترفرون (‌2 بي) و توليد اريتروپويتين و بخش فرمولاسيون، پركني و بسته‌بندي است.

پرتاب موفقيت آميز اولين محموله كاوش با راكت ساخت ايران به فضا

اين محموله در پي توافق بين دو وزارتخانه دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و علوم، تحقيقات و فناوري در قالب طرحي فراسازماني با كارفرمايي موسسه آموزشي و تحقيقاتي صنايع دفاعي طراحي و ساخته شده و با راكت پژوهشكده مهندسي جهاد كشاورزي به فضا در پاييز 85 پرتاب شد.

موفقيت پژوهشگران ايراني در شناسايي نقش تركيب اكسيد نيتروژن در ناباروري مردان

پژوهشگران ايراني به يافته‌هاي جديدي درباره نقش تركيب اكسيد نيتروژن در ناباروري مردان پي بردند كه مي‌تواند در بارورسازي مردان نابارور كه اسپرم آنها از نظر ساختاري دچار آسيب شده است، موثر باشد.

اين موفقيت علمي كه در جريان برگزاري بيست‌و‌دومين كنفرانس سالانه جامعه اروپايي توليد مثل انساني در جمهوري چك اعلام شد، از سوي خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي خبري بين‌المللي بازتاب يافته است.

دكتر ايرج اميري، مدير آزمايشگاه جنين‌شناسي مركز IVF بيمارستان فاطميه همدان گفت: ‌در سال‌هاي اخير اكسيد نيتريد (NO) به عنوان مولكولي شناخته شده است كه نقش مهمي را در تنظيم بيولوژي و فيزيولوژي سيستم توليد مثل ايفا مي‌كند و ما مي‌دانيم كه اين مولكول مي‌تواند عملكرد اسپرم‌ها هم‌چون جنبندگي و سيستم سوخت‌و‌ساز آنها را تغيير دهد.

بهينه سازي فرمولاسيون مؤثر در ژن درماني سرطان ريه

تيمي از پژوهشگران دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با مدل سازي غشاي سلولي موفق به بهينه‌سازي داروهاي مؤثر در ژن درماني سرطان ريه در سطح آزمايشگاهي شدند كه در ادامه اين تحقيقات و در صورت كارايي موفق آن روي نمونه‌هاي حيواني و انساني مي‌تواند به افزايش اميد به زندگي در مبتلايان به سرطان ريه منجر شود.

اين محصول از تركيباتي بسيار ساده، ارزان و كاربردي در مقياس نانو تهيه شده است.

كسب جايزه ويژه آكادمي چشم پزشكي آمريكا

دكتر حميد احمديه، استاد چشم پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي موفق به دريافت جايزه ويژه آكادمي چشم پزشكي امريكا در سال 2006 شد.

جايزه ويژه آكادمي چشم پزشكي آمريكا ( Achievement Award) هر ساله به چشم پزشكاني كه بيشترين تلاش را در توليد علم و ارائه مقالات در زمينه تازه‌ترين تحقيقات چشم پزشكي داشته‌اند، اهدا مي‌شود.

جايزه علمي سال جهان اسلام در رشته شيمي به «دكتر شمسي‌پور» اعطا شد

جايزه سازمان علمي، آموزشي و فرهنگي كشورهاي اسلامي (آيسسكو) در رشته شيمي به دكتر مجتبي شمسي‌پور استاد شيمي دانشگاه رازي كرمانشاه و پرمقاله‌ترين دانشمند ايراني در ISI اعطا شد.

جوايز علمي سال 2006 «آيسسكو» همزمان با مراسم افتتاحيه سومين كنفرانس وزراي آموزش عالي و تحقيقات علمي كشورهاي اسلامي توسط شيخ ناصر محمد الاحمد الصباح نخست وزير كويت به دكتر شمسي‌پور و پنج دانشمند مسلمان ديگر اعطا شد.

به گزارش ايسنا، پژوهشگران و انديشمندان ايراني مقيم خارج از كشور نيز در سالي كه گذشت افتخارات زيادي را كسب كردند كه به پررنگ تر شدن نام «ايران و ايراني» در عرصه جهاني انجاميد.

سفر نخستين فضانورد ايراني به فضا
انوشه انصاري، نخستين فضانورد ايراني به عنوان نخستين زن فضاگرد جهان به ايستگاه فضايي بين المللي رفت.

انوشه انصاري صبح روز 27 شهريور با عبور از مرزهاي فضا نام خود را به عنوان نخستين زن گردشگر فضايي در تاريخ ماموريت‌هاي فضايي جاودانه كرد.

وي كه در اين سفر تاريخي 11 روزه با مايكل لوپز آلگريا فضانوردي از ناسا و كيهان نورد روس ميخاييل تورين همراه بود روز چهارشنبه 29 شهريورماه در ايستگاه فضايي بين‌المللي قدم گذاشت.

نخستين فضانورد ايراني كه برخلاف سه گردشگر فضايي قبلي كه صرفا ثروتمنداني ماجراجو بودند، چهره‌اي علمي و كاملا شناخته شده در عرصه طرح‌هاي پيشتازانه فضايي است اگرچه با پرداخت 20 ميليون دلار و به عنوان يك گردشگر فضايي به آژانس فضايي روسيه راهي فضا شد ولي با انجام آزمايش‌هاي متعدد علمي در ايستگاه فضايي و تلاش كم‌نظير در ثبت تجارب خود با هدف انتقال آن به مردم خود را به عنوان چهره‌اي كاملا علمي و متمايز با ساير گردشگران فضايي در كانون توجه رسانه‌ها قرار داد.

به گزارش ايسنا، وي در اين سفر همچنين به عنوان نخستين وبلاگ‌نويس فضايي كوشيد تجارب خود را به طور مستقيم با ميليون‌ها علاقمند به فضا تقسيم كند.

اختر فيزيكدان جوان ايراني، به نحوه تشكيل كهكشان‌هاي مارپيچي دست يافت

گروهي بين‌المللي از اخترشناسان به سرپرستي دكتر كامبيز فتحي، اختر فيزيكدان جوان ايراني دانشگاه استكهلم سوئد، نحوه تشكيل كهكشان‌هاي مارپيچي را بررسي كردند.

گروه بين‌المللي از اخترشناسان آمريكا، ايتاليا، شيلي و برزيل تحت سرپرستي اين دانشمند ايراني براي نخستين بار در تاريخ اختر شناسي، سرعت سقوط مواد سرازير به درون ابر سياه چاله مركزي يك كهكشان اندازه‌گيري شدند كه اين امر مي‌تواند اطلاعات بسيار با ارزشي را در پيش بيني روند تكامل ابر سياه چاله‌ها در اختيار دانشمندان قرار دهد.

كهكشان‌هاي مارپيچي به حدي بزرگند كه ديناميك فيزيكي و شكلشان تحت تاثير جاذبه خودشان تغيير مي‌كند و اين كشف نشان مي‌دهد سرعت سقوط مواد در مارپيچ‌هاي مرگ به سوي ابر سياه چاله مركز كهكشانها بسيار سريعتر از ميزاني است كه فرضيه‌هاي كنوني پيش بيني مي‌كردند، به طوري كه تنها در مدت 200 هزار سال، مواد از دورترين كرانه‌هاي كهكشان كه از ديد تلسكوپ ها خارج است، به درون سياه چاله مركزي سقوط مي‌كنند.

صحه برندگان جايزه نوبل براهميت نظريه جنجالي فيزيكدان جوان ايراني

پروفسور شهريار صديق افشار، استاد جوان ايراني دانشگاه «روئن» آمريكا كه با ارائه نظريه‌اي درباره ماهيت دوگانه نور، نظريه «بوهر» - از پذيرفته شده ترين نظريه‌هاي فيزيك كوانتوم - را پس از هشتاد سال با قاطعيت رد كرده است، با چاپ نتايج آزمايش تازه‌اش در يكي از معتبرترين مجلات فيزيك جهان كه جمعي از داوران آن از برندگان جايزه نوبل فيزيك هستند، بار ديگر بر اهميت نظريه بنيادينش صحه گذاشت.

بر اساس نظريه پروفسور صديق افشار كه با آزمايش‌هاي مختلف صحت آن را نشان داده، نور مي‌تواند به صورت همزمان، ماهيت موجي و ذره‌يي داشته باشد.

در صورت اثبات اين فرضيه جديد، بر بخش مهمي از نظريه «تعبير كپنهاك» نيلرز بوهر - فيزيكدان مشهور دانماركي - خط بطلان كشيده مي‌شود.

دكتر مبشر و تهيه نخستين نقشه سه‌بعدي از جهان

نام دكتر بهرام مبشر، اخترشناس برجسته ايراني و نماينده سازمان فضايي اروپا (ESA) در ناسا كه به واسطه نقش شاياني كه در تهيه و بررسي ژرف‌ترين تصوير از جهان موسوم به «فراژرف» داشته، در محافل كيهان‌شناسي جهان كاملا شناخته شده است، اواخر امسال نيز در پي يكي ديگر از موفقيت‌هاي برجسته كيهان‌شناسي سال‌هاي اخير كه تهيه نخستين نقشه سه‌بعدي از چارچوب ماده تاريك جهان بوده، بار ديگر مطرح شده است.

اين موفقيت علمي چندي پيش در يك كنفرانس خبري در دويست و نهمين نشست انجمن ستاره‌شناسي آمريكا در واشنگتن اعلام و در قالب مقاله‌اي در مجله نيچر گزارش شد. اين پژوهش بهترين مدرك علمي، عنوان شده كه الگويي از توزيع كهكشان‌ها را در پي توزيع ماده تاريك ارائه مي‌كند.

اين تحقيق كه حاصل 1000 ساعت رصد توسط تلسكوپ فضايي هابل بوده است، تاييد زيبايي از تئوري‌هاي استاندارد براي توضيح نحوه تكامل ساختارها در كائنات طي ميلياردها سال ارائه داده و در حالي كه مطالعات قبلي بر روي ماده تاريك وابسته به شبيه‌سازي‌ها بوده، يافته اخير جزئيات توزيع ماده تاريك را در مقياس گسترده به شكل سه بعدي ارائه كرده است.

موفقيت بي‌سابقه دانشمند ايراني و اميدواري تازه در درمان ناباروري مردان

«پروفسور كريم نيريان» و همكارانش در دانشگاه «جورج آگوست گوتينگن» آلمان و «نيوكاسل» انگليس موفق شدند كه براي نخستين بار در جهان موفق به بارورسازي اسپرم‌هاي توليدي از سلول‌هاي بنيادي جنيني استخراج شده از موش‌هاي آزمايشگاهي شدند.

به گزارش سرويس «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ‌نيريان و همكارانش با اين موفقيت بي‌سابقه ثابت كردند كه مي‌توان از اسپرم‌هاي رشد يافته از سلولهاي بنيادي جنيني در زاد ولد استفاده كرد.

به گفته دانشمندان اين كشف مهم كه در موش‌ آزمايشگاهي صورت گرفته است مي‌تواند در نهايت به زوج‌ها كمك كند تا حتي با وجود ناباروري‌ مردانه صاحب فرزند شوند.

پژوهشگر ايراني دانشگاه «بريستول» انگلستان ارتباط كم خوابي با ابتلاي كودكان به چاقي را نشان داد

براساس يافته‌هاي دكتر شهراد طاهري، پزشك دانشگاه «بريستول» در لندن، عدم خواب كافي به هنگام شب نقش مهمي در ابتلا به اضافه وزن در دوران جواني ايفا مي‌كند كه بخشي از آن ناشي از آشفتگي در اختلال در متابوليسم طبيعي در بدن است.

دكتر طاهري در مجله آرشيو بيماري در دوران كودكي در ادامه اين مطلب خاطر نشان كرد: اگر چه ژنتيك نقش بسيار قدرتمندي در ابتلا به چاقي دارد اما بخش اعظمي از اپيدمي چاقي در عصر حاضر در اثر عوامل محيط زيستي است كه مهمترين آنها داشتن رژيم غذايي نامطلوب و فقدان تحرك بدني است.

استاد ايراني دانشگاه پلي‌تكنيك سوييس برنده مدال علمي«بلوندل» شد

پروفسور فرهاد رشيدي حائري، رييس گروه تحقيقات «سازگاري الكترومغناطيس» دانشگاه پلي تكنيك لوزان سوييس موفق به دريافت مدال علمي «بلوندل» انجمن مهدسي برق، الكترونيك و فن آوري اطلاعات و ارتباطات فرانسه شد.

پروفسور رشيدي به دليل تحقيقات گسترده در زمينه بررسي اثرات الكترومغناطيسي رعد و برق و ارائه مدل‌ها و نرم افزارهايي براي تحليل اين اثرات كه در كاهش اثرات مخرب ناشي از صاعقه بر سيستم‌هاي الكتريكي و الكترونيكي، خصوصا تجهيزات خطوط انتقال برق موثر بوده است به دريافت اين جايزه معتبر علمي نايل شد.

پرفسور رشيدي حائري در سال 2005 نيز به پاس موفقيت‌هاي خود در اين حوزه موفق به دريافت جايزه انجمن دستاوردهاي تكنيكي IEEE شده بود.

دانشمند ايراني دانشگاه «كلرادو» و همكارانش موفق به ساخت سيستم جديد حركت زيردريايي‌ها شدند

گروهي از محققان دانشگاه «كلورادو» آمريكا به سرپرستي دكتر كامران محسني، استاديار علوم مهندسي هوافضاي اين دانشگاه موفق به طراحي نوعي سيستم آب پيماي جديد شده‌اند كه نسبت به انواع قبلي دقت بيشتري دارد و مي‌توان از آن علاوه بر ساخت زيردريايي‌ها و تجهيزات زيردريايي به عنوان سيستم هدايت رباتي بسيار ريز براي رديابي در مجاري گوارشي انسان استفاده كرد.

تلاش براي ساخت اين وسيله بخشي از طرح بزرگتري براي توليد يك ناوگان دريايي از ابزار زيردريايي خودكار است كه بتوانند وضعيت و شرايط اقيانوس‌ها را اندازه‌گيري و ارزيابي كنند.

استاد ايراني دانشگاه «پنسيلوانيا» در جمع 50 دانشمند برتر آمريكا قرار گرفت 

مجله علمي «Scientific American»، پرفسور نادر انقطاع، استاد ايراني دانشگاه «پنسيلوانيا» را به عنوان يكي از 50 شخصيت برجسته در حوزه علوم، اقتصاد و فن‌آوري سال معرفي كرد.

پرفسور نادر انقطاع از دانشگاه پنسيلوانيا و همكاران وي، شيوه‌اي را پيشنهاد كرده‌اند كه با استفاده از آن مي توان با فن‌آوري‌هاي موجود، اجسام را تا حد زيادي غير قابل رويت كرد. اين يافته مي‌تواند ايده نامريي كردن اشياء را كه تا چندي پيش تنها در سطح داستان‌هاي تخيلي علمي مطرح بود تا حد زيادي عملي ‌كند.

گزارش: سعيده جلوسي - علي شمس

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.87898s, 18q