با مرگ دو تن ديگراز شهروندان اندونزي براثر ابتلا به بيماري آنفلوانزاي مرغي، شماره جان باختگان اين كشور به ‪ ۷۱‬نفر رسيد.

به گزارش ايرنا از جاكارتا، رييس اداره مبارزه با بيماري آنفلوانزاي مرغي وزارت بهداشت اندونزي روز پنجشنبه گفت: تست‌هاي اوليه انجام شده بر روي نمونه‌هاي اين دو قرباني، وجود ويروس عامل مولد بيماري را در بدن آنها تاييد كرد و ما در حال حاضر منتظر نتايج نمونه برداري دوم و تاييد آزمايشگاه‌هستيم.

"رونزيار روسين" افزود: براي اينكه اين موارد در آمار سازمان بهداشت جهاني نيز ثبت شود تاييد دو آزمايشگاه مختلف در اندونزي ضروري است.

بر اساس اعلام خبرگزاري اندونزي (آنتارا) يكي از دو بيمار در جزيره سوماترا و ديگري در يك بيمارستان نظامي در جاكارتا درگذشتند.

در صورت تاييد آزمايشگاه دوم شمار قربانيان بيماري آنفلوانزاي مرغي در اندونزي به ‪ ۷۱‬تن خواهد رسيد كه بالاترين ميزان در بين كشورهاي جهان مي باشد.

آنفلوآنزاي مرغي عمدتا يك عارضه خاص طيور محسوب مي‌شود اما در سال ‪۱۹۹۷‬ براي نخستين بار ابتلاي انسان به اين بيماري از هنگ كنگ گزارش شد.

تقريبا در همه موارد گزارش شده، ابتلاي انسان به ويروس آنفلوانزاي مرغي از طريق تماس با طيور صورت گرفته اما در چند مورد در هنگ كنگ و ويتنام احتمال سرايت بيماري از انسان به انسان گزارش شد اما قابل تاييد نبود.

انتقال بيماري از انسان به انسان مي‌تواند نشانه‌اي از ايجاد جهش در ويروس باشد كه در اين صورت احتمال بروز همه‌گيري جهاني قوت مي‌گيرد.

بر اساس تحقيقات صورت گرفته، همه‌گيري جهاني آنفلوآنزاي مرغي مي‌تواند به اقتصاد كشورهاي آسيايي بين ‪ ۶‬تا ‪ ۹‬درصد آسيب وارد كند.

اين آسيب ناشي از اقدامات قرنطينه‌اي شديد در تجارت جهاني ، كاهش توليد ناشي از اين بيماري و مرگ ومير خواهد بود.

در صورت وقوع چنين همه‌گيري ، اقتصاد كشورهاي در حال توسعه با شدت بيشتري دچار صدمه مي‌شود چرا كه ميزان مرگ و مير در اين گروه از كشورها بالا خواهد بود.

بر اثر پاندمي (همه‌گيري جهاني) آنفلوآنزاي مرغي، توليد ناخالص ملي در چين ‪ ۸/۷‬درصد، كره جنوبي ‪ ۶/۷‬درصد، ژاپن ‪ ۶/۱‬درصد، مجموعه آسه‌آن ‪ ۷/۱‬درصد و در استراليا ‪ ۶/۸‬درصد كاهش خواهد يافت.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =