یك متخصص تغذیه اظهار كرد: لسیتین یکی از لیپیدهای با ارزش خاویار است که در تقویت سیستم اعصاب نقش بسزایی دارد.

دکتر مینا میران در گفت وگو با ایسنا گفت: خاویار ماده‌ای پرانرژی و سرشار از انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان‌ها بوده و منبعی غنی از امگا 3 است.

وی تصریح کرد: تحقیقات نشان می‌دهد خاویار و 15 نوع موجود دریایی دیگر سرشار از اسید چرب ضروری هستند. پروتئین آن دارای اسید آمینه آرژنین، هیستامین، ایزولوسین لیزین است، چربی آن به دو صورت عمده وجود دارد که حاوی 25 درصد کلسترول و 75 درصد لسیتین می‌باشد.

این متخصص تغذیه گفت: خاویار غنی از نوعی الکل چرب با زنجیره بلند است که در بدن به اسید چرب تبدیل می‌شود. این اسید چرب به دست آمده در سنتز میلین (پوشش سلول عصبی) نقش بسزایی دارد. همچنین در پیشگیری از بیماری های قلبی – عروقی و آرتریت روماتوئید (التهاب مفاصل) موثر بوده و سرشار از آهن است كه مصرف آن در افراد دچار کم خونی ناشی از فقر آهن توصیه می‌شود.

دکتر میران تاکید کرد: خاویار سرشار از ویتامین‌های E، D ،A، B ، C، اسید فولیک و اسید پانتوتنیک است. ویتامین A موجود در خاویار در ترمیم و نگهداری اپی‌تلیال، رشد استخوان و ترمیم رنگدانه مردمک چشم هم نقش بسزایی دارد و ویتامین D موجود در آن موجب تعادل کلسیم و فسفر می‌شود كه مصرف آن در دوره نقاهت، جراحی‌های بزرگ و بیماری‌های عفونی در بازگرداندن نیروی از دست رفته مفید است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha