یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۱
کد خبر: 207786

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه در مورد قیمت و عوارض آب‌وبرق موضوع جدیدی ابلاغ و اضافه نشده است، گفت:کشور تمرکزی بر واردات آب نداشته و حساب ویژه‌ای هم روی آن نکرده است بنابراین تلاش ما این است که از آب‌های داخل کشور مدیریت کنیم.

دیپلماسی آبی برای مقابله با ریزگردها

سلامت نیوز:قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه در مورد قیمت و عوارض آب‌وبرق موضوع جدیدی ابلاغ و اضافه نشده است، گفت:کشور تمرکزی بر واردات آب نداشته و حساب ویژه‌ای هم روی آن نکرده است بنابراین تلاش ما این است که از آب‌های داخل کشور مدیریت کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،ستار محمودی  در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای ورود آب و حقابه به کشور از سوی کشورهای همسایه صورت گرفته است، گفت: در ارتباط با ورود آب از شرق کشور برای استفاده بهتر از آب اقدام به لایروبی و باز کردن شیارهایی که قبلاً آب را به هورها و مناطقی که حقابه‌دار هستند شده است،چرا که این مناطق در طول تاریخ که ایحاد شدند، همواره حقابه داشتند و به دلیل تغییرات آب‌وهوایی دچار مشکل شده‌اند.

*دریافت حقابه از مرزها مثل سابق نیست

وی افزود:در حال حاضر اگر این مناطق بتوانند آب و حقابه خود را دریافت کنند، طبیعی است که حجم آب به اندازه‌ای نیست که بتواند شرایط گذشته را جبران کند، اما تمهیداتی که بتوان از این آب در کشور بهتر و برای محیط زیست استفاده کرد دیده شده است.

محمودی خاطر نشان کرد: در بیرون از ایران برای کارهای آبی پروژه‌هایی اجرا شده است که نهایتاً حاصل آن برای کشور به شکل گردوخاک‌هایی تحت عنوان ریزگرد از مرزها عبور کرده و وارد کشور می‌شود و اتفاقا حجم ریزگردهای آن بالا است لذا برای این موضوع یک کار دیپلماسی محیط زیستی و دیپلماسی آب را می‌طلبد که در دستور کار وزارت امورخارجه و حفاظت محیط زیست و مراوداتی هم شده است.

قائم مقام وزیر نیرو افزود:تصور ما این است که باید در این زمینه فعال‌تر از گذشته وارد شویم برای اینکه آن چیزی که تحت عنوان گردوخاک و ریزگرد در کشور داریم نسبت به آنچه که از بیرون وارد کشور می‌شود، کمتر از 10 درصد است.

محمودی در پاسخ به این سوال که از 10 سال قبل حقابه‌ای که وارد کشور می‌شد بسیار کاهش یافته است، برای این موضوع چه اقداماتی قرار است انجام شود، گفت: تحت تأثیر خشکسالی‌ها هم در ایران و هم در سایر کشورها، اقلیم ایران با اقلیم کشورهای همسایه یکسان می‌شود بنابراین انتظار این که همانند گذشته آب وارد کشور شود نباید داشت.

*در مورد واردات آب متمرکز نشده و حساب ویژه‌ای هم روی آن نداشته‌ایم

وی در پاسخ به این سوال که در مورد واردات آب از کشورهای همسایه چطور؟آیا برای این موضوع نیز اقداماتی صورت گرفته است، اظهار داشت: چندان در مورد واردات آب متمرکز نشده و حساب ویژه‌ای هم روی آن نداشته‌ایم، اما اگر مطالعه‌ای لازم باشد آن را انجام می‌دهیم و تلاش ما این است که از آب‌های داخل کشور مدیریت کنیم.

قائم مقام وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که برخی از شهرها و به خصوص روستاهای کشور با مشکل کم‌آبی مواجه هستند و حتی برخی از روستاها به دلیل نبود آب شرب در سال‌های گذشته خالی از سکنه شده‌اند، چه برنامه‌ مشخصی برای سال‌های آتی برای تأمین آب پایدار ایجاد شده است، گفت: وقتی روستاها خالی از سکنه می‌شوند ابعاد زیادی بر روی این موضوع تأثیرگذار بوده است، بنابراین روستاهایی که به خاطر نبود آب شرب خالی از سکنه شده‌اند، با دستور مقام معظم رهبری و اقدامات دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به این موضوع شد تا برای رفع کم‌آبی روستاها اقدامات ویژه‌ای انجام شود.

*تأمین آب پایدار روستاهای 20 خانوار در اولویت‌های اول

محمودی افزود: در طرح آبرسانی روستایی علاوه بر اجرای طرح‌های آبی و تعمیر و نگهداری اقداماتی انجام دادیم، چراکه برای برخی روستاها تأمین آب موقت صورت گرفت، اما شرایط آب‌وهوایی باعث شد تا ساکنان روستاها به روستای همجوار کوچ کنند.

وی ادامه داد: به هر حال توجه به تأمین آب پایدار در اولویت‌های اول و روستاهای 20 خانوار بوده است و بعد از آن روستاهای 10 خانوار را به شیوه دیگری تأمین کنیم.

*بحث جدیدی درباره قیمت و عوارض آب‌وبرق ابلاغ و اضافه نشده است

قائم مقام وزیر نیرو در پاسخ به این سئوال که آیا دولت در خصوص قیمت و عوارض آب و برق ابلاغیه جدیدی داشته است گفت: در مورد قیمت و عوارض آب‌وبرق موضوع جدیدی ابلاغ و اضافه نشده است.

*ایجاد بازار آب در مرحله انجام مطالعات

محمودی در پاسخ به این سئوال که بازار آب قرار بود راه اندازی شود گفت:یکی از مواردی که سال‌ها مطرح شده است بحث بازار آب است. در بازار آب نکاتی وجود دارد که مهم‌ترین نکته آن ایجاد زیرساخت بازار آب است. برای این کار مهندس مشاوری از سوی شرکت آب و فاضلاب کشور انتخاب و بر روی این موضوع کار می‌شود.

وی افزود: در بازار آب اختیار خرید و فروش و قیمت آب و حقابه به دست خریداران و صاحبان آب خواهد افتاد و دولت به عنوان ناظر و نظارت کننده و مقررات گذار وارد کار می‌شود، ولی این مورد تا زمانی که مطالعات دقیق روی شرایط اجتماعی کشور و شرایط مناطق انجام نشود اجرا نمی شود، اما ظرفیت‌هایی دارد که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.

محمودی تاکید کرد: خرید و فروش آب امری است که فقط صرفاً یک خریدار و یک فروشنده آب را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، بلکه مجموعه‌ای از شرایط منطقه‌ای را تحت تأثیر قرار می‌دهد . مشاور در حال حاضر بر روی آن مطالعه می‌کند. پس از بیرون آمدن نتایج مطالعات ابتدا باید به صورت پایلوت در چند نقطه امتحان و اجرا شود و اگر قابلیت اجرایی پیدا کرد بعد از آن به صورت همگانی آغاز شود.

وی خاطرنشان کرد: فاز اول مطالعات طرح باید قاعدتاً تا پایان امسال نهایی می‌شد، اما تصور نمی‌شود که این‌طور شود. چراکه برای پیدا کردن شواهد و مصداق‌های آن باید مطالعه بیشتری صورت گیرد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha