رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس، با انتقاد از عدم اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه، از اعمال سیاست تبعیض و اقدامات سختگیرانه برای کشاورزان به عنوان عامل تشدید نارضایتی در این مناطق یاد کرد.

دریاچه ارومیه در یک قدمی نابودی کامل/ طرح احیای دریاچه ارومیه از روی کاغذ فراتر نرفته است

سلامت نیوز: رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس، با انتقاد از عدم اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه، از اعمال سیاست تبعیض و اقدامات سختگیرانه برای کشاورزان به عنوان عامل تشدید نارضایتی در این مناطق یاد کرد.

به گزارش سلامت نیوز، همایون هاشمی در گفتگو با خانه ملت، با اشاره به اقداماتی که تاکنون برای احیای دریاچه ارومیه انجام شده است، گفت: مجموعه اقداماتی که برای احیای دریاچه ارومیه پیش از این وعده داده شده بود، از سطح نگارش طرح روی کاغذ عبور نکرده، هرچند اقداماتی نیز همچون انتقال آب از رودخانه زاب در حال انجام است.

هاشمی ادامه داد: یکسری اقداماتی هم برای کاهش مصرف در بخش کشاورزی قرار بوده به صورت آبیاری تحت فشار انجام شود که عمدتا به سرانجام نرسیده است، کمااینکه در روزهای اخیر آقای دکتر لاریجانی نیز در این مورد تذکر داده بود، که باید وزارت جهاد کشاورزی تحقق این مهم را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

وی با یادآوری اینکه دریاچه ارومیه در شرایط کنونی از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و در این مورد نگرانی جدی وجود دارد، تصریح کرد: هم‌اکنون به سمت تخریب و نابودی کامل دریاچه پیش می‌رویم، بنابراین وضعیت این دریاچه نه تنها بهتر نشده، بلکه بدتر هم شده است، به همین دلیل بارها از معاون اول رئیس جمهور درخواست کرده‌ایم که با قید فوریت یک نشستی را برگزار کند، تا اعضای مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی بتوانند مشکلات خود را در این حوزه مطرح کنند.

هاشمی با بیان اینکه امسال کاهش بارندگی نیز نسبت به مقطع زمانی سال گذشته روی پیشرفت شرایط بحرانی دریاچه ارومیه اثرگذار بوده است که خود محل نگرانی است، یادآورشد: در نشستی که با مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه داشتم، از عدم‌تخصیص به موقع بودجه برای اجرای برنامه‌ها و طرح‌های متعددی که دارند، گلایه داشتند، بنابراین می‌توان گفت، تاکنون هیچ اقدام اثرگذاری در جهت احیای دریاچه ارومیه انجام نشده است.

نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه دریاچه دارای یک حوزه آبریز است خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که مردم مناطق اطراف ارومیه را متضرر ساخته، مربوط به اقدامات سختگیرانه‌ای است که در فاصله ششصد کیلومتری از دریاچه ارومیه در شهر تکاب در جهت مسدود کردن چاه های کشاورزی با عمق کم و عمر بیش از پنجاه سال صورت گرفته است، و این در حالی است که، این قبیل اقدامات هیچ تاثیری در احیای این دریاچه نداشته و تنها آب سطحی که کشاورزان برای گذران زندگی خود از آن استفاده می‌کنند را محدود می‌کند، اما با کشت گیاهانی در اطراف دریاچه که نیاز به آب زیادی دارند، یا ایجاد ویلاهایی که دارای استخر هستند، برخورد نمی‌کنند.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اعمال این نوع سیاست باعث تشدید نارضایتی بین مردم شده و انجام این قبیل اقدامات کاملا غیرکارشناسانه، شائبه‌دار، فرمایشی و تبعیض‌آمیز است که عمدتا جنبه تبلیغاتی دارد.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =