مادران شيرده از رژيم هاي خودسرانه در دوران شيردهي پرهيز کنند

۱۳۸۶/۰۱/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2223
مادران شيرده از رژيم هاي خودسرانه در دوران شيردهي پرهيز کنند

دکترعلي اصغرعالي‌پور عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه در گفت و گو با ایسنا،با تاکيد بر داشتن يک تغذيه نرمال در مادراني که به نوزاد خود شير مي دهند، مصرف 200 تا 300 گرم ميوه ( دوبار در روز) و يک يا دو ليوان شير را براي بدن اين مادران ضروري دانست و گفت: رعايت کردن رژيم غذايي معمولي، پيروي نکردن از رژيم هاي خودسرانه و محدود کردن مصرف چربيها (به علت وجود چاقي بعد از زايمان) از ديگر توصيه ها براي اين افراد است.

عالي‌پور گفت: در مادراني که به بچه خود شير مي دهند روحيه مثبت ايجاد شده و ضمن ارتباط عاطفي قوي که بين مادر و بچه اش برقرار مي شود مادر وجود خود را مفيد مي بيند، از طرف ديگر در اين مادران (بخاطر شيردهي) احتمال ابتلا به سرطان پستان و سرطانهاي دستگاه تناسلي کاهش مي يابد .

عالي‌پور تصريح کرد: تغذيه نوزاد با شير مادر بايد تا دو سالگي انجام شود، ولي از شش ماهگي به بعد به تدريج بايد نوزاد را عادت داد کمتر از شير مادر بخورد تا بتواند پس از دو سالگي به راحتي شير خوردن را کنار بگذارد.

وي با تاکيد بر اينکه نبايد فرهنگهاي اشتباهي همچون فلفل زدن به پستان براي قطع شير در کودکان را مورد استفاده قرار داد، اظهار داشت: در اثر اين کار خاطره خوشي که از بودن با مادر و شير خوردن در بچه ايجاد شده به يک خاطره تلخ تبديل مي شود، بنابراين توصيه مي شود به آرامي تغذيه با شير مادر قطع شود تا مادر مجبور به انجام چنين کارهاي غلطي نشود.

اين فوق تخصص نوزادان با اشاره به خطرات تغذيه با شير مادر بيش از دو سالگي براي نوزاد، گفت: بدترين عارضه اين است که بچه از نظر شخصيتي احساس استقلال نمي کند و جدا شدن ازمادر برايش بسيار سخت است، از طرف ديگر مسئله خرابي دندانها مطرح است زيرا در كودكان بالاي دو سال كه با شير مادر تغذيه مي شوند، شير شب تا صبح لا به لاي دندانهايشان باقي مي ماند و باعث کرم خوردگي آنها و در نتيجه تخريب دندانها مي شود. البته اين موضوع در كودكاني که با شير خشک يا سرشير تغذيه ي مي‌شوند به مراتب بيشتر است.

وي خاطر نشان كرد: بايد توجه داشت در سال اول تولد، غذا در کنار شير به بچه داده شود (يعني غذا به عنوان کمکي شير است) و در سال دوم شير به تدريج کمکي مي شود، به طوريکه اگر بيشتر شير بخورد و از غذا استفاده نکند کالري کمتري دريافت کرده و روي جسم و رشدش تاثير منفي مي گذارد.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه تاکيد کرد: اين تصور که خوردن آغوز در بچه‌ها باعث زردي مي شود، کاملا غلط است و بايد گفت که آغوز نه تنها كودك را دچار زردي نمي کند، بلکه بهترين ماده مغذي براي نوزاد تازه متولد شده است و درواقع يک ماده ايمني زا، غني و پرکالري است، پروتئين بسيار خوبي داشته و زود هضم مي شود.

وي در پايان گفت: درهفته اول بعد از تولد هر چه بيشتر به بچه شير مادرداده شود احتمال زردي در نوزاد کمتراست و در موارد خاصي که در هفته دوم و سوم اتفاق مي افتاد، ممکن است شير مادر باعث زردي کودک شود ولي بايد توجه داشت که اين زردي هيچ عارضه اي را براي كودك ايجاد نمي کند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.5793s, 19q