بهارفصل آلرژي‌ها؛ گرده‌هاي گياهي شايعترين عوامل آلرژي‌زا هستند

۱۳۸۶/۰۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2139
بهارفصل آلرژي‌ها؛ گرده‌هاي گياهي شايعترين عوامل آلرژي‌زا هستند

به گزارش سلامت نیوز دكترعباس نعمتي متخصص آسم و آلرژي در گفت‌وگو با  ايسنا، با بيان اين مطلب گفت: آبريزش و خارش بيني، عطسه‌هاي فراوان، سرفه وسوزش گلو از علايم استنشاق گرده‌هاي آلرژي زاست كه بهترين كار براي جلوگيري از بروز آن استفاده از ماسك بر روي دهان و دوري از محيط‌هاي گرده زاست .


وي افزود: در گروه‌هاي ديگر از بيماران علايمي نظير خارش چشم، قرمزي، كبودي چشم و گاه علايم پوستي تظاهر پيدا مي‌كند و گروه كمتري نيز به علايم تنفسي مانند، سرفه، تنگي نفس و خلط دچار مي‌شوند.

دكتر نعمتي با اشاره به اين كه آلرژي‌ در تمام سنين به ويژه در نوجوانان و جوانان مشاهد مي‌شود، اظهار داشت: افراد مستعد ابتلا به آسم در فصل بهار به علت وجود آلرژن‌ها به حملات شديدي با كنترل سخت دچار مي‌شوند. بنابراين اين افراد و مبتلايان به بيماري‌هاي تنفسي بايد در بهار بيشتر مراقب خود باشند.

وي تصريح كرد: درمان اين بيماري‌ها نسبت به تناسب علايم تظاهر يافته متفاوت است و غالبا براي تخفيف علايم از آنتي هيستامين‌ها استفاده مي‌شود. اما اگر اين حساسيت‌ها از راه‌هاي تنفسي نظير سرفه، آبريزش بيني باشد، استفاده از كورتن استنشاقي توصيه مي‌شود.

اين متخصص، بهترين راه پيشگيري از بروز حساسيت را دوري از عوامل محيطي آلرژي زا برشمرد و تاكيد كرد:‌ بيماراني كه آلرژي آنها فصلي است بايد در فصل مذكور داروهايشان را به‌ مصرف برسانند.

وي با بيان اينكه آلرژي بيماري ژنتيك است و تا به امروز بيماريهاي ژنتيكي هيچ درمان قطعي نداشته‌اند، در ادامه اذعان داشت: فقط با داروهاي موجود اين علايم قابل كنترل است.

دكترنعمتي در پايان يادآورشد: اقدامات اوليه مبتلايان به آلرژي و يا دچار تنگي نفس استفاده از اسپري گشاد كننده برونش و مراجعه به پزشك در اسرع وقت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.37704s, 18q