بهره وري در سيستم سلامت كشور 30 درصد افزايش يافت

۱۳۸۶/۰۱/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2203
بهره وري در سيستم سلامت كشور 30 درصد افزايش يافت
كامران باقري لنكراني در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود: سال 85 سال پر فراز و نشيبي براي وزارت بهداشت و سيستم سلامت بود اما مهم‌ترين دستاورد اين سال افزايش بهره‌وري 30 درصدي در سيستم سلامت است كه با تلاش مضاعف همكاران در بيمارستان‌ها و مراكز بهداشتي ـ درماني حاصل شد.
وي گفت: در بسياري از بيمارستان‌هاي كشور طي يك سال گذشته ميزان خدمات‌رساني به مردم نسبت به سال ماقبل آن بيش از 50 درصد افزايش يافته است.
وزير بهداشت اضافه كرد: نكته قابل توجه ديگري كه در سال 85 وجود داشت موفقيت سيستم سلامت در پيشگيري و كنترل بيماري‌ها بود و با وجودي كه تهديدات زيادي از نظر بيماري‌هاي عفوني در اطراف ما وجود داشت، خوشبختانه فضاي آرام كشور را از اين نظر حفظ كرديم علاوه بر آن از نظر بيماري وبا كه بيماري بومي ايران است سال گذشته كم‌ترين ميزان ابتلا را در 40 سال گذشته داشتيم.
باقري لنكراني گفت: از ديگر نكات پر افتخار سيستم سلامت در سال گذشته كاهش 17 درصدي مرگ و مير مادران باردار است كه نسبت به سال 84 حاصل شد.
وي افزود: دستاورد مهم ديگر سيستم سلامت در سال گذشته افزايش و تقويت سيستم اورژانس پيش بيمارستاني بود و تعداد پايگاه‌هاي اورژانس كشور در اين مدت تقريباً دو برابر شد و البته با همكاري دستگاه‌هاي ديگر به خصوص پليس راهنمايي و رانندگي شاهد كاهش ميزان تلفات ترافيكي در كشور بوديم.
به گفته وزير بهداشت هر سال مرگ و ميرهاي ناشي از تصادفات حدود 11درصد افزايش مي‌يافت در حالي كه سال گذشته نه تنها افزايش ميزان تلفات رانندگي نسبت به سال 84 نداشتيم بلكه حتي يك درصد هم ميزان اين تلفات كاهش داشت كه مي‌توان گفت با كاهش 12درصدي مرگ و مير ترافيكي در سال 85 مواجه بوديم.
پيش از اين در آذر‌ سال گذشته حميد پور‌اصغر، مدير كل دفتر سلامت سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس گفته بود: يكي از شاخص‌هاي مهم ارزيابي بهره‌وري سيستم خدمات درماني كشور، ضريب اشغال تخت‌هاي بيمارستان‌هاست كه اين شاخص در كشور ما بسيار متغير و ناموزون است و در حالي كه در تعدادي از بيمارستان‌هاي بسيار مجهز دولتي تا 70 درصد تخت‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد در برخي ديگر از بيمارستان‌ها اين ميزان حدود 30 درصد است.
از نظر وي از منظر كارشناسي بيمارستان‌هاي دولتي دو دسته هستند، دسته اول بيمارستان‌هايي هستند كه ايجاد آن‌ها وظيفه حاكميتي است حتي اگر ضريب اشغال تخت‌هاي آن‌ها پايين باشد مانند بيمارستان‌هاي نظامي در مناطق مرزي‌ اما دسته ديگر بيمارستان‌هايي هستند كه در شهرها و مكان‌هاي مورد نياز دائمي احداث مي‌شوند و شاخص ضريب اشغال تخت و هزينه ـ اثربخشي فعاليت آن‌ها مهم است.
به گفته پوراصغر نگاهي به وضعيت بيمارستان‌هاي دولتي نشان مي‌دهد كه 70 درصد بيماران بستري در اين مراكز از درمانگاه‌هاي بيمارستان‌ها ارجاع مي‌شوند و فقط 30 درصد از اورژانس بيمارستان براي بستري ارجاع مي‌شوند اما واقعيت‌ها نشان مي‌دهد در حالي كه درمانگاه‌هاي بيمارستان‌ها بسيار شلوغ است، تخت‌هاي بستري بسياري از اين بيمارستان‌ها خالي است.
مدير كل دفتر سلامت سازمان مديريت و برنامه‌ريزي معتقد است: دليل اين مسئله اين است كه اغلب پزشكان همزمان با كار در بخش دولتي در بيمارستان‌هاي خصوصي هم كار مي‌كنند به همين خاطر وقت كمي را در بيمارستان‌هاي دولتي صرف مي‌كنند و بيمارانشان را براي بستري از بخش دولتي به خصوصي مي‌فرستند.
وي ادامه داد: اين مسئله از دو طريق به بيمارستان‌هاي دولتي و نظام سلامت كشور ضربه مي‌زند از يك طرف بهره‌وري اين بيمارستان‌ها را پائين مي‌آورد و از طرف ديگر هزينه‌هاي گزافي را به بيماران تحميل مي‌كند.
پور‌اصغر گفت: وزارت بهداشت و نظام سلامت كشور براي اصلاح اين وضع در سال‌هاي گذشته با افزايش حقوق پزشكان متخصص عضو هيئت علمي و دو برابر كردن حقوق آن‌ها عملاً از فعاليت آن‌ها در ساعات كاري اداري در مراكز خصوصي جلوگيري كرد و به اين ترتيب رضايت بيماران و بهره‌وري مراكزي كه اين قانون را اجرا كردند مانند بيمارستان قلب تهران افزايش يافت.
مدير كل دفتر سلامت سازمان مديريت افزود: تعيين شاخص بهره‌وري بيمارستان‌ها به عوامل مختلفي از قبيل رضايتمندي بيماران، پاسخگويي به بيماران، ميزان استفاده مناسب از منابع و اثربخشي خدمات بستگي دارد اما واقعيت‌ها نشان مي‌دهد شاخص بهره‌وري در بيمارستان‌هاي دولتي عدد بالايي نيست.
وي البته به رقم بهره‌وري بيمارستان‌هاي دولتي اشاره نكرد.
پور‌اصغر همچنين گفت: اگر چه بيمارستان‌هاي دولتي با بستري كردن 5/4 ميليون نفر از مجموع 6 ميليون بيمار بستري در هر سال حجم بالايي از خدمات بستري را در كشور پوشش مي‌دهند اما بررسي فاكتورهاي ديگر مانند رضايتمندي بيماران، اثربخشي خدمات و استفاده مناسب از منابع، بهره‌وري اين مراكز را پائين آورده است.
وي در همان زمان اظهار اميداري كرد با هيئت امنايي شدن بيمارستان‌ها و استقلال آن‌ها رضايتمندي بيماران از خدمات اين مراكز و بهره‌وري آن‌ها افزايش يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.70279s, 18q