نشستن طولانی مدت عادت بسیاری از افراد است و در بسیاری از مشاغل نیز رخ می دهد، اما نشستن طولانی مدت دارای خطرات زیاد و جبران ناپذیری است که قابل تصور هم نیست. در این مقاله به خطرات آن اشاره می کنیم.

خطرات باورنکردنی نشستن طولانی مدت

سلامت نیوز:  نشستن طولانی مدت عادت بسیاری از افراد است و در بسیاری از مشاغل نیز رخ می دهد، اما نشستن طولانی مدت دارای خطرات زیاد و جبران ناپذیری است که قابل تصور هم نیست. در این مقاله به خطرات آن اشاره می کنیم.


1. نشستن طولانی به قلب آسیب می زند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، دانشمندان در پژوهشی که در این زمینه انجام دادند و دو گروه را مقایسه کردند: افرادی که زمان زیادی در طول روز می نشینند، مانند راننده های حمل و نقل و افرادی که مدت نشستن آنها در روز کمتر است مانند سربازان و نگهابانان. گرچه سبک زندگی و رژیم غذایی این افراد بسیار شبیه به هم بود، اما کسانی که مدت زمان بیشتری را به حالت نشستن سپری می کردند، دو برابر دیگران بیشتر در معرض بیماری قلبی هستند.


2. نشستن طولانی باعث کوتاه شدن عمر می شود

اگر برای مدت طولانی بنشینید، زودتر از زمان مناسب از این دنیا خواهید رفت. حتی اگر هر روز ورزش کنید هم تاثیری نخواهد داشت. اما به هرحال این مسئله دلیل نمی شود که ورزش کردن را نادیده بگیرید. اگر ورزش نکنید، نشستن طولانی خطرات بیشتری در پی خواهد داشت.


3. نشستن طولانی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد

اگر مدت طولانی بنشینید، مغز شما شبیه به مغز مبتلا به زوال عقل می شود. نشستن طولانی مدت خطر بروز بیماری قلبی، دیابت، سکته مغزی، فشار خون بالا و کلسترول بالا را افزایش می دهد که تمام این عوامل نقش مهمی در بروز زوال عقل دارد. حرکت کردن در طول روز بیشتر از ورزش کردن می تواند خطر بروز این بیماری ها را کاهش دهد.


4. نشستن طولانی مدت تمام ورزش کردن ها را بی اثر می کند

تاثیرات نشستن طولانی مدت به شکلی است که نمی توان از طریق ورزش کردن با آن مقابله کرد. حتی اگر در هفته 7 ساعت هم ورزش کنید – بیشتر از زمان توصیه شده که 2 تا 3 ساعت است – نمی توانید تاثیر نشستن طولانی مدت را از بین ببرید. با نشستن طولانی مدت ورزش کردن ها را بی اثر نکنید. تحرک داشته باشید.


5. نشستن طولانی مدت خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد

بله، اگر مدت زیادی در طول روز بنشینید، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت خواهید بود. علت بروز این مشکل به خاطر نسوزاندن کالری نیست. در واقع نشستن است که عامل بروز این مشکل می شود. علت این مسئله دقیقا مشخص نیست، اما پزشک ها تصور می کنند نشستن طولانی ممکن روش بدن در واکنش به انسولین را تغییر دهد. انسولین هورمونی است که به بدن کمک می کند قند و کربوهیدرات را برای انرژی بسوزاند.


6.  نشستن طولانی مدت ممکن است باعث بروز ترومبوز سیاهرگی عمقی Deep vein thrombosis

ترومبوز سیاهرگی عمقی Deep vein thrombosis یا DVT لخته خونی است که در پاها شکل می گیرد و اغلب به دلیل نشستن و بی حرکتی طولانی مدت بروز می کند. اگر لخته خون آزاد شود و به ریه های شما برسد، ممکن است خیلی خطرناک باشد. در زمان بروز ترومبوز سیاهرگی عمقی ممکن است درد و التهاب در پاهای خود مشاهده کنید، اما برخی افراد نیز هیچ نشانه ای مشاهده نمی کنند. به همین دلیل لازم است که نشستن های طولانی مدت را با راه رفتن تمام کنید.


7.  نشستن طولانی مدت باعث افزایش وزن می شود

تلویزیون زیاد تماشا می کنید؟ ساعت ها در سایت های مختلف می چرخید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، بیشتر در معرض افزایش وزن و چاقی هستید. خیلی خوب است که هر روز ورزش کنید، اما ورزش کردن تاثیرات مضر نشستن طولانی مدت را از بین نخواهد برد.


8.  نشستن طولانی مدت باعث افزایش اضطراب می شود

در نشستن های طولانی مدت اغلب تنها هستید و فعالیتی که انجام می دهید با یک صفحه مانیتور است. اگر این فعالیت باعث مختل شدن خواب شما شود، مضطرب تر خواهید شد. به علاوه تنها ماندن برای مدت زیاد می تواند شما را از دوستان و نزدیکانتان دور کند که این مسئله نیز باعث اضطراب اجتماعی خواهدشد. دانشمندان هنوز در حال بررسی علت دقیق تر این مسئله هستند.


9. نشستن طولانی مدت باعث کمر درد می شود

وضعیت نشسته فشار زیادی به عضلات کمر، گردن و ستون فقرات وارد می کند. اگر به حالت خمیده بنشینید، درد شما بیشتر خواهد بود. بهتر است از یک صندلی ارگونومیک استفاده کنید، صندلی مناسب دارای ارتفاع درست است و از کمر شما محافظت می کند. اما به یاد داشته باشید هر چقدر هم صندلی شما راحت باشد، اما به هر حال نشستن طولانی مدت بر روی کمر تاثیرات ناخوشایند خواهد داشت. بهتر است هر نیم ساعت یک بار از جای خود بلند شوید و به مدت یک یا دو دقیقه راه بروید تا سلامت ستون فقرات خود را حفظ کنید.


10. نشستن طولانی مدت باعث بروز واریس می شود

نشستن طولانی مدت باعث تجمع خون در پاها می شود و این مسئله فشار زیادی به رگ های خونی وارد می کند. در این شرایط رگ ها ملتهب می شوند، پیچ خورده می شوند و یا دچار برآمدگی می شوند که به آن واریس گفته می شود. همچنین ممکن است رگ های عنکبوتی را مشاهده کنید، مجموعه ای از رگ های خونی پاره شده که در کنار هم هستند. این مشکل معمولا جدی نیست، اما ممکن است باعث درد شود. در صورت نیاز پزشک روش های درمانی را به شما معرفی خواهد کرد.


11.  نشستن طولانی مدت باعث پوکی استخوان می شود

بزرگسالانی که خیلی فعالیت بدنی ندارند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند و ممکن است کم کم توانایی انجام فعالیت های مهم و روزانه خود را نداشته باشند. گرچه ورزش به اندازه معمول نمی تواند از آسیب های مربوط به نشستن طولانی مدت پیشگیری کند، اما لازم نیست ورزش های سخت انجام دهید تا جبران شود. تنها کافیست مدت نشستن خود را کمتر کنید و هر نیم ساعت یا 20 دقیقه از جای خود بلند شوید و راه بروید.


12. نشستن طولانی مدت خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

اگر به مدت طولانی در جای خود بنشینید، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ، سرطان رحم یا  آندومتر و یا سرطان ریه هستید. هر چه مدت بیشتری بنشینید، خطر بروز سرطان نیز بیشتر خواهد شد. هر چقدر بعد از آن فعالیت داشته باشید، میزان این خطر تغییری نخواهد کرد. آنچه مهم است کم کردن مدت زمان نشستن است.


چه فعالیت هایی داشته باشیم؟

در طول روز بیشتر حرکت داشته باشید. هر نیم ساعت یک بار از جای خود بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید. نوک انگشتان پای خود را لمس کنید. چند قدم در اطراف راه بروید، چند دقیقه ای را بایستید، میزی مناسب خود انتخاب کنید و کامپیوترتان را مناسب با صورتتان تنظیم کنید. تمام این عوامل می توانند تاثیرات منفی نشستن طولانی مدت را کم کنند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha