'گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان را افزايش می دهد'

۱۳۸۶/۰۱/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2243
'گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان را افزايش می دهد'

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی بی سی، اين تحقيق، که توسط يک گروه محقق در دانشگاه ليدز بريتانيا انجام گرفته، هفت سال به طول انجاميده و 35 هزار دواطلب زن در آن مشارکت داشته اند. نتيجه اين تحقيق در مجله بريتانيايی سرطان (British Journal of Cancer)، منتشر شده است.

در گزارش اين مجله آورده شده که خطر ابتلا به سرطان پستان در آن گروه از زنان مسن تر که روزی پنجاه و هفت گرم گوشت قرمز خورده بودند در مقايسه با زنانی که اصلا گوشت قرمز مصرف نکرده بودند، 56 درصد افزايش يافت. اين در حالی بوده که اين آمار در ميان آنهايی که بيش از بقيه فراورده های گوشتی، مثل کالباس و سوسيس خورده بودند، به 64 درصد رسيده بود.

با اين حال، کارشناسان هشدار داده اند که هنوز هم تعيين کردن تاثير انواع خاصی از رژيم غذايی بر ميزان خطر ابتلا به سرطان پستان دشوار است و تحقيقات قبلی هم به نتيجه محکمی نرسيده است.


پرفسور جنت کيد، يکی از محققان ارشد، می گويد زنان جوانی که گوشت قرمز و فراورده های گوشتی زياد مصرف می کنند هم با خطر بيشتری برای ابتلا به سرطان پستان مواجه هستند اما ميزان افزايش اين خطر به لحاظ آماری چشمگير نيست.

چربی های اشباع شده

به هر حال، محققان در نتيجه اين تحقيق متوجه شده اند که مصرف گوشت قرمز در کل خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان همه گروه های سنی را افزايش می دهد.

پرفسور کيد می گويد: "مقدار چربی های اشباع شده در گوشت بالاست و اين نوع چربی ها بر ميزان کلسترول خون تاثير دارد. کلسترول پيش درآمدی برای ترشح هورمون استروژن است که ثابت شده خطر سرطان پستان را افزايش می دهد."

خانم کيد می افزايد: "پختن گوشت با حرارت بالا نيز ممکن است منجر به توليد مواد سرطان زا شود. توصيه من زنان که معمولا گوشت قرمز زياد مصرف می کنند اين است که از نوع مواد را کمتر بخورند."

فيبر غذايی

نتايج اوليه ای که از تحقيق دانشگاه ليدز به دست آمد نشان داد زنانی که هنوز يائسه نشده اند و غذای فيبردار زياد مصرف می کنند ميزان خطر ابتلا به سرطان در آنها به نصف می رسد.

دکتر آلکسيس ويلت، از مرکز "تحقيقات سرطان بريکترو بريتانيا"، می گويد: "اين تحقيق جالب است اما چون ما رژيم غذايی متنوعی داريم مشکل است که تاثير گوشت قرمز بر ميزان خطر ابتلا به سرطان را از بقيه مواد خوراکی تفکيک کنيم."

وی می گويد: "در اين تحقيق ميان زنانی که گوشت قرمز مصرف می کردند و آنهايی که نمی کردند تفاوت هايی مثل سن، وزن و ميزان تحرک جسمانی نيز وجود داشته است؛ عواملی که در بالا بردن خطر ابتلا به سرطان تاثير دارند. با اين حال کارشناسان تخمين می زنند که سی درصد از همه سرطان ها با رژيم غذايی مرتباط هستند."

هنری اسکوکرافت، از سازمان "مطالعات سرطان در بريتانيا"، می گويد زنان بايد وزن بدن خود را در حدی که سالم است نگه دارند، مرتب ورزش کنند و از خوردن دائمی غذاهای چرب مثل گوشت قرمز و فراورده های گوشتی پرهيز کنند.

در همين حال، تحقيقی در آمريکا که در ماه نوامبر سال 2006 منتشر شد نشان داد که زياده روی در خوردن گوشت قرمز ميزان خطر ابتلا به سرطان سينه در زنان جوان را دو برابر می کند.

در اين تحقيق، که توسط "مرکز بايگانی پزشکی داخلی" انجام گرفته، 90 هزار زن که هنوز يائسه نشده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند.

اين تحقيق نشان داد که مصرف يک و نيم وعده گوشت قرمز در روز در مقايسه با مصرف همين مقدار گوشت دو يا سه روز در هفته، تقريبا خطر ابتلا به سرطان پستان ناشی از تغييرات هورمونی را دو برابر می کند.

اما، کارشناسان سرطان در بريتانيا می گويند چون به حيوانات در اين کشور هورمون رشد داده نمی شود، نمی توان نتايج تحقيقات دو کشور را با يکديگر مقايسه کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.99351s, 19q