همه چيز درباره آسم

۱۳۸۶/۰۱/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2240
همه چيز درباره آسم

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی بی سی، اين بيماری كه ناشی از تورم مزمن ريه هاست در گذشته بيماری طبقه متوسط در كشورهای صنعتی به شمار می آمد، ولی آمار جديد نشان می دهد كه تعداد مبتلايان به بيماری آسم در كشورهای در حال پيشرفت در آمريكای لاتين، آفريقا و جنوب آسيا نيز رو به افزايش گذاشته است.

پزشکی نوين هنوز نتوانسته است علت بالارفتن تعداد مبتلايان به آسم را دريابد.

نمونه ای از ميليون ها بيمار

جان مديسون دچار آسم مزمن است. او 12 سال است كه از اين بيماری رنج می برد.

وی که در بيمارستان بستری است در كنار تخت خود دستگاهی دارد كه با فشار هوا را از طريق يك لوله شفاف بيرون می دهد. وقتی جان مديسون، 82 ساله، هوا را از طريق اين لوله تنفس می كند داروئی نيز همراه با آن داخل شش های او می شود. اين دارو فشاری را كه بر قلب او وارد می شود كاهش می دهد.

او روزانه 4 بار و هر بار به مدت 15 دقيقه با كمك اين دستگاه تنفس می كند و اين تنها بخشی از برنامه معالجه اوست.

جان بايد چندين داروی ديگر نيز مصرف كند.

او می گويد: وقتی آدم نتواند درست نفس بكشد اين مساله روی همه قسمت های بدنش تاثير می گذارد. هر كاری هر چقدر هم ساده تبديل به يك كار سخت می شود. مثلا امروز صبح رفتم كه روزنامه ام را از مغازه بگيرم و لی برگشتن به خانه واقعاً برايم مشكل بود، مجبور شدم كه كنار پياده رو بنشينم تا حالم بهتر بشود و بتوانم نفس بكشم.

آسم چيست؟

به گفته "شنا هيوم"، از انجمن ملی مبارزه با بيماری آسم در بريتانيا، آسم ناشی از تورم راه های تنفسی است و می تواند موجب خس خس كردن، سرفه نفس تنگی و گرفتگی سينه بشود.

وی می افزايد: در هر بيماری ممكن است يكی از اين نشانه ها، يا تركيبی از آنها و يا حتی همه آنها بروز كند، شدت و ميزان اين نشانه ها هم بالا و پايين می رود و گاهی در بيمار مشاهده می شود و گاهی هم اصلا وجود ندارد. بنابراين می توان گفت كه بيماری آسم هنوز يك معماست.

به طور متوسط ميزان ابتلا به بيماری آسم هر 10 سال يك بار 50 درصد افزايش يافته است، ولی متخصصان هنوز نتوانسته اند دلايل بروز اين بيماری را دريابند.

آسم معمولا در ميان افراد يك خانواده مشاهده می شود و می توان گفت كه احتمالا بعضی از مردم از نظر ژنتيكی مستعد ابتلا به اين بيماری هستند، اما جان مديسون در سن بالا يعنی در 70 سالگی به اين بيماری مبتلا شد.

دكتر "رافائل بِنگوآ"، که برای سازمان بهداشت جهانی کار می کند، در پاسخ به اين پرسش که چرا بروز آسم در آقای مديسون اينقدر دير صورت گرفت، می گويد: اگر شما از نظر ژنتيكی مستعد باشيد مثلا بين پسرها و دخترها ، پسر ها بيشتر احتمال دارد كه مبتلا به آسم بشوند و يا اينکه اگر در خانواده شما موارد ديگری از آسم وجود داشته باشد و در شرايط مناسب قرار بگيريد، بيشتر احتمال دارد كه اين بيماری در شما بروز كند.

شرايطی كه موجب بروز آسم می شود

برای بعضی ها هوای سرد و دود برای بعضی ديگر گرده گل و حشرات ميكروسكوپی موجود در گرد و غبار خانه.

آنچه كه مسلم است اين است كه همراه با تغييراتی كه در جهان به وجود آمده تعداد عواملی كه موجب ظهور آسم می شود نيز افزايش يافته است.

دكتر "مارتين پارتريج "، پروفسور طب تنفسی در دانشگاه امپريال لندن، می گويد: بسياری از شرايطی كه ما با آن سرو كار داريم تغيير كرده است، از يك طرف ميزان آلودگی هايی كه ما در معرض آنها قرار داريم عوض شده و از طرف ديگر محيطی كه در آن زندگی می كنيم تميزتر شده، رژيم غذاييمان و حتی عادات سيگار كشيدنمان تغيير كرده است و علاوه بر همه اينها، ميزان آسيب پذيری ما نيز ممکن است عوض شده باشد.

مشكل اين جاست كه دانشمندان هنوز نمی دانند كه آيا عواملی مانند رژيم غذايی و يا محيط اطراف ما موجب بيماری آسم می شود و يا اينكه موجب می شود كه اين بيماری كه ما مستعد آن بوده ايم در ما بروز كند.

دكتر پارتريج معتقد است كه علت بالا رفتن ميزان مبتلايان به بيماری آسم در جوامع غربی اين است كه ما بيش از اندازه در مورد نظافت و بهداشت وسواس به خرج می دهيم، ولی اين بيماری در كشورهای در حال توسعه نيز رو به افزايش است.

به عنوان مثال در كنيا تخمين زده می شود كه در حدود 20 در صد از كودكان دچار آسم هستند، در كشورهای آمريكای لاتين اين رقم بين 20 تا 30 درصد است و اين رقم در هند از آنچه انتظار می رفت به مراتب بالاتر است .

آسم در هند

دكتر "راج سينگ"، که برای بنياد آسم در هند كار می كند، اظهار می دارد : ما انتظار داشتيم كه اين آمار در هند در حدود 4 تا 5 درصد باشد - البته با توجه به مطالعاتی كه در نقاط ديگر جهان انجام گرفته- ولی در نهايت تعجب ديديم كه اين رقم در حدود 10 در صد است.

بمبئی بزرگترين شهر هند است. سازمان بهداشت جهانی تخمين می زند كه بين 30 تا 40 در صد از موارد بيماری آسم با آلودگی هوا در شهرهايی مانند بمبئی ارتباط دارد و دكتر رافائل بنگوآ كه برای اين سازمان كار می كند، معتقد است که اين مساله برای كشورهای در حال توسعه مشكل بزرگی ايجاد می كند.

آنچه كه ما معمولا آلودگی مربوط به دود اتومبيل و كارخانه های صنعتی می ناميم در شهرهای بزرگ مانند بمبئی در حال افزايش است و شما به آسانی می توانيد تفاوت ميان امروز و 20 - 25 سال پيش را به وضوح ببينيد.

هر چند تصور می شود كه آلودگی هوا احتمالا موجب بروز نشانه های بيماری آسم می شود، كارشناسان معتقدند كه دلايل كافی برای اثبات اين مساله كه اين گونه آلودگی موجب پيدا شدن اين بيماری در مردم می شود، وجود ندارد.

  بيماری آسم يكی از معماهای بزرگ پزشکی مدرن توصيف شده است . هنوز بايد نکته های بسياری در مورد اين بيماری روشن شود تا بتوان آن را معالجه کرد. 
دكتر راج سينگ، در مورد علت افزايش ميزان متلايان به اين بيماری در كشورهای در حال توسعه ، می گويد: زندگی مدرن و امروزی ما مانند فرش كردن كف اتاق ها، دستگاه های تهويه مطبوع، غذاهای حاضری و خانه هايی كه پنجره هايش هرگز باز نمی شود، احتمالا خطر ابتلا به اين بيماری را بيشتر می كند.

او می افزايد: در هند، تغيير در شيوه زندگی می تواند يكی از اين عوامل باشد و مردم نيز به طور حتم بيشتر و بيشتر شيوه غربی ها را دنبال می كنند، نوع غذای آنها عوض شده و مردم روش سنتی و قديمی زندگی مشترك با افراد خانواده را رفته رفته كنار می گذارند و نحوه زندگی غربی ها را انتخاب می كنند.

او تاکيد می کند برای پی بردن به اين نکته که كدام يك از جنبه های زندگی غربی به افزايش بيماری آسم كمك می كند، بايد تحقيقات بيشتری در انجام گيرد.

کاهش قربانيان آسم

تعداد قربانيان اين بيماری در بسياری از كشورها به ميزان قابل ملاحظه ای رو به كاهش گذاشته است. حتی تعداد كسانی كه در بيمارستان بستری می شوند نيز در كشورهايی مثل استراليا، زلاند نو و بريتانيا در حال پايين آمدن است و دليلش اين است كه فايده های مصرف "استروئيد" از طريق تنفس مشخص شده است، به ويژه كه با استفاده از اين شيوه مردم می توانند از بروز حملات شديد آسمی پرهيز كنند و ديگر احتياجی به خدمات بهداشتی فوری نداشته باشند.

در كشورهايی مانند هند مردم از عهده پرداخت هزينه چنين داروهايی بر نمی آيند.

بيماری آسم يكی از معماهای بزرگ پزشکی مدرن توصيف شده است . هنوز بايد نکته های بسياری در مورد اين بيماری روشن شود تا بتوان آن را معالجه کرد.

محققان بايد ابتدا دلايل اين پديد آمدن اين بيماری را دريابند، ولی در حال حاضر برای كسانی كه به داروهای جديد دسترسی دارند معالجه اين بيماری رفته رفته آسانتر می شود و هر چه بيشتر مردم روش زندگی خود را تغيير بدهند و روش غربی ها را در پيش بگيرند تعداد مبتلايان به اين بيماری نيز بيشتر می شود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.82723s, 18q