کمبود هورمون جنسی مردانه بر رشد و ضخامت و ریزش مو تاثیر نمی گذارد

۱۳۹۶/۰۱/۲۶ - ۰۹:۵۲ - کد خبر: 210196
کمبود هورمون جنسی مردانه بر رشد و ضخامت و ریزش مو تاثیر نمی گذارد

سلامت نیوز: یک مطالعه نشان می دهد، کمبود هورمون جنسی در مردان بر رشد، ضخامت و ریزش موی آنها تاثیر نمی گذارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، در حالی که سال‌هاست هورمون تستوسترون به عنوان علت اصلی ریزش موی مردان مطرح می‌شود اما نتایج مطالعه جدید نشان می دهد این هورمون جنسی مردانه بر رشد، ضخامت و ریزش مو تاثیر نمی گذارد.


به گزارش شبکه خبری دویچه وله آلمان،تستوسترون هورمونی است که برای رشد ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، هم‌چنین تولید اسپرم و میل جنسی در مردان نقش مهمی بازی می‌کند. این هورمون در درجه‌ی اول در بیضه‌ها تولید می‌شود.


تا کنون اغلب کارشناسان به دلیل محدود بودن دامنه‌ی تحقیقات در این زمینه تصور می‌کردند عامل تعیین‌کننده‌ی ریزش مو و طاسی سر مردان، کمبود این هورمون یا اختلال در تولید آن است. محققان دانشگاه گرایفزوالد آلمان، چندی پیش پس از انجام تحقیقاتی گسترده به ‌این نتیجه رسیده‌اند میزان ترشح تستوسترون در بدن، هیچ رابطه‌ای با ریزش مو در مردان ندارد.


گروه تحقیق دانشکده‌ی پزشکی این دانشگاه که در ایالت مکلنبورگ ـ فورپومرن واقع است، برای دستیابی به این نتیجه، مو و وضعیت جسمانی 373 مرد را در سنین گوناگون مورد آزمایش قرار داده است. نتایج پژوهش یادشده در مجله‌ی تحقیقاتی JAMA Dermatology منتشر شده است.


در چارچوب این تحقیق، علاوه بر عوامل ژنیتکی، ماده‌ی دی هیدروتستوسترون DHTهم که در اثر تاثیر آنزیم آلفا رداکتاز 5 بر تستوسترون تولید می‌شود و نیز هورمون رشد نسوج پروستاگلاندین D2 مورد بررسی قرار گرفتند. بنا به گفته‌ی محققان از آن‌جا که علت اصلی ریزش مو هنوز روشن نشده، شرکت‌های تولیدی نیز نمی‌توانند دارویی شفابخش برای طاسی سر مردان عرضه کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.04496s, 19q