فتاح در کمیسیون فرهنگی اعلام کرد:

۴۰۰هزار دانش‌آموز و دانشجو تحت پوشش کمیته امداد/ سن ازدواج در خانواده‌های تحت پوشش بالا رفته است

۱۳۹۶/۰۷/۱۸ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 226842
۴۰۰هزار دانش‌آموز و دانشجو تحت پوشش کمیته امداد/ سن ازدواج در خانواده‌های تحت پوشش بالا رفته است

سلامت نیوز:رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه ازدواج در خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد به یک مشکل تبدیل شده از بالارفتن سن ازدواج در این خانواده‌ها خبر داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت، سیدپرویز فتاح صبح امروز(سه شنبه، 18 مهرماه) با حضور در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شوری اسلامی با تشریح اقدامات این نهاد انقلابی با بیان اینکه همکاری و تعامل بسیار خوبی با دولت داریم، گفت: 97 تا 100 درصد اعتبارات به کمیته امداد اختصاص یافته و توانسته ایم 100 درصد وام های بانکی را نیز جذب کنیم.

وی همچنین با اشاره به افزایش کمک های مردمی به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد خاطرنشان کرد: در 6 ماهه اول سال 96 کمک های مردمی به کمیته امداد 20 درصد افزایش یافته است و از 1700 میلیارد پیش بینی ما در خصوص کمک های مردمی در در سال 96 تا ابتدای امسال حدود 780 میلیارد تومان محقق شده است.

فتاح همچینن اقدام نمایندگان در جریان بودجه 96 برای افزایش مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از محل حذف یارانه پردرآمدها را کاری کارستان و انقلابی عنوان کرد و افزود: با اقداماتی که در راستای توانمندسازی افراد تحت پوشش قرار داده ایم در سال گذشته توانستیم 10 درصد از جمعیت مددجویان را کاهش دهیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اعطای وام خود اشتغالی به مدد جویان کمیته امداد گفت: سال گذشته مصوبه مجلس هزار میلیارد تومان بود که ما 1100 میلیارد تومان وام خود اشتغالی پرداخت کردیم که امسال نیز با عنایت نمایندگان به کمیته امداد این مبلغ به بیش از دو برابر و به عدد 2100 رسیده است و پیش بینی می شود که امسال بتوانیم بین 140 هزار تا 170 هزار فقره وام خوداشتغالی پرداخت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با بیمه تامین اجتماعی 250 هزار خانوار اقدام کرده ایم گفت: در حال حاضر حدود 5 هزار نفر یک سوم حقوق بازنشستگی را دریافت می کنند در حالی که وضعیت مطلوب برای ما این است که این افراد مستمری بگیر تامین اجتماعی شوند.

فتاح با بیان اینکه با اعطای وام خود اشتغالی نمی توانیم افراد را از فهرست تحت پوشش کمیته امداد خارج کرد گفت: خروج از فهرست افراد تحت پوشش باید شامل کسانی شود که به لحاظ اقتصادی توانمند شده و به خود اتکایی و خودکفایی مالی می رسند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه با تاکید براینکه نگاه ما در کمیته امداد، نگاه فرهنگی است، گفت: از نگاه ما مددجویان کمیته امداد عزیز و توانمند هستند و امسال در کنکور سراسر 150 نفر از دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد موفق به کسب رتبه کمتر از 1000 شدند.

وی افزود: در حال حاضر هزینه تحصیل 330 هزار دانش آموز و 72 هزار دانشجوی تحت پوشش برعهده کمیته امداد است به طوری که در اول مهر امسال برای دانش آموزان مبلغ 100 هزار تومان برای تهیه نوشت افزار در اختیار آن ها قرار گرفت همچنین متوسط شهریه هر دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی 1.5 میلیون تومان برآورد می شود که از سوی کمیته امداد پرداخت می شود.

فتاح با بیان اینکه بیشترین جمعیت تحت پوشش کمیته امداد را زنان سرپرست خانوار با حدود یک میلیون نفر تشکیل می دهند، گفت: همچنین یک میلیون و 300 هزار نفر افراد سالمند و روستایی و175 هزار یتیم تحت پوشش این نهاد حمایتی قرار دارند که به طور متوسط هر یتیم با توجه به شرایط خانوادگی خود 5 حامی مردمی دارد و متوسط 140 هزار تومان از سوی حامیان خود دریافت می کند.

وی افزود: در طرح محسنین که در ماه مبارک رمضان اجرا شد، 500 هزار نفر ثبت نام کرده که 300 هزار نفر جذب شدند که این افتخار برای نظام اسلامی است که مردم آن انسان دوست و خیرخواه هستند و از 1700 میلیارد کمک مردمی 400 میلیارد تومان مختص به طرح محسنین و اکرام ایتام بود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به آسیب های اجتماعی و تحت پوشش قرار گرفتن خانواده های آسیب دیده از سوی این نهاد حمایتی گفت: در حال حاضر 35 هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد هستند که سرپرست این خانواده ها در زندان به سر می برند.

وی همچنین خانواده های تحت پوشش کمیته امداد که سرپرست آن ها اعتیاد به موادمخدر دارد را 40 هزار نفر اعلام کرد و گفت: متاسفانه شاهد دست برد زدن به صندوق های صدقه از سوی معتادان در شهرها به ویژه تهران هستیم که این مشکل را با جمع آوری صندوق های قدیمی و الکترونیکی کردن پرداخت صدقات حل کرده ایم.

فتاح در ادامه با اشاره به اینکه مسئله ازدواج به مشکلی برای خانواده های تحت پوشش کمیته امداد تبدیل شده است گفت: متاسفانه خانواده ها به خانواده هایی که تحت پوشش این نهاد هستند و به دلیل فقری که دارند، دختر نمی دهند و پسران آن ها نیز به دلیل بیکاری و عدم در آمد مناسب در خواستگاری ها با جواب منفی مواجه می شوند که همین مسئله سن ازدواج را در این خانواده ها افزایش داده است این در حالی است که یکی از سیاست های ما کمک به مددجویان برای ازدواج است و سال گذشته 90 هزار جهیزیه برای زوج های تحت پوشش تهیه شد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر ازدواج مجدد زنان سر پرست خانواری است که یا از همسر خود طلاق گرفته اند و یا همسر آن ها فوت کرده است که در این زمینه باید فرهنگ سازی شود تا این زنان که اغلب دارای فرزند هستند آسیب کمتری دیده و بتوانند مجددا ازدواج کرده و هزینه خانواده آن ها بر عهده همسران شان باشد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین با اشاره به تاسیس صندوق قرض الحسنه کمیته امداد تحت عنوان ولایت در کشور گفت: تاسیس این صندوق به دلیل عدم پرداخت وام های خرد از یک تا 5 میلیون تومان از سوی بانک ها صورت گرفت که این صندوق تا سقف 5 میلیون تومان بدون ضامن تسهیلات مورد نیاز را در اختیار ممدجویان قرار می دهد.

وی تاکید کرد: برای این بانک با توجه به صرفه جویی در هزینه ها شعبه ای دایر نشده است و تمام کارهای آن به صورت الکترونیکی و از طریق اینترنت انجام می شود.

فتاح همچنین با اشاره به کمک کمیته امداد به کودکان کمتر از 6 سال تحت پوشش گفت: 90 هزار کودک دارای سوء تغذیه شناسایی شده و برای تغذیه آن ها مبلغ 70 هزار تومان به صورت ماهانه واریز می شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین با اشاره به اقدامات فرهنگی کمیته امداد گفت: امسال 150 هزار نفر به سفر زیارتی مشهد مقدس و 50 هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و با هزینه این نهاد به سفر عتبات عالیات اعزام می شوند.

فتاح در پایان تاکید کرد: به هیچ وجه اجازه نمی دهیم کمیته امداد در مسائل سیاسی دخالت کند و این موضوع را در انتخابات اخیر ثابت کردیم چرا که بالاترین وظیفه خود را حل کردن مشکلات مددجویان کمیته امداد می دانیم.

در ادامه تعدادی از اعضای کمیسیون فرهنگی مسائل و مشکلات حوزه های انتخابیه خود در رابطه با کمیته امداد و همچنین برنامه ها و سیاست های آینده این نهاد را با فتاح در میان گذاشتند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.65344s, 18q