سلول‌هاي بنيادي باز هم خبرساز شدند

۱۳۸۶/۰۱/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2208
سلول‌هاي بنيادي باز هم خبرساز شدند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی بی سی ، سلول‌هاي بنيادي يكي‌از مهم‌ترين سوژه‌هاي مطالعات دانشمندان سراسر دنيا هستند. در حالي‌كه هر روز خبري از كشفي تازه به گوش مي‌رسد، تازه‌ترين خبر اين است كه پژوهشگران انگليسي براي اولين‌بار بخش‌هايي از يک قلب انسان را با استفاده از سلول پايه پرورش داده‌اند و يك گام ديگر براي تحقق روياي ساختن اعضاي پيوندي مصنوعي برداشته شده است.

مجدي يعقوب، رئيس تيم پژوهشگران به بي‌.بي‌.سي گفته است كه چنانچه آزمايش روي حيوانات موفقيت‌آميز باشد در ظرف سه سال مي‌توان از نسوج قلب که به طور مصنوعي پرورش داده شده براي پيوند استفاده کرد. اين پژوهشگران با پرورش سلول پايه‌اي که از مغز استخوان گرفته بودند، موفق به تهيه سلول‌هاي دريچه قلب شدند.

اين نسوج بعدا به حيواناتي مانند گوسفند و خوک پيوند زده شده و نتيجه بررسي خواهد شد. پروفسور يعقوب مي‌گويد: احتمال دارد پرورش يک قلب کامل از طريق سلول پايه، اگرچه طرحي بلندپروازانه است، تا 10 سال ديگر امکان‌پذير شود.

پروفسور يعقوب مي‌افزايد: چنانچه بخش از کارافتاده قلب بيمار با نسوجي که از سلول پايه درست شده و از نظر ژنتيکي با بيمار همخواني دارد عوض شود، احتمال اينکه پيوند موفقيت‌آميز نباشد و بدن بيمار آن را رد کند وجود نخواهد داشت.

 دو سال قبل، دانشمندان در آمريکا هم از پيشرفتي در تحقيقات روي سلول پايه استخراج شده از جنين انسان خبر دادند که نهايتاً مي‌تواند به پرورش ارگان‌هاي مختلف بدن در آزمايشگاه منجر شود. سلول‌هاي پايه استخراج شده از جنين انسان از توانايي بالقوه براي بدل شدن به کليه انواع سلول‌هاي بدن برخوردارند.

 همين خصلت سلول‌هاي پايه است که آنها را در زمينه توسعه شيوه‌هاي معالجاتي نوين براي بيماري‌ها تا اين اندازه جذاب مي‌سازد.

اما بازآفريني آغازگرهاي بيولوژيکي که باعث تبديل سلول‌هاي پايه به بافت‌هاي مختلف بدن شود براي پژوهشگران دشوار است. اگرچه دانشمندان موفق شده‌اند سلول‌هاي پايه جنيني را طوري دستکاري کنند که به نوعي سلول بدوي به نام اندودرم بدل شود.

 اندودرم (endoderm) مرکزي‌ترين لايه جنين حيوانات (از جمله انسان) است که در جريان رشد جنين به دستگاه گوارش، دستگاه تنفسي و ساختارهاي مرتبط با آنها بدل مي‌شود. اين در حالي است كه دو سال قبل دانشمندان در فرانسه هم آسيب‌ديدگی قلبی در گوسفند را با استفاده از سلول‌های پايه جنينی درمان کرده‌اند.

 آن مورد نخستين موردی بود که نشان می‌داد سلول‌های استخراج شده از موش می‌تواند سلامت حيوانات بزرگتر را بهبود بخشد و اشاره می‌کند که اين تکنيک ممکن است در مورد انسان نيز موثر باشد. البته در گذشته از سلول‌های پايه جنينی با موفقيت برای درمان نارسايی قلبی در جوندگان استفاده شده بود، اما نخستين بار در فرانسه بود که سلول‌های موش به حيوانات بزرگتر پيوند زده شد.

محققان سلول‌های پايه‌ای را که با تکنيک‌های خاصی آماده شده بود به قلب آسيب ديده 9گوسفند پيوند زدند و يک ماه بعد اين گوسفندها در مقايسه با گروه ديگری از گوسفندها که اين پيوند را دريافت نکرده بودند، از سلامت قلبی بسيار بيشتری برخوردار شدند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.36536s, 18q