مراقب باشید؛قاتل شبانه در پی قربانی دیگر

۱۳۸۵/۱۰/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 233
مراقب باشید؛قاتل شبانه در پی قربانی دیگر

دكتر فرهاد رضواني در گفت‌وگو خبرگزاري دانشجويان ايران با اعلام اين كه متاسفانه از اين تعداد گزارش شده 10 مورد منجر به مرگ شده، اظهار كرد: ‌حال عمومي 80 مورد نيز با دريافت درمان سرپايي و تجويز اكسيژن بهبود يافته و سپس براي دريافت خدمات بيشتر به مراكز بهداشت و درمان ارجاع داده شده‌اند.

وي با اشاره به اين كه مسموميت با گاز مونواكسيدكربن به علت بي رنگ و بي بو بودن و فقدان آثار تحريكي، بي صدا و سريع است گفت: شخصي كه در معرض گاز CO (منواكسيد كربن) قرار گرفته به مسموميت شديد و نهايتا كما و مرگ دچار مي‌شود.

معاون آموزشي اورژانس كشور شايعترين علت مسموميت با CO را ناشي از نشت گاز دانست و افزود: علت شدت مسموميت با گاز CO ميل تركيبي بالاي CO با گلبول قرمز است كه 250 بار بيشتر از اكسيژن است، لذا فردي كه در معرض با گاز قرار مي‌گيرد بايد هرچه سريعتر به فضاي باز منتقل و يا اكسيژن100 درصد دريافت كند.

دكتر رضواني با بيان اينكه علايم مسموميت خفيف مشابه علايم آنفلوآنزا است ، گفت: آبريزش چشم و بيني، تنگي نفس و سرفه از علايم مسموميت خفيف با گاز منواكسيدكربن است.

وي افزود: در موارد شديدتر مسموميت با گاز CO ، فرد به سردرد، تهوع، استفراغ، ضعف عضلاني ،عدم آگاهي نسبت به زمان و مكان و كاهش سطح هوشياري و نهايتا مرگ دچار مي‌شود.

معاون آموزشي اورژانس كشور با بيان اينكه براي پرهيز از بروز مسموميت با گاز منواكسيد كربن رعايت برخي نكات ايمني الزامي است، گفت: هموطنان نبايد از وسايل گازسوز در محيط‌هاي سربسته‌اي نظير رختكن، حمام و وسايل نقليه نظير ميني بوس و اتوبوس استفاده كنند.

وي با تاكيد بر اينكه همه ساله شاهد مواردي از گاز گرفتگي با CO دانش آموزان سرويس مدارس هستيم،‌افزود: متعاقب قرارگيري گاز پيك نيكي در فضاي بسته ميني بوس و اتوبوس، اكسيژن موجود در هوا صرف سوخت شده و گاز CO حاصل از سوخت، سرنشينان وسيله نقليه را به مسموميت با گاز دچار مي‌كند.

دكتر رضواني با اشاره به اينكه روشن كردن آتش و يا گاز پيك نيكي در فضاي محدود و بسته نظير چادر احتمال مسموميت را افزايش مي‌دهد، گفت: هرگز از وسايل گرمازاي فرسوده بدون استاندارد استفاده نكنيد و از روشن نگه داشتن طولاني مدت موتور اتومبيل در فضاي محدود پاركينگ خودداري شود چرا كه گاز خروجي از اگزوز اتومبيل نيز منواكسيد كربن است.

معاون آموزشي اورژانس كشور، با تاكيدبر اين كه وسايل نفت سوز تبديل شده به گاز سوز نبايد استفاده شود ،افزود: آبگرمكن و بخاري نفتي صرفا براي سوخت نفت طراحي شده و دستكاري آن براي گازسوز شدن با بروز نواقصي همراه است كه خروج گاز و بخارات را با مشكل مواجه مي‌كند.

دكتر رضواني در ادامه بر ضرورت وجود دودكشهايي از نوع كلاهك دار H شكل براي وسايل گرمازا تاكيد كرد واظهارداشت: در دودكش‌هاي از نوع H احتمال انسداد مسير دودكش بدنبال سقوط جسم خارجي وجود ندارد، ذرات گاز به راحتي خارج مي‌شوند و مانع از خاموش شدن وسيله گرمازا متعاقب جريان هوا مي‌شود.

به گفته وي ،وجود سيستم تهويه‌اي مناسب در حمام، آشپزخانه و پاركينگ براي كاهش خطر بروز مسموميت با گاز منواكسيدكربن الزامي است.

معاون آموزشي اورژانس كشور در خصوص نحوه برخورد با فرد مبتلا به مسموميت با گاز CO ،گفت: چنانچه سطح هوشياري فرد كامل و قادر به نفس كشيدن باشد قرارگيري وي در محيط آزاد و دور كردن او از محيط آلوده بهترين اقدام است.

وي افزود: اگر فرد هوشياري خود را متعاقب مسموميت از دست داده باشد بايد ضمن خروج وي از محيط آلوده تنفس دهان به دهان آغاز شود و يا اكسيژن 100 درصد تجويز تا ميزان مسموميت كاهش يابد.

دكتر رضواني در خاتمه خاطر نشان كرد:‌با وجود انجام اقدامات مذكور بايد فورا با تكنسين‌هاي فوريت پزشكي اورژانس 115جهت انجام آزمايشات لازم و بستري 24 ساعته در بيمارستان تماس حاصل شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.40348s, 18q