به گفته پروفسور عکاشه زلزله‌شناس، تهران دارای سه گسل اصلی است. گسل شمال تهران از سوهانک و لشکرک آغاز شده و با عبور از مناطق فرحزاد و حصارک به سوی غرب کشیده شده است.

نقاط پرخطر و زلزله‌خیز تهران کجاست؟

سلامت نیوز: به گفته پروفسور عکاشه زلزله‌شناس، تهران دارای سه گسل اصلی است. گسل شمال تهران از سوهانک و لشکرک آغاز شده و با عبور از مناطق فرحزاد و حصارک به سوی غرب کشیده شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه خبری فردا، به گفته پروفسور عکاشه زلزله‌شناس، تهران دارای سه گسل اصلی است. گسل شمال تهران از سوهانک و لشکرک آغاز شده و با عبور از مناطق فرحزاد و حصارک به سوی غرب کشیده شده است. مناطق نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه روی این گسل قرار دارند. گسل مشا، گسلی است طویل، اساسی و لرزه‌زاست که در طول رشته‌کوه البرز و از شمال آن روی دامنه‌های جنوبی رانده شده است. گسل مشا در بالادست سد لتیان با گسل شمال تهران تلاقی دارد. گسل ری از جاده خاوران شروع شده و در امتداد جاده کمربندی تهران پیش از رسیدن به قدس و شهریار در چهاردانگه به اتمام می‌رسد. این گسل به دو بخش گسل شمال ری و گسل جنوب ری تقسیم می‌شود؛ گسل شمال ری در امتداد مسیر بهشت‌زهرا و بزرگراه ری واقع است. از سوی دیگر، تهران دارای گسل‌های دیگری هم هست که در بیان کارشناسان از آن‌ها به‌عنوان گسل‌های فرعی یاد می‌شود. گسل ملاصدرا یکی از این گسل‌های فرعی تهران است که در امتداد خیابان شریعتی تا شهرک‌غرب از محلات ونک، میرداماد، برج میلاد، سعادت‌آباد و شهرک‌غرب عبور می‌کند. این‌گونه به نظر می‌رسد که موضوع خطرپذیری ساخت‌وساز در محدوده این گسل به لحاظ اهمیت، تفاوت چندانی با شرایط ساختمان‌ها در محدوده گسل‌های اصلی ندارد.

آنچنان‌که ایزدی از هشدار وزارت مسکن و شهرسازی به شهرداری تهران در این مورد خبر داده و گفته است: «نسبت به دو گود خطرناک در مجاورت برج میلاد و در منطقه ایران‌زمین که درحریم گسل قراردارند، به شهرداری هشدار داده‌ایم.» این وضع به احتمال زیاد در مورد گسل شرق که با عبور از سرخه‌حصار در امتداد بزرگراه شهید بابایی تا پل سیدخندان کشیده شده است نیز، قابل مشاهده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha