دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵
کد خبر: 220443

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به وجود ذرات دو و نیم میکرونی در گرد و غبار موجود در هوای قم از تأثیر این ذرات در ایجاد بیماری‌های خطرناک خبر داد.

ذرات سرطان‌زا در هوای قم

سلامت نیوز:سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به وجود ذرات دو و نیم میکرونی در گرد و غبار موجود در هوای قم از تأثیر این ذرات در ایجاد بیماری‌های خطرناک خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، رشد و توسعه شهرها و افزایش منابع آلاینده هوا سبب شده است که ساکنان اغلب شهرهای بزرگ و صنعتی از هوای آلوده رنج ببرند و وجود این مخاطرات لزوم آگاهی مردم و شناخت نسبت به این مخاطرات و چگونگی مقابله با آن را ایجاب می‌کند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به رصد میزان آلایندگی هوای استان گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور معاونت‌های بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور موظف هستند که بررسی شاخص‌های آلایندگی هوا در استان بپردازند.

محمد باقری افزود: هر فرد روزانه ۲۲ هزار بار تنفس می‌کند و به ۱۵ کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد، انسان می‌تواند ۵ هفته بدون غذا و ۵ روز بدون آب زنده بماند اما بدون هوا ۵ دقیقه هم نمی‌تواند زنده بماند و این نشان از اهمیت آلودگی‌های هوا در سلامت انسان دارد.

وی به معرفی ذرات آلاینده موجود در هوای استان قم پرداخت و گفت: گونه‌ای از ذرات موجود آلاینده در هوای قم ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرومتر هستند که به سیستم تنفسی تحتانی نفوذ پیدا می‌کنند و به عنوان شاخص‌های اصلی آلودگی محسوب می‌شود.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم ذرات پایین‌تر از ۱۰ میکرومتر را به عنوان مرگ بارترین ذرات آلاینده برشمرد و تأکید کرد: این ذرات به راحتی به ریه‌ها نفوذ پیدا کرده، وارد جریان خون می‌شوند و باعث ایجاد بیماری‌های قلبی و ریوی، کاهش مقاومت سیستم ایمنی، از بین رفتن بافت ریه، آسم کودکان، مرگ و میر زودرس و سرطان می‌شوند.

ذراتی که به راحتی وارد سیستم تنفسی انسان می‌شوند

به گفته وی جابه جایی راحت این ذرات به وسیله باد سبب می‌شود که به محیط‌های اطراف و همه موجودات زنده و حتی غیر زنده از جمله خاک و سنگ نیز آسیب برسانند.

باقری ذرات ۲ و نیم میکرونی را از دیگر آلاینده‌های موجود در هوای استان قم نام برد و افزود: این ذرات آلاینده بسیار ریز هستند و تقریبا اندازه یک سی‌ام موی انسان قطر دارند و همین مسئله سبب شده است که از جمله ذرات بسیار خطرناکی لقب بگیرند که به راحتی وارد سیستم تنفسی انسان می‌شوند.

وی با اشاره به تأثیر مخرب این ذرات بر روی مژک‌های تنفسی، تصریح کرد: این ذرات عملکرد اصلی سیستم تنفسی را از بین می‌برند، روی مخاط اختلال ایجاد می‌کند و حتی ذرات بزرگ‌تر را هم به سمت دستگاه تنفسی حرکت داده و باعث بیماری‌های عفونی، آسم و آلرژی می‌شوند که اگر استمرار پیدا کند سبب بروز سرطان می‌شوند.

به گفته سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم همین ذرات ریز موجب تاری هوا و اختلال در میدان دید می‌شوند و بر این اساس می‌توان برداشت کرد که ذراتی که عمدتا در هوای استان مشاهده می‌شوند از همین ذرات ۲ و نیم میکرونی است.

باقری با تأکید بر اینکه میزان تلفات آلودگی‌های هوا از برخی از بیماری‌های لاعلاج در دنیا نیز بیشتر است، افزود: تعداد مردمی که در جهان بر اثر آلودگی هوا از دنیا می‌روند ۴ برابر تلفات ایدز است، در ایران و استان قم نیز آلودگی‌های هوا اثرات بهداشتی بسیار مخربی داشته است که نیاز است آمار این تلفات بر اساس مطالعه دقیقی از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی احصا شود.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به هزینه‌های سرسام آور آلودگی‌های هوا، خاطرنشان کرد: سنجش آلایندگی و آگاهی از چگونگی شرایط آلایندگی هوا از ضرورت‌های مقابله با آن است و در همین راستا معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با دریافت دوآیتم تخصصی از سازمان محیط زیست میزان آلایندگی و سطح خطر هوا را محاسبه می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha