سه‌شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
کد خبر: 232010

مرغ یک پروتئین بدون چربی است، به این معنی که کالری کمی نسبت به مقداری که فرد می خورد، ارائه می دهد.بهترین گزینه برای افرادی که به دنبال کاهش کالری و اجتناب از چربی هستند، سینه مرغ بدون پوست است.

هرکدام از قسمت های مرغ، چقدر کالری دارند؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث لاین مرغ یک گوشت محبوب است و اکثر تکه های گوشتی دارای کالری و چربی کم هستند در حالی که پروتئین کافی دارند.هم سینه مرغ بدون پوست و هم سایر تکه های مرغ منبع غنی پروتئین هستند. با این حال، پوست و برش مرغ می تواند کالری و چربی اضافی اضافه کند.

وقتی مردم مرغ را به یک رژیم غذایی متعادل اضافه می کنند، می تواند منبع سالمی از پروتئین باشد. پروتئین به بدن فرد کمک می کند تا عضله را بازسازی کند و بسیاری از عملکردهای دیگر را پشتیبانی می کند.

در اینجا شمارش کالری رایج ترین برش های مرغ بدون استخوان و پوست در هر وعده 3.5 اونس (100 گرم) آورده شده است:

سینه مرغ: 165 کالری
ران مرغ: 209 کالری
بال مرغ: 203 کالری
مغز ران مرغ: 172 کالری
توجه داشته باشید که خوردن پوست یا استفاده از روش های آشپزی ناسالم باعث افزایش کالری می شود.

با این حال مرغ قسمت های مختلفی از جمله سینه، ران، بال و ساق دارد. هر قسمت مقدار پروتئین، چربی و کالری متفاوتی دارد. در ادامه می خواهیم به شما بگوییم هر قسمت از مرغ، چه مقدار پروتئین در خود جای داده است.

سینه مرغ: 54 گرم پروتئین

سینه مرغ یکی از محبوب ترین قسمت های این غذا است.

یک سینه مرغ بدون پوست پخته شده ( 172 گرم ) حاوی 54 گرم پروتئین است که برابر با 31 گرم پروتئین در هر 100 گرم می باشد.

سینه مرغ همچنین حای 284 کالری یا 165 کالری در هر 100 گرم است. 80 درصد این کالری از پروتئین و 20 درصد آن از چربی می آید.

استفاده از سینه مرغ به ویژه بین بدنسازها و کسانی که می خواهند وزن کم کنند شایع است. پروتئین بالا و کالری پایین این قسمت از مرغ بدان معناست که بدون نگرانی درباره دریافت مقدار زیادی کالری می توانید حجم بالایی از آن را میل کنید.

هرکدام از قسمت های مرغ، چقدر کالری دارند؟
کالری هر قسمت مرغ چقدر است؟

ران مرغ: 13.5 گرم پروتئینران مرغ یکی دیگر از قسمت های محبوب مرغ است که از نظر مقدار پروتئین نسبت به سینه در جایگاه پایین تری است.

یک ران پخته، بدون استخوان و بدون پوست ( 52 گرم ) حاوی 13.5 گرم پروتئین است. این مقدار برابر است با 26 گرم پروتئین در هر 100 گرم.

همچنین هر ران مرغ حاوی 109 کالری است که 100 گرم آن، 209 کالری می شود. 53 درصد کالری این قسمت، از پروتئین و 47 درصد آن از چربی است.

جالب است که گوشت ران مرغ نسبت به سینه مرغ رنگی تیره تر دارد. علتش این است که قسمت ران فعال تر است و حاوی میوگلوبین بیشتری است. این مولکول کمک می کند به عضلات فعال اکسیژن برسد و همچنین آن ها را قرمز تر می کند.

ساق ران مرغ: 12.4 گرم پروتئینپای مرغ دو قسمت دارد : قسمت ران مرغ و ساق مرغ. ساق مرغ قسمت پایینی پای مرغ است.

یک ساق پای مرغ بدون پوست و استخوان ( 44 گرم )، حاوی 12.4 گرم پروتئین است. این مقدار برابر با 28.3 گرم پروتئین در هر 100 گرم است.

همچنین هر ساق مرغ برابر است با 76 کالری. یعنی 100 گرم آن، 172 کالری می شود. 70 درصد این کالری از پروتئین و 30 درصد آن از چربی می آید.

بیشتر مردم، ساق پای مرغ را با پوستش می خورند. یک ساق پای مرغ به همراه پوستش، حاوی 112 کالری است که 53 درصد آن از پروتئین و 47 درصدش از چربی می آید.

بال مرغ: 6.4 گرم پروتئین


بال مرغ متشکل از سه بخش است. معمولا از بال مرغ به عنوان غذایی ناسالم یاد می شود.

یک بال مرغ بدون پوست و استخوان ( 21 گرم )، 6.4 گرم پروتئین در خود دارد. این مقدار برابر با 30.5 گرم پروتئین در هر 100 گرم است.

همچنین هر بال مرغ حاوی 42 کالری است که 100 گرم آن 203 کالری می شود. 64 درصد این کالری از پروتئین و 36 درصدش از چربی می آید.

درست مانند ساق مرغ، بسیاری از مردم بال مرغ را نیز با پوست می خورند. یک بال مرغ همراه با پوست، 99 کالری دارد. 39 درصد این کالری از پروتئین و 61 درصد آن از چربی می آید.

آیا مصرف مرغ برای کاهش وزن مفید است؟


مرغ به عنوان یک منبع غذایی حاوی مقدار زیادی مواد مغذی سالم در آن است. از پروتئین بالا (یک وعده مرغ 27 گرم)، محتوای کم چربی و ویتامین ها و مواد معدنی (مانند ویتامین B6، سلنیوم، نیاسین و فسفر)، همه اینها به کاهش وزن و ایجاد بدنی سالم تر و متناسب تر کمک می کند.

هرکدام از قسمت های مرغ، چقدر کالری دارند؟
بهترین روش پختن مرغ چیست؟

برای دریافت بیشترین مزیت، کدام قسمت های مرغ را باید بخوریم؟


قسمت های مرغی که باید بخورید، بستگی به سلامت و اهداف تناسب اندامتان دارد.

با اینکه تمام قسمت های مرغ، منابعی غنی از پروتئین هستند اما برخی کم چرب تر هستند. چربی اضافه موجود در ران، ساق و بال مرغ شاید برای بعضی از اهداف مناسب تر باشد اما ممکن است با برخی دیگر آن چنان هماهنگ نباشد.

اگر به دنبال این هستید که وزن کم کنید، بنابراین سینه مرغ بهترین گزینه برای شما است. سینه مرغ کم چرب ترین قسمت آن است و بدان معناست که کمترین کالری و بالاترین پروتئین را دارد.

برای مثال سینه مرغ برای یک بدنساز، بسیار مناسب است چون چنین افرادی هم برای تقویت عضله سازی به پروتئین نیاز دارند و از طرف دیگر باید درصد چربی بدنشان را نیز کاهش دهند بنابراین کالری پایین سینه مرغ نیز برایشان مفید است.

با این حال افرادی که برنامه های غذایی کم کربوهیدرات یا کتوژنیک را دنبال می کنند، می توانند از خوردن قسمت های چرب تر مرغ بهره ببرند، چون به چربی بیشتری در برنامه های غذایی شان نیاز دارند.

اگر هدفتان افزایش حجم عضلانی یا افزایش وزن است، بنابراین نیاز دارید از آنچه بدنتان در روز می سوزاند کالری بیشتری دریافت کنید. افرادی که در این گروه قرار می گیرند هم می توانند از قسمت های چرب تر مرغ استفاده کنند چون حاوی کالری بیشتری هستند.

در آخر، افرادی که می خواهند حجم عضلانی خود را حفظ کنند یا بهتر ریکاوری کنند نیز می توانند از قسمت سینه مرغ بهره ببرند. این قسمت بیشترین پروتئین را دارد که کاملا مناسب چنین هدفی است.

هرکدام از قسمت های مرغ، چقدر کالری دارند؟
پوست مرغ چقدر کالری اضافه میکند؟

نحوه پختن مرغ است که اهمیت دارد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث لاین گوشت مرغ به تنهایی نسبت به سایر گوشت ها کالری و چربی نسبتا کمی دارد. اما هنگامی که شروع به اضافه کردن روغن، سس، خمیر و نان می‌کنید، کالری اضافه می‌شود.

به عنوان مثال، یک ران مرغ پخته بدون پوست، بدون استخوان (52 گرم) حاوی 109 کالری و 5.7 گرم چربی است.

اما همان ران مرغ سرخ شده در خمیر 144 کالری و 8.6 گرم چربی دارد. ران مرغ سرخ شده در پوشش آرد حاوی حتی بیشتر - 162 کالری و 9.3 گرم چربی .

به طور مشابه، یک بال مرغ بدون استخوان و بدون پوست (21 گرم) دارای 43 کالری و 1.7 گرم چربی است .

با این حال، یک بال مرغ لعاب داده شده در سس باربیکیو 61 کالری و 3.7 گرم چربی دارد. این با بال سرخ شده در پوشش آردی قابل مقایسه است که دارای 61 کالری و 4.2 گرم چربی است .

بنابراین، روش‌های آشپزی که چربی کمی اضافه می‌کنند، مانند کباب کردن، کباب کردن، کباب کردن و بخارپز کردن، بهترین گزینه برای پایین نگه داشتن کالری شماری هستند.

پوست مرغ چه تاثیری بر کالری آن دارد؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مدیکال نیوز تودی قسمت های خاصی از مرغ، مانند سینه ها، اغلب با یا بدون پوست می آیند. معمولاً مغازه‌ها ران‌ها، بال‌ها را با پوست می‌فروشند. پوست به طور مداوم کالری و چربی بیشتری به قطعه مرغ اضافه می کند.

افرادی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند می توانند قبل یا بعد از پختن پوست را پاک کنند. آنها باید در نظر داشته باشند که مهم است که همیشه مقادیر سالم چربی و کالری را در رژیم غذایی خود بگنجانند، حتی زمانی که سعی در کاهش وزن دارند.

بهترین گزینه خوردن سینه مرغ بدون پوست با در نظر گرفتن مقادیر کالری، چربی و پروتئین قسمت های مختلف مرغ است.

بهترین روش های پخت مرغ

سالم ترین روش پخت مرغ پختن بدون چربی اضافه است. برخی از راه های محبوب برای انجام این کار عبارتند از:

  • پخت روی ورقه پخت نچسب
  • استفاده از اسپری پخت و پز به جای روغن هنگام سرخ کردن یا پختن
  • بخار پز کردن
  • پختن در زودپز
  • کباب کردن
  • پختن در هواپز

روش های آشپزی که افراد برای محدود کردن کالری و چربی باید از آنها اجتناب کنند عبارتند از:

  • سرخ کردن عمیق
  • سرخ کردن تابه در روغن یا کره
  • پخت با کره یا روغن
  • پخت و پز در چربی، شکر یا نمک فراوان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =