یکشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 2106

سازمان بهداشت جهانی تعریف سلامت را رفاه كامل جسمي، رواني و اجتماعي افراد می داند که با توجه به گستردگی این تعریف می توان به اهمیت مفاهیم سلامت در تامین نیازهای امروزی بشر پی برد.

سلامت با ارزش ترين موهبتی است كه هر کس از آن بهره مند شود گوهر زندگی را ربوده است.
ارتقاء سلامت به مفهوم توانمند سازي مردم در شناخت عوامل تأثيرگذار بر سلامت فردي، اجتماعي و تصميم گيري صحيح در انتخاب رفتارهاي بهداشتي است که بواسطه آن شیوه های درست زیستن را متذکر می شود.
تأمين وارتقاي سلامت نياز به فاكتورهاي متعددي دارد كه مهمترين آنها ثبات و امنيت است. مناطق  زيادي در دنيا وجود دارد كه از عواقب حوادث ناگهاني و اضطراري، بحران ها ، بلاياي طبيعي نظير سيل، زلزله ، طوفان و بلاياي دست ساخت بشر از قبيل جنگ ها و كشمكش هاي سياسي رنج مي برند.
بدترين پيامد اين بلايا كه تاثير ويرانگر بر سلامتي و بنيان انسانها دارد اغلب همه گيريهاي جدي در نتيجه كمي آب آشاميدني سالم، محيط ناسالم، كمبود تسهيلات ايمن سازي ، كمبود داروها، ويراني خانه ها و جابجايي مردم است.
آنچه مسلم است با بودن امنيت، دولت و ملت اين امكان را به دست می آورند تا خدمات سلامتي خاصي نظير راه اندازي بسيج واكسيناسيون، اختصاص نيروي انساني ، تخصيص منابع مادي (بودجه)، توسعه سيستم بهداشتي و تهيه طرحهاي بهداشتي با موضوعات بهداشتي و تضمين دسترسي خدمات سلامت پايه ،مراقبت،‌ پيشگيري و مشاوره براي مردم (اعم از سالم يا بيمار) را انجام دهند.
مبارزه با بيماريهاي واگير از جمله ايدز و هپاتيت كه سلامت ميليون ها انسان را به مخاطره انداخته، جلوگيري از آسيب هاي اجتماعي،‌حوادث و سوانح، تصادفات جاده اي،‌ اعتياد، سلامت بهداشت روان، امنيت غذا و تغذيه،‌عدم مصرف خودسرانه دارو و خود درماني، آموزش در خصوص مسايل بهداشتي ودرماني، ‌ورزش و تحرك و... همه و همه نياز به عزمي ملي و گامهايي توانمند دارد كه مردم عزيزمان هر دو را بطور كامل داشته و همسو با سياست هاي ملي بهداشت و سلامت در جهت نيل به اهداف عالي تكامل بشري، تلاش خواهيم نمود.
تامين سلامت انسانها به تلاش همه دست اندركاران براي ايجاد امنيت، رسيدگي و پاسخگويي به هنگام بلايا و آمادگي براي مقابله با هر نوع اپيدمي و موقعيت هاي اضطراري نياز دارد.

آنچه در رسیدن به اهداف سلامت از همه ضروری تر به نظر می آید، اطلاع رسانی کامل، جامع و در لحظه است. این رسالت از بدو راه اندازی سامانه خبری سلامت نیوز همواره مورد توجه قرار داشته و دارد.
ما به خوبی می دانیم که با اطلاع رسانی عمومی، توسعه ارتباطات حوزه سلامت و جلب مشارکت فعالانه گروههای هدف و لایه های مختلف اجتماعی در راستای آموزش سلامت همگانی، ترویج فرهنگ و مفاهیم سلامت، تعمیق برنامه های سلامت در جامعه و توسعه ی رفتارهای سالم  راههای ارتقاء سلامت در جامعه هموار تر خواهد شد و سازمانهای مجری پیاده سازی سلامت، با توان بیشتری قادر به طی مسیر خواهند بود.
سامانه خبري سلامت نيوز كه اولين سامانه خبري آنلاين فارسي زبان در حوزه سلامت و بهداشت به شمار مي رود  هم پیمان با شعار روزجهاني بهداشت" آينده اي مطمئن با سرمايه گذاري در سلامت" گامهاي بلند و مهمي را در برگزاري اين هفته برداشته است.
سلامت نيوز كه پس از سه ماه از آغاز فعاليت رسمي خود مورد بازديد صدها هزار بازديد كننده قرار گرفته است و روزنامه ها و مجلات و سايتهاي مختلفي در داخل و خارج از ايران از خبرها و گزارشهاي آن استفاده مي كنند در هفته سلامت به عنوان يكي از اعضاي ستاد برگزاري هفته سلامت، همراه با دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، صدا و سيماي مركز اصفهان، استانداري اصفهان و شهرداري اصفهان به عنوان پيشگام ترويج سلامت انديشي در بين ايرانيان در دنياي مجازي  برنامه هاي مختلفي را پيش بيني كرده است كه تهيه و چاپ ويژه نامه هفته سلامت اين سامانه خبري يكي از دهها برنامه "سلامت نيوز" است، اين ويژه نامه كه دومين ويژه نامه سلامت نيوز بعد از ويژه نامه نوروزي سلامت نيوز محسوب مي شود با نگاهي متفاوت به بهداشت و سلامت تلاش مي كند كه آينده مطمئن را براي ايرانيان با سرمايه گذاري در سلامت ترسيم كند.

هفته سلامت فرصت مغتنمی جهت عملیاتی نمودن موارد فوق و تجدید پیمان اجتماعی در قبال برنامه های نظام سلامت است و ما بر خود می دانیم که با تمام توان به اطلاع رسانی و عرضه اخبار سلامت و همکاری با نهادهای اجرایی و علاقه مند در این حوزه  بپردازیم.

Invest health, build the safer future

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =