طبخ نان به روش علمي، راهكارها و موانع آن

۱۳۸۶/۰۱/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2156
طبخ نان به روش علمي، راهكارها و موانع آن

به گزارش سلامت نیوز از ایرنا، به تازگي وزارت علوم تحقيقات و فناوري اقدام به تاسيس رشته دانشگاهي "توليد نان" در دانشگاه علمي كاربردي نموده است.

اين رشته دانشگاهي در خراسان رضوي توسط مركز علمي كاربردي شهيد هاشمي نژاد وابسته به جهاد كشاورزي خراسان رضوي داير شده است.

قبل از آنكه در خصوص چگونگي تامين نيازهاي اوليه اين مركز علمي كاربردي در رابطه با ايجاد اين رشته تحصيلي و نيز پيش‌بيني گنجاندن مفاد درسي مورد نياز آن صحبت شود،بهتر است تا در خصوص ضرورت ايجاد اين رشته دانشگاهي صحبت شود.

بر اساس آمارهاي وزارت بازرگاني طي ‪ ۱۶‬سال گذشته ‪ ۷۰‬درصد يارانه پرداختي در حوزه اقتصاد مربوط به گندم و آرد بوده است.

"حسن يونس سينكي" كارشناس اين وزارتخانه در اين خصوص مي‌گويد: سهم بالاي يارانه اين بخش در سبد اقتصادي ما قابل تداوم و استمرار در آينده نيست.

وي با تاكيد بر حل اين مساله معتقد است: هر چه ديرتر به رفع اين مساله، اقدام كنيم بايد هزينه بيشتري بپردازيم.

سينكي مي‌افزايد: از ‪ ۴۰‬هزار ميليارد ريال يارانه در حوزه ‪ ۱۰‬قلم كالاي اساسي، ‪ ۱۸‬هزار ميليارد ريال آن مربوط به نان و گندم است.

وي با اشاره به اينكه ما در حوزه نان چه به لحاظ اجتماعي و چه اقتصادي فرهنگ‌سازي مناسب و برنامه ريزي صحيحي نداشته‌ايم، گفت: امروز از سويي سبد هزينه‌هاي اقتصادي مردم توان افزايش قيمت نان را بيش از اين ندارد و ازسوي ديگر وضع موجود در پرداخت يارانه‌ها، قابل پرداخت نيست.

سينكي بابيان اينكه در حوزه توليدكنندگان نان هم،دچار مشكلات جدي هستيم بيان كرد:خروج از وضع موجود نيازمند يك تحول و تصميم‌گيري بزرگ است كه بايد روي دهد و با توجه به اقتصادي و اجتماعي بودن اين مسئله،مشكلات هر چه زودتر رفع شود، بهتر است.

او گفت: در عين آنكه بحث غني‌سازي آرد به لحاظ موضوعي بحثي اقتصادي نيست اما هدف اقتصادي را تامين مي‌كند و موجب جلوگيري از بروز بيماريهايي چون فقر آهن، كم‌خوني و مانند آن است كه موجب تحميل بار مالي بر افراد و جامعه مي‌شود.

سينكي ضمن تاكيد بر اقتصادي كردن اين كالا، افزود: اقتصادي كردن اين كالا به اين مفهوم است كه در حوزه اقتصاد و فرآيند تبديل ماده اوليه به نهايي، چنان عمل شود كه همه فرصتهاي ممكن در حوزه عمل اجرايي شود.

وي غني‌سازي آرد، استفاده از نمكهاي يددار و نيز آموزش مهارتهاي حرفه‌اي در عرصه توليد و مانند آن را از اين دسته فرصت‌ها دانسته و گفت: امروز ما در فرآيند توليد فاقد مهارتهاي حرفه‌اي لازم هستيم و در بنگاههاي توليد از فقدان آن رنج مي‌بريم و انگيزه كسب آن هم وجود ندارد.

سينكي ميزان ضايعات در عرصه توليد و توزيع را تا ‪ ۳۰‬درصد اعلام نمود و افزود: بخشي از آنچه كه با نام ضايعات از آن ياد مي‌شود، مفاسد اقتصادي از سوي افرادي است كه به صراحت بيان نمي‌شود.

فرماندار مشهد هم ارايه آموزشهاي علمي طبخ نان را ضروري خوانده و مي‌گويد: ابتدا بايد راهكارها و موانع اجرايي شدن آن مورد بررسي، تبادل نظر و مورد اتخاذ تصميم قرار گيرد.

"حسن موحديان" مي‌افزايد: بسياري بر اين باورند كه پيروي از روشهاي سنتي در هر كاري بهتر از ايجاد تحول است.

او معتقد است: اين تصور غلطي است كه هر كار را كه تاكنون انجام مي‌داديم درست بدانيم و به خودمان بگوييم ديگر از اين بهتر نمي‌شود اين كار را انجام داد.

