بعضي از نمايندگان فارس پيرو درخواست دانشجويان و دانشگاهيان مبني بر تغيير رياست اين دانشگاه، خواستار تغييراتي در سيستم اين مجموعه هستند.

نمايندگان شيراز خواستار تغيير مديريت در دانشگاه علوم پزشكي شيراز

سلامت نیوز:بعضي از نمايندگان فارس پيرو درخواست دانشجويان و دانشگاهيان مبني بر تغيير رياست اين دانشگاه، خواستار تغييراتي در سيستم اين مجموعه هستند.

به گزارش سلامت نیوز، با وجود گذشت بيش از 12 سال از سكانداري رياست دانشگاه علوم پزشكي شيراز توسط دکتر ایمانیه علي رغم مخالفت و اعتراض برخی دانشگاهيان و سياسيون فارس وی همچنان در مسند راست این دانشگاه باقیست.


بک منبع آگاه به سلامت نیوز گفت که در طی سالهای گذشته حتی گاهی تغییرات در این دانشگاه به سطوح کارشناسی هم کشیده شده است اما در سطح کلان با وجود تغییرات در دولت و رای مردم به دولت تدبیر و امید هنوز تغییر محسوسی حاصل نشده است و کار به جایی رسیده که سخنگوی فراکسیون امید مجلس، علوم پزشکی شیراز را امنیتی ترین دانشگاه کشور توصیف کرده است.

به گزارش سلامت نیوز با وجود مخالفت هايي كه از سال ٩٢ با پيروزي دكتر روحاني در انتخابات يازدهم رياست جمهوري بر سر تغيير رياست اين دانشگاه كه حالا و در انتخابات ارديبهشت ماه به موجي از اميد براي دانشجويان، اساتيد و كاركنان بخش درمان  بدل شده، ايجاد شد اما انگار قرار نيست پس از گذشت ٤ سال اتفاقي از نوع انگيزشي و يا جوان گرايي بر سيستم علوم پزشكي شيراز حاكم شود.

هرچند بار ديگر با برگزاری انتخابات اسفندماه ٩٤ مجلس شوراي اسلامي و پيروزي ليست اميد در شيراز قوت قلبي دوباره جهت همگرايي براي اعمال تغييرات در اين دانشگاه ايجاد شد و اين بار برخلاف دانشجويان، نمايندگان هم صدا شدند؛ اما هنوز هم شاهد تغییرات ویژه ای در سطح مدیریت کلان این دانشگاه نیستیم.

بارها برخي از نمايندگان فارس در محافل رسمي، مخالفت خود را با سياست هايي كه در اين دانشگاه دنبال مي شود به ويژه در  حوزه سیاسی و فرهنگی ، نحوه اجراي طرح تحول سلامت، طرح پزشك خانواده، كمبود تجهيزات و فضاهای درمانی، کیفیت نامناسب خدمات در مراکز درمانی زیر نظر این دانشگاه و... اعلام كرده اند اما هنوز تغییری حاصل نشده است.

البته اين بار با راي بالاي این استان به دكتر روحاني به نظر مي رسد فرصتي براي بازخواني و سازش در سطح كلان مديريتي وجود نداشته باشد و تنها پاسخ به خواسته ها، همگان را راضي خواهد كرد.

باتوجه به اينكه دوره دوم فعاليت دولت ها، دوره تثبيت قدرت محسوب مي شود، برآن شديم تا در مصاحبه اي با نمايندگان شيراز نظر آنها را در خصوص تغيير مديران ناهمسو با دولت جويا شويم كه در زير به اختصار آورده شده است.


مديران غيرهمسو با سياست هاي دولت بايد از گردونه خارج شوند

نماينده اول مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي كه بارها به علت نارضایتی مردم از وضع بهداشت و درمان این استان ، بدون پرده و صریح و از همان ابتداي حضور در مجلس آشکارا انتقاد خود را عليه سياست های نادرست اعلام كرده است، بيان كرد: فرآيند بررسي تخلفات صورت گرفته در اين دانشگاه در حال انجام است و بهتر است تا حصول نتيجه در اين باره سخني گفته نشود.

بهرام پارسايي كه سخنگوي كميسيون اصل ٩٠ مجلس نيز برعهده دارد، زمستان سال گذشته در قالب هياتي از كميسيون متبوع خود با حضور در شيراز به طور مستقيم به بررسي برخي تخلفات در دانشگاه علوم پزشكي پرداخت كه بنا به گفته وي نتيجه اين بررسي ها قرار است به اطلاع رسانه ها برسد.

وي كه اعتقاد دارد مديران غيرهمسو با سياست هاي دولت بايد از گردونه خارج شوند، گفت: تغيير مديران در سطح استانها مطالبه مردمي و عمومي است.

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي اظهار كرد: در صحبت هاي شخص دكتر روحاني نيز به وضوح مشاهده شده كه افرادي كه با دولت همراه نيستند بهتر است بروند؛ چرا كه نه به نفع مردم است و نه سيستم مديريتي.

تغيير وزير حامي، شرط تغيير رياست دانشگاه

مسعود رضايي، نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي نيز كه معتقد است تغيير رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز بحث برانگيز شده است، خاطرنشان كرد: بعضي از نمايندگان فارس پيرو درخواست دانشجويان و دانشگاهيان مبني بر تغيير رياست اين دانشگاه، خواستار تغييراتي در سيستم اين مجموعه هستند.

وي ادامه داد: ماندگاري اين مدير در فارس به دليل حمايت هاي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از ايشان است و بنابراين اگر وزير فوق الذكر تغيير كند، قطعا شاهد تغييراتي خواهيم بود و اگر تغيير نكند رياست علوم پزشكي شيراز همچنان مورد حمايت ايشان قرار خواهند گرفت.

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي همچنين اعتقاد دارد كه دور دوم فعاليت رياست جمهوري، دوره تثبيت قدرت محسوب مي شود و در اين راستا ضروري است كه ناهماهنگي هاي تغيير مديريتي در فارس در اين دوره از بين برود.

رضايي با اشاره به روند تغييرات مديريتي دور دوم فعاليت رياست جمهوري در فارس، عنوان كرد: با توجه به اينكه در سال نخست فعاليت نمايندگان مجلس ناهماهنگي هايي ايجاد شده بود و همچنين با توجه به اينكه ميان دولت و مجلس نيز اين ناهماهنگي ها به چشم مي خورد، مردم انتظار دارند كه در دور دوم فعاليت اين دو نهاد، ناهماهنگي ها از بين برود و هماهنگي هاي لازم ايجاد شود تا هم مديران در كار اجرايي قدرت بيشتري نشان دهند و هم روند تغييرات در مسير خدمت رساني بهتر به مردم قرار گيرد.

وي اضافه كرد: با توجه به اينكه وزراي كابينه دوازدهم در ماراتن انتخاب و تاييد قرار خواهند گرفت، نمايندگان بايد با دقت عمل بيشتري به آنها راي دهند.

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: اگر رئيس جمهور تعدادي از وزراي خود را تغيير ندهد، با چالش هاي جدي در سطوح مديريتي پايين تر مواجه خواهيم شد.

رضايي اظهار كرد: اگر وزراي جديد به گونه اي انتخاب شوند كه نگاه نزديكتري به مردم داشته باشند، مي توان اميدوار بود كه توجه ويژه اي به نسل جوان و نيازهاي آنان كنند.

متوقع بيشتر شدن همراهان و مديران حامي دولت در فارس هستيم

همچنين فرج الله رجبي، ديگر نماينده مردم فارس در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اين نكته كه مردم كشور به ويژه استان فارس و شهر شيراز بايد شيريني رأي و حضور حداكثري خود در انتخابات ارديبشهت ماه را در اقدامات مديران ببينند، گفت: پاكدستي، توانمندي و همراهي با دولت از شروط انتخاب مديران جديد در استان خواهد بود.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر چگونگي سير تغيير مديران در فارس از جمله رياست دانشگاه علوم پزشكي شيراز، اظهار كرد: ما متوقع بيشتر شدن همراهان و مديران حامي دولت در استانيم.

اين نماينده يادآور شد: معتقديم كه يكپارچگي، تلاش و طراوات بيشتري بايد در حوزه انتخاب مديران در فارس ايجاد شود.

مديراني كه روحيه اصلاح طلبي ندارند، بروند

علي اكبري، نماينده سوم شيراز در مجلس شوراي اسلامي نيز با تصريح بر اينكه در نخستين سال فعاليتمان بنا به تعهدات اخلاقي و تشكيلاتي در تصويب لوايح و برنامه هاي دولت همراهي كرديم كه حمايت از بودجه ٩٦ و يا اصلاح برنامه بودجه ٩٥ از جمله آنها بود، گفت: بنده شخصا به دكتر روحاني و جهانگيري اعلام كرده ام كه بخش عمده اي از مديران دولت با آنها نيستند و يا روحيه اصلاح طلبي ندارند.

وي در توجيه گفته فوق خود تاكيد كرد: اين مهم پاشنه آشيل دولت محسوب مي شود كه بخش زيادي از مديرانش بر عليه آنها كار كند.

اكبري در خصوص موضوع تغيير مديريت دانشگاه علوم پزشكي شيراز كه از جمله نمايندگاني بود كه ابتداي فعاليت خود همگام با ديگر نمايندگان شيراز خواستار تغيير آن بودند، افزود: روي مصداق ها بحث نمي كنم، كليت صحبت بنده اين است كه دولت بايد تكليف مديراني كه همراه نيستند را مشخص و در اين رابطه به تعهدات خود در دور دوم فعاليتش عمل كند.

وي عنوان كرد: در بحث بررسي وزراي كابينه دوازدهم قطعا نمايندگان فارس جلساتي را تشكيل خواهند داد و در آن اينگونه مسائل را به بحث و بررسي خواهيم گذاشت.
با تمام این تفاسیر وجود مدیرانی هر چند لایق که در میان بدنه کارشناسی جامعه اقبالی ندارند میتواند به ضرر منافع کلان استانها باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =