فائو: قیمت مواد غذایی در ماه ژوئن بالا رفت

۱۳۹۶/۰۴/۱۸ - ۱۳:۰۵ - کد خبر: 217598
فائو: قیمت مواد غذایی در ماه ژوئن بالا رفت

سلامت نیوز: رصد قیمت‌های جهانی غذا توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان می‌دهد که بهای مواد غذایی به دلیل افزایش قیمت گندم و گوشت در ماه ژوئن (11 خرداد الی 9 تیر) بالاتر رفته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، شاخص بهای مواد غذایی فائو که بر اساس وزن تجاری بازارهای بین‌المللی پنج گروه اصلی کالای غذایی را به صورت ماهیانه رصد می‌کند، در ماه ژوئن به رقم متوسط 175.2 واحد رسید که نسبت به ماه مه 1.4 درصد و نسبت به سال گذشته میلادی 7.0 درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش قیمت‌های گندم با میزان بالای پروتئین به دلیل بدتر شدن وضعیت محصولات در آمریکا منجر به افزایش 4.2 درصدی شاخص بهای غلات فائو در همین ماه شده است. اما قیمت ذرت با توجه به برداشت بی‌سابقه این محصول در آمریکای جنوبی کاهش یافته است.

بر اساس گزارش دفتر نمایندگی فائو در ایران، شاخص بهای گوشت و محصولات لبنی نیز رشد داشته، اما در مقابل قیمت روغن‌های گیاهی و شکر افت کرده است.

برآوردهای جدید فائو درباره غلات که با عنوان «گزارش عرضه و تقاضای غلات» در 6 جولای (15 تیر) منتشر شد نشان می‌دهد که علی‌رغم سخت‌تر شدن شرایط عرضه گندم با پروتئین بالا، عرضه جهانی غلات در سال آتی نیز احتملا شاهد فراوانی خواهد بود.

فائو پیش‌بینی ماه ژوئن درباره حجم برداشت جهانی گندم در سال 2017 را کاهش داده و در مقابل پیش‌بینی‌ها درباره ذرت و برنج را افزایش داد. احتمالا تولید غلات در سال جاری میلادی در مجموع بالغ بر 2593 میلیون تن، 0.6 درصد کمتر از سال 2016، خواهد بود.

شایان ذکر است که انتظار می‌رود در سال 2017 ذخایر غلات افزایش یافته و به رکورد جدید تقریبا 704 میلیون تن برسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.42306s, 18q