موحديان اظهارداشت : تاكنون نان به شيوه سنتي پخت مي‌شد و اكنون كه دانشگاه جامع علمي كاربردي در مشهد اقدام به تاسيس اين رشته كرده‌است بايد مسوولان مرتبط با اين موضوع در خصوص طرح زمان بندي آموزش كارگران نانوايي با اين دانشگاه همكاري كنند.

معاون آموزشي و پژوهشي دانشگاه جامع علمي كاربردي شهيد هاشمي‌نژاد مشهد، وابسته به جهاد كشاورزي خراسان رضوي نيز معتقد است: براي اجراي اين تحول بزرگ، علاوه بر ايجاد رشته دانشگاهي توليد نان، براي كارگران نانوايي نيز پودمانهاي آموزشي در اين خصوص تدارك ديده شده است.

دكتر "رضا ابرار" مي‌افزايد:حتي به كارگراني هم كه از سوي اتحاديه معرفي شوند، تخفيف‌هايي را در خصوص شهريه در نظر گرفته‌ايم.

وي گفت: البته از سوي ديگر از اتحاديه نيز انتظار داريم از اين تاريخ به بعد براي افرادي كه اين دوره‌هاي آموزشي را نديده‌اند،مجوز نانوايي صادر نكند.

عضو هيات مديره و معاون بازرگاني شركت غله و بازرگاني خراسان رضوي نيز مي‌گويد: در اين دوره‌هاي آموزشي نانوايان بايد با موضوع كيفيت آرد و گندم آشنا شوند.

"احمد عبدوست" افزود: ذخيره‌سازي آرد و آفتهاي ذخيره‌سازي و اينكه از چه نوع آردي براي پخت چه نوع ناني استفاده شود از ديگر موضوعاتي است كه بايد در اين دوره‌هاي آموزشي لحاظ شود.

مدير گروه بهداشت محيط حرفه‌اي دانشگاه علوم پزشكي مشهد نيز معتقد است:
پخت نان جزو آن دسته از مشاغلي است كه ‪ ۸۰‬درصد آن منوط به تجربه و تنها‪۲۰‬ درصد آن به علم نانوا مرتبط است.

دكتر "مرتضي احتشامي‌فر" مي‌افزايد: اگر خوب توجه كنيم در روستاهاي ايران بهترين نان طبخ مي‌شود در حالي كه آنها هيچ گونه تحصيلاتي در اين خصوص ندارند.

وي مي‌گويد: البته ضرورت برگزاري اين كلاسهاي آموزشي را منكر نمي‌شوم، اما معتقدم بايد بشكلي برنامه‌ريزي كرد كه كارگران نانوايي، (با توجه به اينكه از صبح تا شب مشغول كار هستند) فرصت حضور در اين كلاسها را داشته باشند.

احتشامي‌فر مي‌افزايد:از سوي ديگر آنها بايد ملزم شوند كه بعد از گذراندن اين آموزشها نان خوب عرضه كنند، زيرا بسياري از نانوايان هم‌اكنون نيز با وجودي كه آموزش نديده‌اند، بعضا مشاهده شده در موارد خاص نان خوبي هم پخت مي‌كنند.

رييس اتحاديه نانوايان مشهد نيز در اين خصوص مي‌گويد: با اصل اجراي طرح مخالف نيستيم بلكه كاربري تحصيلي بايد توام با تجربه باشد.

"سيدابراهيم خليلي" مي‌افزايد: اگر اين مهم در نظر گرفته نشود، نتيجه آن است كه با خيل عظيم فارغ‌التحصيلاني مواجه مي‌شويم كه درس خوانده‌اند،اما چون تجربه كاري ندارند، لذا بر تعداد بيكاران جامعه افزوده مي‌شود.

وي تعداد نانوايي‌هاي موجود در مشهد را يك هزار و ‪ ۸۰۰‬واحد اعلام كرد و گفت: حد متوسط تعداد كارگران هر واحد، چهار نفر است كه برنامه ريزي براي تحصيل آنها بايد مورد توجه قرار گيرد.

خليلي ميزان عرضه روزانه آرد در اين شهر را ‪ ۷۰۰‬تن ذكر كرد و افزود:بخش زيادي از اين ميزان با احتساب كرايه حمل، كيلوي ‪ ۱۷/۵‬ريال عرضه مي‌شود كه دولت به ازاي هر كيلوي آن ‪ ۲۵۰۰‬ريال يارانه مي‌پردازد.

وي بيان كرد: در كنار آموزشهاي دانشگاهي، موضوع فرهنگ‌سازي در استفاده بهينه نان از سوي شهروندان نيز، مهم است زيرا غالب مردم بدليل ارزان بودن نان، بيش از حد نياز تهيه مي‌كنند كه اين موضوع، باعث بيات و در نتيجه غير قابل استفاده ماندن نان مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.49899s, 18q