شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 2317

 استفاده از كيسه‌هاي پلاستيكي ممنوع شد
شهر سانفرانسيسكو اولين شهر آمريكا است كه قرار است به منظور حفظ محيط زيست عرضه كيسه‌هاي پلاستيكي در آنجا ممنوع شود.

قانونگذاران این شهرلايحه‌اي را به تصويب رساندند كه براساس آن عرضه كيسه‌هاي پلاستيكي مخصوص خريد در فروشگاههاي بزرگ ممنوع مي‌شود. اين شهر ‪ ۸۰۰‬هزار نفر جمعيت دارد.

چنانچه اين لايحه به تصويب شهردار برسد، فروشگاههاي بزرگ شش ماه و داروخانه‌ها يك سال فرصت دارند تا كيسه‌هاي سالم براي محيط زيست را كه از كاغذ بازيافتي يا نشاسته ذرت تهيه شده‌اند را جايگزين كيسه‌هاي پلاستيكي كنند.

مصرف کم گوشت به حفاظت محيط زيست كمك مي كند

محققان معتقدند: افراد حتي هنگام غذا پختن نيز باافزايش توليد گاز دي‌اكسيد كربن مقابله مي كنند.

به گزارش سلامت نیوزبه گفته محققان ماينتس المان افراد با كمتر مصرف كردن گوشت و مصرف بيشتر سبزي ها و ميوه نه تنها به محيط زيست كمك مي کنند بلكه مواد سالم و مغذي بيشتري را به بدن خود وارد مي كنند.

همچنين به گفته محققان غذاهاي گوشتي انرژي بيشتري براي پختن مصرف مي كنند و مدت زمان بيشتري بايد پخته شوند كه اين امر باعث توليد شدن گاز دي اكسيدكربن مي‌شود.

بر اساس اين گزارش، با كاهش دادن گوشت دربرنامه غذايي مي توان ميزان توليد گاز دي اكسيدكربن درسطح جهان را كاهش داد.

بر اساس تحقيقات انجام شده، پخت هر يك كيلو گوشت 5/6 كيلوگرم دي اكسيد كربن آزاد مي كند.

اين در حالي است كه به ازاي هر كيلو سبزي تنها 150گرم دي اكسيد كربن هنگام پخت توليد مي شود.


سرعت زیاد خودرو میزان مصرف سوخت را تا 50 درصد افزایش می دهد

سرعت زیاد و ترمزهای ناگهانی میزان مصرف سوخت را تا 50 درصد افزایش می دهد و این به معنی هدر رفتن سوخت و افزایش آلودگی هوا است.

برای رسیدن به مقصد ، مسیرهای کوتاه و کم ترافیک را انتخاب کنید و در هنگام رانندگی با سرعت مطمئن و یکنواخت حرکت کنید. از شتاب زیاد در شروع حرکت خودداری کنید چون در آغاز حرکت مصرف بنزین نسبت به دیگر مواقع بیشتر است.

حتی الامکان در هنگام حرکت به جای پایین کشیدن شیشه ها از دریچه تهویه خودرو استفاده کیند. موتور خودروی خود را همواره تنظیم کنید . این آسان ترین راه برای به حداقل رساندن مصرف سوخت موتور است.

خودرویی که موتور آن خوب تنظیم شده باشد 90 درصد کمتر بنزین مصرف خواهد کرد و این به معنای انتشار کمتر مواد آلاینده به میزان 9 درصد است. با رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی از ایجاد راهبندان و تصادفات احتمالی پیشگیری کنید.

خودروی خود را بدون دلیل روشن نگذارید ، روشن کردن مجدد موتور از روشن نگه داشتن آن حتی برای مدت کوتاه بنزین کمتری مصرف می کند.


فائو از نابودي جنگل هاي جهان ابراز نگراني کرد

سازمان فائو اعلام کرد ظرف 15 سال گذشته در سطح جهان وسعتي معادل سه برابر آلمان از جنگل هاي چهان نابود شده است.

به گزارش سلامت نیوز براساس گزارش سازمان خواروبار جهاني فائو، نابودي 120 ميليون هکتار از جنگل ها بين سال هاي 1990 تا 2005 معادل سه درصد از کل مساحت جنگل هاي جهان بوده است. بالارفتن درجه حرارت کره زمين نيز مزيد برعلت هاي ديگر نابوده کننده جنگل ها شده است.

براين اساس ، افزايش گسترش آتش سوزي ها و بيماري ها، سلامت جنگل ها را به خطر انداخته است فائو بيش از همه از نابودي جنگل ها در آفريقا، آمريکايي لاتين و منطقه کارائيب شکايت دارد.

به گفته سازمان در حاليکه سطح جنگل ها در اروپا افزايش يافته است ، جنگل هاي استوايي آفريقا و آمريکاي لاتين در وضعيت بحراني قرار دارند.

