انسان با مشاهده ترس ديگران ناخودآگاه دچار ترس مي‌شود

۱۳۸۶/۰۱/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2076
انسان با مشاهده ترس ديگران ناخودآگاه دچار ترس مي‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سايت اينترنتي "لايوساينس"، اين كشف جديد مي‌تواند دليل اين مطلب كه چرا اغلب افراد با وجود تماس شخصي كم با جانوراني نظير مار و عقرب از اين حيوانات مي‌ترسند را توجيه كند.

در اين مطالعه از گروهي از داوطلبان درخواست شد تصاوير ويديويي را تماشا كنند كه در آن تصاوير افرادي در شرايط خاص دچار ترس مي‌شدند، بدين‌صورت كه ابتدا در نمايشگر رايانه مقابل اين افراد يك مربع آبي رنگ ظاهر مي‌شد و سپس اين افراد شوك الكتريكي دريافت مي‌كردند كه اين وضعيت سبب مي‌شد آنها به محض مشاهده مربع آبي رنگ در صفحه مانيتور، دچار اضطراب و ترس شوند.

در مرحله بعد از داوطلباني كه تصاوير ويديويي مربوط به ترسيدن آن افراد را مشاهده كرده بودند خواسته شد در همان شرايط، مشابه شرايط افرادي كه در تصاوير ويديويي حضور داشتند، قرار بگيرند.

نتايج مطالعه محققان دانشگاه "كلمبيا" نشان داد به رغم آنكه اين داوطلبان خود شخصا در گذشته در معرض اين ترس قرار نگرفته و با ظهور مربع آبي رنگ دچار شوك الكتريكي نشده بودند، اما همين داوطلبان نيز به محض مشاهده مربع آبي رنگ در نمايشگر رايانه دچار ترس و اضطراب مي‌شوند.

اين بدان معناست كه مشاهده ترسيدن ديگران از يك عامل سبب ترس واقعي انسان از همان عامل مي‌شود. محققان در اين مطالعه براي سنجش ترس افراد از همان فناوري‌هايي استفاده كردند كه معمولا در دستگاه‌هاي دروغ‌سنج از آنها استفاده مي‌شود.

تحقيقات قبلي نشان داده بود بخشي از مغز انسان به نام "آميگدالا" مسئوليت ايجاد احساس ترس از عواملي را بر عهده دارد كه انسان خود در گذشته شخصا با آن عوامل مواجه شده و خطر آنها را تجربه كرده است و نتايج مطالعه جديد نشان مي‌دهد همين بخش از مغز مسئوليت ايجاد احساس ترس در هنگام مشاهده ترسيدن ديگر را نيز بر عهده دارد.

به گفته "آندرياس اولسون" محقق حاضر در مطالعه، اين تحقيقات دليل اين مطلب را كه به طور مثال چرا انسان با مشاهده فيلم ترسناك دچار ترس مي‌شود و يا چرا يك كودك از مار مي‌ترسد را توجيه مي‌كند.

وي افزود: انسانها با مشاهده ترس سايرين ياد مي‌گيرند كه بايد از آن عوامل بترسند هر چند خود هيچ گاه با آن عوامل مواجه نشده و خطرناك بودن آنها را تجربه نكرده باشند و اين همان دليلي است كه بسياري از مردم از عواملي مشترك، مثلا مار، ترس شديدي دارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.0561s, 18q