کشف گسترش گسترش سرطان پس از درمان

۱۳۸۶/۰۱/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2387
کشف گسترش گسترش سرطان پس از درمان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پايگاه اينترنتي رويترز، آزمايش‌هاي انجام شده بر روي موش‌ها نشان مي‌دهد استفاده از داروي شيمي درماني به نام "دوكسوروبيسين" يا پرتودرماني هر دو موجب افزايش سطوح ‪ TGF-beta‬مي‌شود كه به نوبه خود به گسترش تومورهاي سرطان سينه به ريه كمك مي‌كند.

با اين حال دكتر "كارلوس آرتياگا" و همكارانش در دانشگاه "واندربيلت" در "تنسي" گزارش دادند استفاده از يك پادتن براي مسدود كردن ‪TGF-beta‬ اين روند را متوقف مي‌كند.

گروه آرتياگا در شماره ماه مه مجله "‪ "clinical investiation‬گزارش داد ابداع داروهايي كه ‪ TGF-beta‬را مسدود مي‌كند احتمالا از عود مجدد سرطان جلوگيري مي‌كند.

عود و گسترش تومورها پس از درمان سرطان يك پديده كاملا شناخته شده است و به دنبال پرتو درماني، شيمي درماني و جراحي بروز مي‌كند.

كارشناسان سرطان حدس مي‌زنند تومور به اصطلاح اوليه - اولين و بزرگترين تومور - احتمالا به نحوي رشد ساير تومورها را سركوب مي‌كند و يا اينكه برداشتن و از بين بردن اولين تومور موجب رشد ساير تومورها كه قابل تشخيص نيستند، مي‌شود.

گروه آرتگا اعلام كرد، ‪ TGF-beta‬كه در رشد و سركوب تومورها نقش دارد مي‌تواند تا حدودي به پاسخ اين سوال كمك كند.

در اين بررسي، زماني كه موش‌هاي مبتلا به سلول‌هاي سرطان سينه انساني تحت پرتو درماني و يا درمان با ‪ doxorubicin‬قرار گرفتند سطوح بالاتري از ‪ TGF-beta‬در خون آنها ديده شد.

اين موش‌ها همچنين سلول‌هاي تومور كوچكتري در خون خود داشتند كه اين سلول‌ها به ريه آنها گسترش يافت.

اما زماني كه موش‌ها با پادتني كه ‪ TGF-beta‬را سركوب مي‌كند درمان شدند اين گسترش متوقف شد.

آرتيگا گفت، داشتن سطوح بالاي ‪ TGF-beta‬پس از درمان مي‌تواند به شناسايي بيماراني كه احتمالا سرطان پس از درمان در آنها بازمي‌گردد كمك مي‌كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.8684s, 18q