براساس گزارش فائو در سطح جهان چهار ميليارد هکتار جنگل وجود دارد که 30 درصد از مساحت کل کره زمين را تشکيل مي دهد و از سال 1990 تاکنون بطور متوسط سالانه 2/0 درصد از مساحت جنگل ها نابود شده است.

اقدامات زیست محیطی شرکت پلی اکریل ایران

شرکت پلی اکریل ایران ضمن دستیابی به سطح مطلوب کیفیت در عملکردها و محصولات،سرمایه گذاری در خصوص حفاظت محیط زیست را بعنوان یکی از اولویت های خود مد نظر قرار داده و اقدامات ذیل را به انجام رسانده است.

1-قطع جریان پساب تصفیه شده در کارخانه پلی اکریل به رودخانه زاینده رود با جریان 120تا140متر مکعب در ساعت و استفاده از پساب تصفیه شده در آبیاری فضای سبز و توسعه فضای سبز از 25 هکتار به 105 هکتار.

2-اجرای پروژه کنترل آلودگی هوای اکریلیک 1 که شامل جمع اوری بخارات اکریلیو نیتریل(AN) وجذب و بازیابی آنها،ساخت و نصب کانالهای هوا جهت جمع آوری و ساخت و نصب سه برج جهت جذب بخارات در قسمتهای مختلف می باشد.

3-اجرای پروژه بهسازی کارخانه اکریلیک 1 شامل بخارات حلال دی متیل فرم آمیدو بازیابی آن و کاهش مصرف بخار،برق،آب مقطر،با اجرای این پروژه سالیانهاز ورود 800 تن DMFبه آب و هوا جلوگیری می گردد، تجهیزات عمده این پروژه شامل چهار ستون برج جذب یک برج تقطیر در خلاء و یک برج بازیابی آب می باشد.

4-با اصلاح فرآیند کارخانه اکریلیک2مصرف حلال DMFاز 65کیلوگرم به ازاء هر تن تولید به 30 کیلوگرم کاهش یافته است.

5-ساخت و بهره برداری از یک پایلوت تصفیه پساب در راستای طرح های مطالعاتی و بهینه نمودن سیستم تصیفه پساب.

6-عدم ارسال ضایعات فیلم ترودراکریلیک2به سیستم پساب که این اقدام کمک موثری به کاهش CODداشته است.

7-برگشت آب مصرفی در دمنده های تصیفه پساب به برجهای خنک کننده نیروگاه و تغییر آب جبرانی آن از آب خام و آب آشامیدنی که منجر به کاهش مصرف آب به میزان 120هزار متر مکعب در سال گردید.

8-جدا سازی قسمتی از پساب احیاء ستونهای سختی گیر نیروگاه به منظور کاهش غلظت نمک در پساب خروجی و مطلوب کردن آن برای آبیاری فضای سبز.

همچنین مرکز بهداشت کار و طب صنعتی این شرکت با انجام معاینات استخدامی و معاینات دوره ای، ارائه خدمات اورژانس 24 ساعته به کارکنان، انجام معاینات بالینی آزمایشات پاراکلینیکی، شناخت و ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور و نا مساعد محیط کار، پایش محیط، تطبیق کار با نیروی کار از نظر توانائی های جسمی و ذهنی، تدارک وسایل حفاظت فردی مختل و نظارت بر توزیع آن وانجام پژوهش و مطالعات علمی در زمینه طب و بهداشت کار، توانسته است گامهای مهمی را در جهت پیشگیری و سلامت محیط کار بردارد.

شركت پلي اكريل ايران که در سال 1353 تاسیس شد بزرگترين توليد كننده نخ و الياف پلي استر و تنها كارخانه توليد الياف اكريليك در ايران است كه با تامين قسمتي از مواد اوليه قريب به 400 واحد بزرگ و كوچك صنعت نساجي در كشور به لحاظ تامين يكي از نيازهاي اساسي جامع و نقش آن در فرآيند اشتغال از اهميت خاصي در ميان بخش هاي اقتصادي برخوردار مي باشد.

طبق برآوردهاي موجود نياز كشور به نخ و الياف مصنوعي بالغ بر 290 هزار تن در سال مي باشد كه اين شركت با توان توليد 129500 تن در سال حدود 45% از نياز داخلي را تامين مي نمايد.

این شرکت که حفظ و ارتقاء‌كيفيت همواره بعنوان يك اصل برایش مطرح بوده، در سال 1376 موفق به اخذ گواهينامه سيستم مديريت كيفيت (ايزو 9002) شده و طرح جامع كيفيت را در قالب يك سيستم يكپارچهIMSشامل سه استاندارد ISO 9001 (ver 2000) 14001(ver 1996) OHSAS(ver 1999) كه مرتبط با مديريت كيفيت ، حفاظت محيط زيست بهداشت و ايمني شغلي است را در سال 1381 اجراء‌نموده و موفق به اخذ گواهيهاي مربوطه گرديد.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =