فعال شدن آتشفشان دماوند شايعه است

۱۳۸۶/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2287
فعال شدن آتشفشان دماوند شايعه است


اظهارات عكاشه در شرايطي است كه پيش از اين و بنابه اظهارات بوميان منطقه دماوند بخاراتي از آتشفشان دماوند مشاهده شده و توسط فرمانداري منطقه به ستاد حوادث غير‌مترقبه گزارش شده است.

رئيس ستاد حوادث غير‌مترقبه مازندران هم گفت: «اين بخار‌ها مربوط به فعاليت‌هاي گسل‌ها در پيرامون قله دماوند است».بنابه گفته رئيس ستاد حوادث غير‌مترقبه از دهم اسفند‌ماه تاكنون بخارات متصاعد شده قطع شده اما دو گروه از سازمان زمين‌شناسي و گروهي هم از سوي ستاد حوادث غير‌مترقبه از 20 روز قبل از سال 86 به اين مناطق اعزام شده‌اند و نتيجه آزمايشات اين گروه‌ها نشان مي‌دهد كه بين زلزله‌هاي شهر دماوند و آتشفشاني شدن قله ارتباطي وجود ندارد».

بنابه گفته بهزاد پورمحمد تحقيق‌هاي گسترده و پايه‌اي گروه‌هاي اعزام شده همچنان ادامه دارد.

مهدي زارع، رئيس مركز زلزله‌شناسي نيز گفت كه اعزام گروه‌هاي تحقيقاتي به دليل اظهارات فرمانداري شهرستان دماوند صورت گرفته است و تاكنون اين گروه‌ها به نتايج خاصي دست پيدا نكرده‌اند.

عكاشه، استاد زمين‌شناسي هم گفت كه در منطقه دماوند هميشه مقداري ابر و بخار وجود دارد اما اينها علائم يك آتشفشان فعال نيست و آتشفشان‌هاي ديگري مثل تفتان كه گاز سمي متصاعد مي‌كنند قابل بررسي هستند. برخي بومي‌هاي منطقه شايعه زلزله‌هاي ضعيف را به فعال شدن آتشفشان ارتباط داده‌اند اما بنابه گفته پور‌محمد، رئيس ستاد حوادث غير‌مترقبه، زلزله‌هاي خفيف در دو سال اخير به طور مرتب در منطقه رخ داده و مردم منطقه هم تكرار زلزله را احساس كرده‌اند.بسياري از گسل‌هاي اين قله مثل گسل البرز، شمال تهران و گسل مشاع واقع در روستاي مشاع از گسل‌هاي تقريبا فعال اين منطقه هستند.

اين در شرايطي است كه آقا نصير،‌ رئيس امداد و نجات هلال‌احمر استان تهران انتشار اخبار و اطلاعات در مورد اين مساله را به روز‌هاي بعد موكول كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.70118s, 18q