راه‌هاي كنترل احساسات در محل كار

۱۳۸۶/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2296
راه‌هاي كنترل احساسات در محل كار

همه ما با افرادي روبه‌رو شده‌ايم كه كنترل احساساتشان را سر كار، از دست مي‌دهند، درها را مي‌كوبند، سر همكاران يا مشتري‌ها فرياد مي‌زنند و چيزهايي مي‌گويند كه خيلي زود پشيمان مي‌شوند.

 اشخاصي را ديده‌ايم كه در جلسات كاري، نمي‌توانند جلوي عصبانيت خود را بگيرند چون با عقايد و نظراتشان مخالفت شده است يا اين‌كه فرد ديگري را به‌جاي آنها نشانده‌اند. در اينجا مي‌خواهيم به نكاتي اشاره كنيم كه با كمك آنها مي‌توانيد جلوي احساسات منفي و عصبانيت خود را سر كار بگيريد و همچنان موفق سر كار خود باقي بمانيد.

1 - كمي قدم بزنيد تا عصبانيت‌تان فروكش كند:در طي يك جلسه كاري، وقتي كسي از سبك مديريت يا بخش تحت اداره شما ايراد مي‌گيرد، عصباني نشويد، وقتي مي‌بينيد كه در صدد خشمگين شدن هستيد، خود را از آن محل دور كنيد. بهانه‌اي بياوريد و از جلسه بيرون برويد تا بتوانيد عصبانيت خود را فروكش كنيد. اگر براي خاموش كردن خشم‌تان به خود فرصت دهيد مي‌توانيد كنترل احساساتتان را دوباره به‌دست آوريد.

 2 - قبل از نشان دادن هرگونه واكنش، توضيح بخواهيد:با پرسيدن سؤال‌هاي مختلف وقت را بگذرانيد. مي‌توانيد از صحبت‌هاي ديگران استفاده كرده و سؤالاتي از آنها بپرسيد. با اين كار به آن فرد زمان مي‌دهيد كه اشتباه خود را تصحيح كند. 3

 - از قانون ده ثانيه‌اي استفاده كنيد: هيچ عكس‌العملي نشان ندهيد. اگر مي‌بينيد كه در يك جلسه كاري يا پشت تلفن مي‌خواهيد كنترل خشم‌تان را از دست دهيد؛ با خود تا 10 بشماريد تا از عصباني شدن خود جلوگيري كنيد. قبل از نشان دادن هرگونه واكنش، واقعيات را بررسي كنيد.

 4 - با كسي كه مي‌تواند آرام‌تان كند، حرف بزنيد:هميشه كسي را براي درد دل كردن و تكيه كردن داشته باشيد، چه داخل و چه خارج از محل كار، در اين مواقع سعي كنيد كه با او بيرون برويد و كمي صحبت كنيد. درست نيست كه همه احساساتتان را در خود نگاه داشته و بيرون نريزيد. با اين كار سلامتي خودتان به خطر خواهد افتاد. با دوستي صميمي در مورد اين مشكلات صحبت‌ كنيد تا او آرامتان كرده و كنترل خود را دوباره بازيابيد.

5 - براي از بين بردن عصبانيت خود ورزش كنيد:اجازه ندهيد كه تصوير كاريتان با عصباني شدن و از دست رفتن كنترلتان مخدوش شود، در اين مواقع ورزش كمك بسيار خوبي است. به باشگاه برويد و كمي ورزش كنيد. مطمئن باشيد همه چيز را فراموش خواهيد كرد.

 6 - ببينيد چه چيز باعث عصبانيت‌تان مي‌شود:آگاه باشيد كه در چه موقعيت‌هايي كنترل خود را از دست داده و عصباني مي‌شويد. وقتي متوجه شديد كه چه چيز منجر به عصبانيت‌تان مي‌شود درصدد جلوگيري از ايجاد چنين موقعيت‌هايي برآييد. يا اين‌كه ياد بگيريد كه چه‌طور با اين موقعيت‌ها كنار بياييد تا موقعيت كاريتان خدشه‌دار نشود. 7

 - همكارانتان را بشناسيد:ببينيد رفتار هركدام از همكارانتان چه علائمي دارد. ممكن است خيلي از حرفهاي آنها كه براي شما مثل انتقاد مي‌ماند، در واقع حكم شوخي داشته باشد. با شناختن شخصيت و رفتارهاي همكارانتان، بهتر مي‌توانيد با انتقادات آنها كنار آمده و خشم خود را كنترل كنيد.

8 - واكنش افراد ديگر را پيش‌بيني كنيد: زماني كه مي‌خواهيد كار جديدي را در محل كارتان انجام دهيد، واكنش و عكس‌العمل‌ همكارانتان را پيش‌بيني كنيد. با اين كار مي‌توانيد بهتر با انتقادات و ايرادهاي آنها پس از انجام كار كنار بياييد.

 9 - قبل از نوشتن هر نامه نامحترمانه كمي صبر كنيد:هيچ‌گاه به ديگران بي‌احترامي نكنيد، حتي اگر حق با شما باشد. آسان است كه اجازه بدهيم ابرهاي تيره جلوي قضاوتمان را بگيرد. قبل از ارسال هر نامه نامحترمانه در پاسخ به انتقادات سايرين يك روز صبر كنيد. روز بعد دوباره آن را خوانده و تجديد نظر كنيد.

10 - هر روز خشمتان را دور بيندازيد:ياد بگيريد كه با ترك محل كار، عصبانيت‌هاي خود را نيز دور بريزيد. بعد از كار به اموري بپردازيد كه به آن علاقه داشته و لذت مي‌بريد. با دوستانتان بيرون برويد، يا تلويزيون تماشا كنيد، با اين كار هيجان و استرستان را از بين خواهيد برد.

11 - براي طغيان‌هاي عصبي خود عذرخواهي كنيد:با وجود اين‌كه قصد بدي نداشته‌ايد، درست نيست كه جلسات كاري را با عصبانيت ترك كنيد. اگر در حين جلسه عصبانيتتان باعث شده كه به كسي بي‌احترامي كنيد، از او معذرت بخواهيد.

 لزومي ندارد كه براي عصبانيت خود توضيحي دهيد، فقط گفتن «من رفتار بدي داشتم و عذر مي‌خواهم.» كافي است تا همه سوءرفتارها را از بين ببرد.احساسات منفي خود را با اعتماد به نفس جايگزين كنيد و تعادل احساساتتان را حفظ كنيد.

 در اين مسائل عجله نكنيد. سالها طول مي‌كشد تا آبرو و اعتبار جمع شود اما براي از بين رفتن آن فقط ثانيه‌اي كافي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.30289s, 19q