سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران نامه ای سرگشاده خطاب به سازمان سنجش آموزش كشور،مدیران نظام سلامت ،كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و نهادهای پرستاری کشور در زمینه بدعت پذیرش دانشجوی پرستاری منتشر کرد.

نامه سرگشاده سازمان نظام پرستاری درباره بدعت پذیرش دانشجوی پرستاری

سلامت نیوز: سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران نامه ای سرگشاده خطاب به سازمان سنجش آموزش كشور،مدیران نظام سلامت ،كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و نهادهای پرستاری کشور در زمینه بدعت پذیرش دانشجوی پرستاری منتشر کرد.

به گزارش سلامت نیوز، متن نامه به شرح زیر است:

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
رییس محترم سازمان سنجش آموزش پزشکی
دبیر و اعضای محترم بورد پرستاری
رییس محترم کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی
روسای محترم دانشکده های پرستاری سراسر کشور
مدیران محترم گروه های آموزشی و اعضای محترم هیات علمی پرستاری
فرهیختگان و پیشکسوتان ارجمند پرستاری
همه دغدغه مندان پرستاری و سلامت مردم

آنچه موجب شده به این طریق مصدع اوقات شریف شویم، نگرانی از تهدید سلامت مردم عزیز و خدشه به حرفه ای کهن و اساسی در نظام سلامت یعنی پرستاری است. بیش از دوسال است که طرح کارشناسی نشده ای برای تغییر مسیر آموزش این رشته مهم و اثر گذار ارایه شده است که توسط همه صاحبنظران و فرهیختگان پرستاری و دلسوزان نظام سلامت نفی شده است. در دوسال گذشته جامعه فهیم پرستاری استدلال ها و مستندات و مغایرت های قانونی این طرح را با تمام روشهای مسالمت آمیز به مسوولان محترم منتقل کرده اند. با وجود پذیرش اصلاح آیین نامه اولیه توسط مسوولین محترم و ابلاغ آیین نامه جایگزین که به تایید مراجع پرستاری نیز رسیده است، متاسفانه در شرایط حساس کنونی کشور، شاهد نقض موارد متعدد آیین نامه توسعه همکاری دانشکده های پرستاری با بیمارستانهای آموزشی و اصرار بر پذیرش دانشجو به سبک و سیاق مشابه آیین نامه لغو شده قبلی هستیم که جامعه بزرگ پرستاری را که زیر بار انجام مسوولیتهای سنگین بالینی و آموزشی هستند،  با تنشهای جدیدی مواجه کرده است. باوجود رایزنیها و  نامه نگاریهای متعدد با همه مسوولین ذیربط و مراجع نظارتی، متاسفانه در شرف رقم خوردن خطایی خطرناک و نقض آشكار قانون  در درج پذیرش دانشجوی پرستاری با کد جداگانه و تحت لوای آموزش بیمارستانی هستیم که فقط ظاهر و اسم آن پوشانده شده است.


در شرایطی که کمتر از بیست و چهار ساعت تا صدور دفترچه آزمون سراسری دانشگاه ها و رخ دادن بدعتی نو و رویه ای غیر قانونی باقی مانده از تمامی مسئولان و صاحب نظران در امر اجرایی و نظارتی و نهادهای علمی و فرهنگی  در هر مسوولیتی که هستید  و احاد مردم شریف کشوردرخواست می کنیم با همه توان خود جامعه فرهیخته پرستاری را یاری کنند تا از این بدعت خطرناک و خانمان سوز جلو گیری کرده و اجازه ندهیم  سلامت مردم و امنیت شهروندان در اینده نزدیک با تهدید جدی مواجه شود و آینده  گان از سکوت یا کوتاهی ما در این نقطه عطف تاریخی و اثرات ویرانگر آن بر سلامت مردم به زشتی یاد کند.


 در پایان مسئولین دانشگاه، دانشكده ها ، بیمارستان ها و مراكز آموزشی ،درمانی را به پایبندی به اصول و منشور توافقات مندرج در آئین نامه اصفهان و تصمیمات كارگروه مذكور در آئین نامه توصیه می كنیم.

سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =