هشدار برای رشد سريع استعمال دخانيات در ایران

۱۳۸۶/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2328
هشدار برای رشد سريع استعمال دخانيات در ایران

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دكتر"رضوان رضايي عدل" از استعمال دخانيات و آلودگي هوا به عنوان دو عامل مهم بيماري‌هاي ريوي در كشور ياد و گفت:در حال حاضر بيماري‌هاي ريوي از شايع‌ترين بيماري‌ها در ايران محسوب مي‌شوند.

وي بيماري‌هاي ناشي از آلودگي هوا را تهديدكننده سلامت شهروندان كلان شهرها دانست و تصريح كرد:افزايش سريع تعداد وسايل نقليه‌ي موتوري، هجوم جمعيت به كلان شهرها و كمبود بارندگي از علت‌هاي اصلي آلودگي هوا هستند.

رضايي عدل افزود:اگر چه معضل آلودگي هوا در اكثر نقاط شلوغ دنيا وجود دارد، اما اين مشكل زيست محيطي در كلان شهرهاي ايران حادتر است به نحوي كه در سالهاي اخير تهران جزء آلوده‌ترين شهرهاي جهان بوده است.

وي هشدار داد:تداوم اين روند خطرناك موجب خواهد شد شيوع بيماري‌هاي ريوي در سالهاي آتي به شدت افزايش يابد.

اين متخصص بيماريهاي ريوي گفت:جلوگيري از اين تهديد جدي نيازمند توجه و همت مسوولان و فرهنگ‌سازي است.

رييس انجمن متخصصان ريه ايران همچنين استعمال دخانيات را يكي از عوامل اصلي افزايش شيوع سرطان ريه و بسياري ديگر از بيماري‌هاي قلبي، عروقي و مغزي در كشور معرفي كرد.

او گفت:متاسفانه سن ابتلا به استعمال دخانيات در كشور به سرعت در حال كاهش است كه اين حقيقتي تلخ و بسيار نگران‌كننده است.

به گزارش انجمن متخصصان ريه ايران، دكتر رضايي عدل تبليغ براي ارتقاي سلامت جامعه را بخشي از وظايف حرفه‌اي پزشكان دانست و گفت:دولت مسوول تامين سلامت مردم است،پس بايد تمهيدات لازم را براي جلوگيري از شيوع استعمال دخانيات و نيز كاهش آلودگي هوا انجام دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.45831s, 19q