هر ايراني 3 برابر ميانگين دنيا شكر مصرف مي‌كند

۱۳۸۶/۰۱/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2337
هر ايراني 3 برابر ميانگين دنيا شكر مصرف مي‌كند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، حسيني نماينده صنعت قند كشور امروز در ديدار متوليان صنايع غذايي با وزير بهداشت در هتل المپيك تهران، افزود: فاجعه غذايي ايران مصرف بيش از حد قند و شكر است، سالانه حدود دو ميليون شكر از برزيل وارد مي‌كنيم كه حدود 11 درصد آن در نوشابه ها و نيمي از آن در خانواده‌ها به طور مستقيم مصرف مي‌شود.
وي اضافه كرد: علاوه بر دو ميليون شكر وارداتي سالانه يك ميليون و 400 هزار تن شكر نيز در كشور توليد مي‌شود يعني سالانه حدود سه ميليون و 400 هزار تن شكر در كشور مصرف مي‌شود در حالي كه نياز كشور مصرف سالانه دو ميليون تن شكر است و فقط نيازمند واردات 600 هزار تن شكر از خارج هستيم.
وي اضافه كرد: شكر برزيل با تعرفه گمركي صفر درصد وارد مي‌شود در حالي كه در برخي موارد تاريخ توليد و انقضاي آن معلوم نيست در حالي كه شكر ايراني با آناليز و مشخصات كامل توليد مي‌شود اما حمايت نكردن از توليد داخل اين صنعت را ورشكست كرد.
حسيني گفت: مشكل ديگر اعلام نكردن به موقع قيمت قند و شكر در كشور است كه توليد كنندگان داخل را بلاتكليف مي‌كند در عين موازي كاري دستگاهها از جمله وزارت بهداشت و موسسه استاندارد مشكل آفرين است.
نماينده صنعت نمك نيز گفت: متاسفانه نمكهاي تصفيه شده ايران به افغانستان و عراق صادر مي شود و در اختيار مردم ايران قرار نمي گيرد و اين براي ما سوال است كه چرا هنوز همه مردم ما از نمكهاي بهداشتي و تصفيه شده برخوردار نيستند.
وي افزود: 10 واحد صنعتي توليد نمك در كشور با سرمايه گذاري 60 ميليارد تومان بلاتكليف هستند و حمايت نمي‌شوند در حالي كه نمكهاي تصفيه نشده در بازار به فراواني وجود دارد.
شبنم نماينده صنايع شير ايران نيز گفت: صنايع شير ايران با مشكلات زيادي مواجه هستند كه مهمترين آن دريافت عوارض بالا بر اساس قانون تجميع عوارض و ممانعت از افزايش قيمت سالانه است و در حالي كه سالانه با توجه به افزايش دستمزد، نرخ تورم و مواد اوليه مجبوريم قيمت لبنيات را افزايش دهيم دولت از ما مي خواهد كه قيمت شير امسال نسبت به سال گذشته تفاوت نكند.
وي اضافه كرد: در حالي كه مصرف رنگ و اسانس در صنايع غذايي منعي ندارد و در پفك و چيپس به فراواني مصرف مي شود وقتي كه مي خواهيم در توليد لبنيات از رنگ و اسانس استفاده كنيم تا جذابيت آن براي كودكان بيشتر شود مخالفت مي‌شود.
حريري، نماينده صنعت روغن ايران نيز در اين مراسم گفت: سياست واحدي بين آنچه وزارت بهداشت توصيه مي كند تا روغنهاي خوراكي با اسيد چرب و ترانس پايين توليد شود و آنچه وزارت جهاد كشاورزي مي گويد مبني بر خريد سريع دانه هاي روغني كشاورزان وجود ندارد و توليد كنندگان بلاتكيفند.
وي اضافه كرد: در حالي كه به صنايع داخلي فشار وارد مي شود تا روغنهاي خوراكي با ترانس صفر و زير 5 درصد توليد كنند روغنهاي خارجي با ترانس 43 درصد در بازار وجود دارد كه منعي براي توزيع و ورود آن وجود ندارد.
حسين يزدجردي دبير انجمن آرد كشور نيز در اين مراسم گفت: 320 كارخانه آرد كشور توان توليد 20 ميليون تن آرد را در سال دارند اما با نصف ظرفيت خود كار مي كنند و سالانه حدود 11 تن آرد توليد مي‌كنند.
وي امسال را سال غني سازي آرد با آهن و اسيد فوليك نامگذاري كرد و گفت: دولت سالانه بيش از سه هزار ميليارد تومان براي توليد نان يارانه مي‌دهد، هر كيلوگرم آرد براي دولت 300 تومان تمام مي شود اما به قيمت 75 ريال در اختيار نانوا قرار مي‌گيرد كه البته بخش زيادي از اين نان هدر مي‌رود.
وي اضافه كرد: با اين حال امسال با هزينه اي در حدود 10 ميليارد تومان تمام آردهاي كشور غني سازي مي‌شود كه با هزينه ناچيز خدمت بزرگي به سلامت مردم است.
موحد، دبير كانون انجمنهاي صنفي صنايع غذايي نيز در اين مراسم در تشكيل كميته مشترك بين وزارت بهداشت و اين كانون براي رسيدگي به مسائل صنايع غذايي و نظارت بهتر بر كيفيت محصولات غذايي خبر داد و از متوليان اين صنايع خواست مطالبات خود را از طريق اين كميته پيگيري كنند.
وي افزود: اين كميته متشكل از سه عضو از وزارت بهداشت، سه عضو از كانون انجنمنهاي صنفي صنايع غذايي و يك نفر استاد دانشگاه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.81723s, 18q