سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران مهمترین علامت پارکینسون را کندی حرکات و لرزش اعلام کرد و گفت: نکته مهم این است که افراد نباید هر لرزشی را به حساب این بیماری بگذارند؛ بسیاری از لرزش ها وابسته به سن است.

هرلرزشی پارکینسون نیست

سلامت نیوز:  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران مهمترین علامت پارکینسون را کندی حرکات و لرزش اعلام کرد و گفت: نکته مهم این است که افراد نباید هر لرزشی را به حساب این بیماری بگذارند؛ بسیاری از لرزش ها وابسته به سن است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا؛ پارکینسون همان لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری بوده اما در جوانان هم دیده می‌شود.این بیماری براثر از بین رفتن سلول‌های ترشح کننده ماده‌ای به نام دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی است رخ می‌دهد.


دکترمحمد روحانی روز سه شنبه افزود: لرزش درحالت استراحت یکی از نشانه های پارکینسون است که اغلب در دست و به صورت نامتقارن و گاهی پا یا چانه مشاهده می شود.


وی افزود: کندی در حرکت علامت مهم دیگر این بیماری است در هر بخش تظاهر خاص خود را دارد، مثلاً در دست بصورت کندی در حرکات ظریف و اختلال در نوشتن، در پا بصورت کندی راه رفتن و یا کشیدن پا برروی زمین و در صورت به شکل کاهش تعداد پلک زدن، کاهش حرکات صورت و ماسکه شدن است.


فوق تخصص پارکینسون و اختلالات حرکتی با اشاره به اینکه مطالعه ای در خصوص تاثیر آلاینده های هوا بر پارکینسون انجام نگرفته است، گفت: هرچند ثابت نشده که عوامل محیطی در بروز بیماری نقش دارد اما دیده شده که تماس با آفت کش ها و سموم کشاورزی می تواند خطر ابتلا به بیماری را بالا ببرد.
روحانی ادامه داد که به همین دلیل بیماری پارکینسون در مناطق روستایی و به خصوص در بین کشاورزان شیوع بیشتری دارد.


وی با اشاره به اینکه پارکینسون بعد از آلزایمر شایع ترین بیماری تحلیل برنده مغز در کشور است گفت: مردان تقریبا 2 برابر بیشتر زنان به این بیماری مبتلا می شوند.
روحانی گفت: در برخی کشورها گزارش شده که درصد ابتلا به این بیماری بین مردان و زنان برابر و یکسان است اما در اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران، شیوع پارکینسون در مردان بیشتر است.
وی، میزان شیوع این بیماری را یک تا سه مورد در هزار نفر اعلام کرد و گفت: با افزایش سن، احتمال بروز بیماری هم بیشتر می شود و یک درصد افراد بالای 65 سال به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند.
روحانی با اشاره به اینکه بیماری پارکینسون بیشتر در افراد مسن و از دهه های پنجم و ششم مشاهده می شود، گفت: هرچه سن بالاتر می رود خطر ابتلا بیشتر شده و در نتیجه شیوع آن هم افزایش می باید.
وی با اشاره به اینکه مهمترین علامت بیماری پارکینسون کندی حرکات و لرزش است، گفت: در افراد جوان هم این بیماری مشاهده می شود، حتی افراد کمتر از 20 سال هم به این بیماری مبتلا هستند اما درصدشان بسیار کم بوده و احتمالا به 3 درصد کل بیماران کشور می رسند.
روحانی بااشاره به اینکه علت این بیماری هنوز مشخص نیست، گفت: گروهی از سلول های مغزی که دوپامین را می سازند به علت نامعلومی تخریب می شوند. چرا این تخریب اتفاق می افتد را دقیقا نمی دانیم ولی بیماری خیلی آهسته پیشرفت می کند.
وی تاکید کرد که درمانی که بتواند جلوی تخریب سلول های دوپامین را بگیرد، نداریم گفت: اما درمان های دارو و جراحی در بهبودی این افراد بسیار موثر است و علائم بیماری را کنترل می کند.

** بیماران پارکینسون با درمان دارویی تقریبا طول عمر طبیعی دارند
وی گفت: هرچند پارکینسون درمان قطعی ندارد اما با درمانهای بسیار موثر دارویی و جراحی، این افراد تقریبا طول عمر طبیعی دارند و می توانند حتی تا مراحل پیشرفته بیماری، زندگی قابل قبولی داشته باشند.
روحانی مهمترین داروی این بیماران را لوودوپا اعلام کرد که به نامها و فرمهای مختلفی موجود است و در مغز به دوپامین تبدیل می شود که آن براثر بیماری پارکینسون کاهش یافته و کمبود آن عامل اصلی مشکلات حرکتی و حتی غیرحرکتی این بیماران است.
وی به بیماران توصیه کرد که این دارو را حتی الامکان با معده خالی مصرف کنند تا بهتر جذب شده و اثرات بیشتری داشته باشد.
روحانی، کاشت الکترود را یکی ار روشهای موثر برای کنترل بیماری اعلام کرد و گفت: ورزش به خصوص ورزش های هوازی در بهبود وضعیت این بیماران توصیه می شود.
وی با اشاره به اینکه وقتی مریض جراحی می شود هم علائم این بیماری و هم میزان مصرف دارو اش کاهش می یابد، اعلام کرد که درمان های دارویی و جراحی برای بیماران پارکینسون به طور قابل ملاحظه ای در کنترل علائم بیماری موثر است و عوارض ناشی از این بیماری را کم می کند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =