ويروس جديد آنفلوانزا در برابر دارو مقاوم است

۱۳۸۶/۰۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2128
ويروس جديد آنفلوانزا در برابر دارو مقاوم است

به گزارش سلامت نیوز از واشنگتن، پژوهشگران ژاپني اثربخشي داروهاي "‪ "oseltamivir‬و "‪ "zanamivir‬با نامهاي تجاري تاميفلو و رلنزا را به هنگام شيوع آنفلوانزاي نوع بي‌در زمستان سال ‪ ۲۰۰۵‬بررسي كردند.

آنها نتايج اين مطالعه را در مجله انجمن پزشكي آمريكا منتشر كردند.

آنفلوانزاي نوع بي‌با شيوع ساليانه و افزايش مرگ و مير جهاني اين بيماري مرتبط است و داروهاي تاميفلو و رلنزا در ژاپن بيشتر از هر جاي ديگري در جهان براي درمان اين بيماري مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

محققان در يكي از ‪ ۷۴‬كودك‌ي (‪ ۱/۴‬درصد) كه با تاميفلو تحت درمان قرار گرفتند يك گونه ويروس با كاهش حساسيت در برابر دارو شناسايي كردند.

اين ويروس در ‪ ۴۲۲‬بيماري كه تحت درمان قرار نگرفتند جدا شد و كاهش حساسيت به رلنزا ، تاميفلو يا هر دو آنها در ‪ ۷‬تن از بيماران (‪ ۱/۷‬درصد) مشاهده شد.

تاميفلو ساخت شركت روشه سوييس و رلنزا ساخت شركت داروسازي
گلاسكواسميت‌كلاين انگليس است. از هر دو اين داروها براي پيشگيري و درمان آنفلوانزا استفاده مي‌شود.

برخي موارد مقاومت در برابر تاميفلو در موارد آنفلوانزاي نوع آ كه معمولا در شروع فصل شيوع اين بيماري بروز مي‌كند مشاهده شده است، اما در مورد آنفلوانزاي نوع بي‌و واكنشهاي آن اطلاعات اندكي در دسترس بوده است.

ظهور آنفلوانزاي نوع بي‌مقاوم در برابر دارو نشانگر اهميت كنترل مداوم گونه‌هاي ويروس‌ها و بازنگري در سياست استفاده از داروهاي ضد ويروسي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.11575s, 18q