سوسكها براي سلامتي انسان در برابر بيماريهاي خطرناك مفيد هستند

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۴:۴۷ - کد خبر: 21020
سوسكها براي سلامتي انسان در برابر بيماريهاي خطرناك مفيد هستند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از دويچه وله (صداي آلمان)  سوسك كه به عنوان حشره‌ اي موذي و ناقل بيماري‌ هاي گوناگون شناخته شده احتمالا در آينده براي نجات انسان از عفونت‌ هاي ميكروبي نقش مهمي ايفا خواهد كرد.
براي بسياري از افراد بويژه خانم‌ ها، حتي شنيدن نام  سوسك  كافي است تا از فرط انزجار چهره خود را درهم كشند. صحبت درباره سوسك تا به حال تنها با توصيفات منفي همراه بوده است. آن‌ها منبع آلودگي و ناقلان بيماري محسوب مي‌شوند. اما پژوهشي جديد نشان مي‌دهد كه همين حشرات منفور اتفاقا مي‌توانند براي انسان‌ ها مفيد باشند.
سيمون لي يكي از محققان دانشگاه ناتينگهام در زمينه ميكروبيولوژي مي‌گويد در مجموع 9 ملكول در بدن اين حشرات كشف شده كه مي‌توانند باكتري ‌هاي خطرناك از جمله را مرسا و اي. كلي نابود كنند.
مرسا نوعي از باكتري ‌هاي استافيلوكوكوس است كه عفونت ‌هاي خطرناكي را در بدن انسان ايجاد مي‌كند و در برابر بيشتر آنتي‌ بيوتيك‌ها مقاوم است. اي.‌كلي نيز باكتري عفونت ‌زاي ديگري است كه يكي از علايم آن اسهال است.
البته اينكه بدن سوسك ‌ها خود توانايي توليد آنتي‌بيوتيك براي مبارزه با باكتري ‌هاي موجود در محيط زندگي اين حشرات را دارد براي دانشمندان غافل ‌گيركننده نيست.
سيمون لي در اين باره مي‌گويد كه حشرات معمولا در محيطي آلوده و غير بهداشتي زندگي مي‌كنند و بايد با انواع و اقسام باكتري‌ ها دست و پنجه نرم كنند. از اين رو كاملا طبيعي است كه بدن آنها سيستم دفاعي قوي براي مقابله با ميكروب ‌ها در اختيار داشته باشد.
در حال حاضر مولكول‌ هاي كشف شده همچنان در آزمايشگاه تحت بررسي هستند. سيمون لي و همكارانش اميدوار هستند كه در آينده از آنتي‌ بيوتيك ‌موجود در بدن سوسك‌ ها براي درمان بيماري‌ هاي عفوني حاصل از مرسا و اي.‌كلي بتوان استفاده و آن را جايگزين دارو هايي كرد كه در حال حاضر براي مقابله با اينگونه بيماري ‌ها استفاده مي‌شوند و عوارض جانبي زيادي را به همراه دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.56437s, 18q