عضو کمیسیون اجتماعی گفت: کودکانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد می‌شوند نه تنها شناسنامه که هیچ کارت هویتی هم ندارند و از تمام حقوق اجتماعی محروم هستند. تاکنون در مجلس تلاش‌هایی برای تغییر وضعیت این کودکان صورت گرفته که هنوز به نتیجه نرسیده است. چندی پیش هم معاون وزیر رفاه از تصویب صدور کارت هویت برای کودکان زنان ایرانی دارای همسر افغان در کمسیون لوایح دولت خبر داد و گفت سرشماری این افراد آغاز شده است.

یک میلیون کودک با مادر ایرانی و پدر خارجی، شناسنامه ندارند

سلامت نیوز: عضو کمیسیون اجتماعی گفت: کودکانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد می‌شوند نه تنها شناسنامه که هیچ کارت هویتی هم ندارند و از تمام حقوق اجتماعی محروم هستند. تاکنون در مجلس تلاش‌هایی برای تغییر وضعیت این کودکان صورت گرفته که هنوز به نتیجه نرسیده است. چندی پیش هم معاون وزیر رفاه از تصویب صدور کارت هویت برای کودکان زنان ایرانی دارای همسر افغان در کمسیون لوایح دولت خبر داد و گفت سرشماری این افراد آغاز شده است.

به گزارش سلامت نیوز، ناهید تاج‌الدین، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با خبرآنلاین با اشاره به وضعیت دشوار فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی گفت: «متأسفانه در حال حاضر جمعیتی بالغ‌بر 800 هزار تا یک میلیون کودک بی‌هویت در ایران وجود دارد که این کودکان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی هستند، زنانی که اغلب آنها از اقشار محروم جامعه هستند و به خاطر محرومیت و پاره‌ای از ناهنجاری‌ها صرفاً به‌صورت شرعی و حتی بدون اینکه ازدواج خود را ثبت و قانونی کنند صرفاً با مردان غیر ایرانی و اغلب افغان، ازدواج‌کرده‌اند و حاصل این‌گونه ازدواج‌ها بعضاً چند کودک بی‌هویت است که به خاطر عدم برخورداری از حقوق اجتماعی هویتی زیرزمینی و پنهان پیداکرده‌اند و جبراً وارد چرخه‌ای از مشکلات و مسائل اجتماعی می‌شوند.»

وی ادامه داد: «این کودکان به خاطر خلاء هویتی و عدم برخورداری از حقوق اجتماعی و با توجه به محرومیت از تحصیل، خیلی زود تبدیل به کودکان کار می‌شوند و بسیار در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند، ضمن آنکه به تعبیر من آسیب‌های بالقوه و البته سیار اجتماعی هستند.»

کودکان بی‌هویت، مخاطره‌ای امنیتی است که زیرپوست شهر رشد می‌کند

تاج‌الدین در پاسخ به کسانی که ارائه شناسنامه به کودکان بی‌هویت را مسئله‌ای امنیتی می‌دانند، می‌گوید: «ما دو گونه مسئله امنیتی داریم، گونه اول مسائل امنیتی مسائلی است که مربوط به تحت تأثیر قرار گرفتن هویت ایرانی - اسلامی بافت جمعیتی در بلندمدت است که باید بر روی آن فکر کرد و برایش یک استراتژی امنیتی تهیه کرد، گونه دوم مسائل امنیتی نیز مربوط به مسائل امنیتی است که آسیب‌های اجتماعی برای ما ایجاد می‌کند. من معتقدم ما نباید از مسائل امنیتی آسیب‌های اجتماعی چون حاشیه‌نشینی و اعتیاد و کودکان کار غافل شویم. یادمان باشد کودکان کار پشت هر چراغ‌قرمز و از پس هر التماسی یک‌بار "من فردی" شان شکسته می‌شود و آن‌قدر این اتفاق تکرار می‌شود که روزی برای برخی از آنها ایدئولوژی جرم یا جرم نهادی شده شکل بگیرد و در پی آن باشند با به هم ریختن امنیت اجتماعی از جامعه انتقام بگیرند و این اتفاق بسیار خطرناکی است و ازقضا کاملاً ضد امنیتی است. به‌زعم من ما می‌توانیم با در نظر گرفتن برخی محدودیت‌ها چون محدودیت حق فرزند آوری مخاطرات امنیتی بافت جمعیتی را کنترل کنیم اما مخاطرات امنیتی آسیب‌های اجتماعی زیرپوست جامعه رشد می‌کند و نضج می‌یابد.»

این عضو کمیسیون اجتماعی درباره لایحه ارائه‌شده از سوی دولت برای حل مسئله فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی گفت: «آنچه در لایحه پیشنهادی دولت آمده درواقع ارائه اقامت رایگان تا رسیدن به سن قانونی و برخورداری از تمامی حقوق مترتب بر اقامت است که بعد از سن قانونی این اقامت می‌تواند با احراز شرایط لازم تبدیل به تابعیت شود، به نظر من این اقامت رایگان می‌تواند از شدت آسیب‌های اجتماعی بکاهد و آسیب‌های این افراد را کنترل کند. در حال حاضر 136 هزار کودک خارج از مدرسه وجود دارد که بخشی از این کودکان زیرپوشش هیچ‌یک از نهادهای حمایتی چون کمیته امداد و بهزیستی نیستند و بخش بزرگی از این کودکان غیر تحت پوشش مربوط به همین طیف از کودکان یعنی کودکان بی‌هویت است که این لایحه می‌تواند از تعداد این کودکان بکاهد.»

لایحه دولت، یک آسیب اجتماعی را به رسمیت شناخته است

ناهید تاج‌الدین درباره اقداماتی که مجلس تاکنون در ارتباط با این کودکان داشته است؛ گفت: « مجلس شورای اسلامی قبلاً یک‌بار در سال 1385 به این موضوع ورود کرده است اما امروز نیاز به ورودی جامع‌تر و همه‌جانبه تر به این موضوع است چون شتاب و سرعت آسیب‌های اجتماعی بیشتر شده است.»

وی ادامه داد: «این لایحه یک آسیب اجتماعی را به رسمیت شناخته و ازنظر من پیشگیرانه و مثبت است، با این لایحه دولت می‌تواند وضعیت اجتماعی کودکان بی‌هویت را کنترل کند. به‌هرحال بخش قابل‌توجهی از کودکان کار کودکانی هستند که حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی هستند و بخش قابل‌توجهی از حاشیه‌نشینی نیز مربوط به این طیف است.»


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =