ايران در درمان ناباروري‌ همگام با دنيا حركت ‌مي‌كند

۱۳۸۵/۱۰/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 235
ايران در درمان ناباروري‌ همگام با دنيا حركت ‌مي‌كند

دكتر مژگان شفيعي‌ متخصص جنين‌شناسي در اين زمينه بهخبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)گفت: از زمان كاربرد روش IVF يا لقاح مصنوعي حدود 30 سال مي‌گذرد و اين روش هر روز در حال پيشرفت است . در اين زمينه ايران از ابتدا در دستيابي به روش‌هاي درمان ناباروري و از جمله IVF همگام با دنيا حركت مي‌كرده و به پيش مي‌رود.


وي، دستيابي پژوهشگران كشور را به فن‌آوري سلول‌هاي‌بنيادي يكي از بارزترين موفقيت‌ها در اين‌زمينه برشمرد و افزود: تعداد كشورهايي كه در دنيا به اين روش دست يافته‌اند انگشت شمارهستند كه خوشبختانه در برخي از يافته‌هاي مرتبط با سلول‌هاي بنيادي، پژوهشگران كشورمان حرف اول را در دنيا مي‌زنند و نظريه پرداز اين رشته هستند.


دكتر شفيعي‌ به روش جديد PGD اشاره و عنوان كرد: روش PGD جديدترين روش‌تشخيص قبل از تولد (روش تشخيص قبل از لانه گزيني) است، به كمك اين روش هر نوع اختلال و عملكرد تخم قبل از لانه‌گزيني قابل رويت و بررسي است و در درمان‌هاي ناباروري و تشخيص ناهنجاري‌هاي ژنتيكي به كارمي‌رود.


وي تصريح كرد: به‌دليل آنكه روش PGD روشي كاملا تخصصي و پرهزينه است بنابراين بايد در مراكز درمان ناباروري و مشاوره ژنتيك معتبر و قابل تاييد مسئولين بهداشتي ارائه شود و هم اكنون كاربرد اين روش در كشور در مراحل ابتدايي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.95568s, 19q