جمعی از دانشجویان و اساتید علوم تغذیه کشور در اعتراض به اجرایی شدن آیین‌نامه دوره تخصصیMD-PhD مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده اند.

عکس/تجمع دانشجویان علوم تغذیه مقابل وزارت بهداشت

سلامت نیوز: جمعی از دانشجویان و اساتید علوم تغذیه کشور در اعتراض به اجرایی شدن آیین‌نامه دوره تخصصیMD-PhD مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده اند.

به گزارش سلامت نیوز، در سال 1389 آيين نامه اي تحت عنوان آيين نامه دوره MD-PhD به تصويب رسيده است که دانشجويان سال آخر پزشکي عمومي مي توانند بدون شرکت در آزمون PhD و تنها بر اساس داشتن معدل حداقل 16 و انجام يک مصاحبه وارد دوره PhD رشته هاي علوم پايه از جمله علوم تغذيه شوند.

مطابق با اين آيين نامه دانشجويان رشته پزشکي که تنها در طول دوره تحصيل خود 2 واحد تغذيه مي گذارانند مي توانند بدون شرکت در آزمون مستقيما" وارد دوره دکتراي تخصصي تغذيه شوند درحاليکه دانشجويان داراي کارشناسي ارشد تغذيه که حداقل 6 سال در مجموع دوره کارشناسي و کارشناسي ارشد تغذيه خود واحدهاي تخصصي متعددي را در زمينه تغذيه گذرانده اند بايستي در آزمون دوره PhD که تعيين کننده صلاحيت علمي لازم براي ورود به مقطع بالاتر است شرکت نمايند که همین مسئله باعث تجمع چندین باره دانشجویان علوم تغذیه شده است و امروز نیز آنها مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده اند تا مراتب اعتراض خود را به مسئولین این وزارتخانه برسانند.البته قبل از این تجمع اقدامات بسیاری برای جلب توجه مسئولین وزارت بهداشت برای رسیدگی به این مسئله شده است.

در دو سال گذشته دانشجويان و فارغ التحصيلان رشته تغذيه فعاليت هاي زير را در اين مورد انجام داده اند:
1- اعتراض به دبير بورد تغذيه و عدم انجام کار خاصي از سوي ايشان و ساير اعضاي بورد
2- برگزاري تجمعات اعتراضي از دي ماه سال 1394 و انتقال اعتراضات در اين زمينه به وزارت بهداشت
3- جمع آوري امضا از اساتيد محترم تغذيه در اکثريت دانشگاه هايي که رشته تغذيه داشته اند و ارسال آن به وزارت بهداشت
4- جمع آوري امضا از دانشجويان تغذيه کل کشور در دو مرحله و ارسال آن به وزارت بهداشت
5- تشکيل جلسه بورد تغذيه بعد از ماه ها اعتراض و مخالفت اکثريت اعضاي بورد با اين امر
6- ارسال نامه از سوي بورد تغذيه در مخالفت با اجراي آيين نامه دوره MD-PhD به دبير شوراي عالي برنامه ريزي که در آن قيد شده است که اجراي اين آيين نامه در هر يک از رشته هاي علوم پايه منوط به موافقت نظر بورد تخصصي آن رشته گردد.
7- نظر خواهي دبير محترم شوراي عالي برنامه ريزي از شوراي آموزش داروسازي، شوراي آموزش دندانپزشکي و شوراي آموزش علوم پايه در اين زمينه
8- شوراي آموزش داروسازي و شوراي آموزش دندانپزشکي، آيين نامه دوره MD-PhD را به دور از عدالت آموزشي دانسته و بر لزوم شرايط يکسان و مشابه جهت ورود به دوره PhD تأکيد نموده اند. دبير محترم شوراي آموزش علوم پايه پزشکي نيز بيان نموده اند که اجراي اين آيين نامه در رشته تغذيه تنها در دانشگاه علوم پزشکي مشهد مصداق پيدا کرده است و چون عموميت ندارد لذا بهتر است تنها رسيدگي به اجراي آن در دانشگاه مشهد صورت گيرد.
9-  در دستور جلسه قرار گرفتن اصلاح آيين نامه دوره MD-PhD در شوراي معين
10- عدم دعوت شوراي معين جهت جلسه مربوطه از اساتيد بورد تغذيه بويژه اساتيدي که مسئول پيگيري مورد فوق الذکر از سوي بورد تغذيه بوده اند.
11- مخالفت شوراي معين و متعاقبا" شوراي عالي برنامه ريزي با اصلاح آيين نامه دوره MD-PhD

 دانشجویان علوم تغذیه با توجه به تاييد نادرست بودن اين آيين نامه توسط بورد تخصصي تغذيه، شوراي آموزش داروسازي و شوراي آموزش دندانپزشکي، خواهان اضافه نمودن يک تبصره در اين آيين نامه هستند تا اجراي آن در هر يک از رشته هاي علوم پايه از جمله تغذيه منوط به موافقت نظر بورد تخصصي آن رشته گردد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =