واکنش معاونت درمان وزارت بهداشت به اظهاراتی درباره تعرفه‌های پزشکی؛

اختلال در ارایه خدمات سلامت، مخالف قوانین کشور است/موظفیم نیاز مردم را پاسخگو باشیم

۱۳۹۶/۰۴/۱۱ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 216880
اختلال در ارایه خدمات سلامت، مخالف قوانین کشور است/موظفیم نیاز مردم را پاسخگو باشیم

سلامت نیوز:روابط عمومی معاونت درمان وزارت بهداشت در واکنش به مطالبی که از قول یکی از متخصصان بیهوشی در فضای مجازی در مورد تعرفه خدمات بیهوشی، قلب و عروق، سونوگرافی و شیمی درمانی منتشر شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، روابط عمومی معاونت درمان وزارت بهداشت در توضیحات خود آورده است:« خوشبختانه با آغاز دولت یازدهم و توجه ویژه رییس جمهور محترم به مقوله سلامت، 2 برنامه مهم «حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم» و «حضور متخصصان مقیم در بیمارستان‌های کشور» به عنوان بخش مهمی از برنامه تحول نظام سلامت در حوزه درمان در دستور کار قرار گرفت.

در این دوره برای اولین بار اقدامات گسترده‌ای جهت تأمین معیشت و افزایش انگیزه ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و ارایه خدمت ایشان در این مناطق صورت گرفت و تعرفه خدمات درمانی پزشکان تمام وقت در مناطق محروم برای اولین بار دو برابر شد. این در حالی است که در دوره‌های پیشین تعرفه دو برابر فقط به پزشکان هیئت علمی و عمدتا تمام وقت جغرافیایی در شهرهای بزرگ پرداخت می‌شد.

اصول کلی تدوین کتاب ارزش نسبی خدمات درمانی در کتاب چاپ آمریکا و کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت در ایران مشابه است و البته تغییراتی نیز به دلیل بومی سازی داده شده است که هر یک با دانش و آگاهی و جهت دستیابی به اهداف مختلف براساس مقتضیات و تفاوت نظام ارائه خدمات کشور با کمک انجمن‌های تخصصی و بررسی در شورای عالی بیمه بوده است.

طبیعی است که نظام‌ سلامت در کشورهای مختلف اهداف متفاوتی را با ابزار تنظیم تعرفه دنبال می‌کنند و تعرفه‌ها را باید در بستر همان کشور تحلیل کرد. نکته مهم اینکه کتاب CPT/RVU چاپ آمریکا در هیچ کشور دیگری بدون بومی‌سازی اجرا نشده است.

تصمیمات در خصوص تعرفه‌ها و کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت در شورای‌عالی بیمه خدمات درمانی کشور اتخاذ می‌شود و بر اساس بند (هـ) ماده 38 قانون برنامه پنجم توسعه کشور و بند (الف) ماده 9 قانون دائمی برنامه‌های توسعه کشور، شورای‌عالی بیمه مکلف است همه ساله، کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت را براساس کار کارشناسی و مطالعات دقیق بازنگری نماید. البته کاهش ارزش نسبی خدمات سلامت در هیچ رشته‌ای مطلوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نبوده و نیست.

ضمنا هرگونه اختلال در نظام ارائه خدمات درمانی کشور از سوی هر یک از ارائه دهندگان خدمات بر خلاف قوانین کشور است و همگی موظف هستیم نیاز مردم را پاسخگو باشیم. مسلما پزشکان این مرز و بوم و من جمله این همکار محترم به قسم خود وفادار بوده و تسکین آلام دردمندان و نجات جان بیماران را بر هر امر دیگری مقدم می شمارند.

مسئولین این دوره وزارت بهداشت نیز همچون سایر پزشکان خدمات قانونی خود را در مناطق محروم سپری کرده و با مشکلات پزشکان در این مناطق آشنا هستند و در طول این دوره هم به طور مرتب از مناطق محروم بازدید نموده و از نزدیک در جریان مشکلات این پزشکان قرار گرفته‌اند و با برنامه‌ریزی همه جانبه در جهت توسعه خدمات سلامت و بهبود وضعیت رفاهی پزشکان و سایر کارکنان حوزه سلامت در این مناطق کوشیده‌اند.»


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.62703s, 18q