آب‌ معدني از آب لوله‌كشي تميزتر نيست

۱۳۸۶/۰۱/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2394
آب‌ معدني از آب لوله‌كشي تميزتر نيست

در همين راستا، اکثر کارشناسان بهداشتي، توصيه کرده‌اند از آب‌هاي بسته‌بندي براي آشاميدن استفاده کنيم. در حال حاضر کم نيستند افرادي که آب مصرفي‌شان را به اين نوع آب‌ها محدود کرده‌اند.

آب‌هايي که در بطري‌هاي پلاستيکي عرضه مي‌شود و ديگر در اکثر سوپرمارکت‌هاي کشور مي‌شود از آنها پيدا کرد. حق هم همين است، آن قدر از بيماري‌هايي مثل وبا، اي کولاي، ژيارديا و غيره شنيده‌ايم که شايد تنها راه چاره‌مان را در استفاده از همين آب‌ها ديده‌ايم.

البته فراموش نكنيد كه حتي در اوج اپيدمي ‌وبا در دو سال گذشته، مسئولان بهداشتي کشورمان تاکيد داشتند که آب لوله‌کشي شده در هيچ نقطه‌اي از کشورمان آلودگي نداشته است؛ به همين علت شايد اين روي آوردن به آب‌هاي بسته‌بندي، فايده‌اي به جز راحت کردن دل پردلهره‌مان نداشت.

نكته جديد اما اين است كه متاسفانه به تازگي در مورد بهداشتي بودن و فايده آب‌هاي بسته‌بندي هم شک و ترديدهايي در جامعه جهاني به وجود آمده است.

يک گزارش جديد نشان مي‌دهد 25 درصد بطري‌هاي آبي که به صورت بسته‌بندي شده در سوپرمارکت‌هاي آمريکا به فروش مي‌رسد، از شير آب پر شده‌اند، در حالي که نظرسنجي‌هاي موسسه گالوپ نشان مي‌دهد اکثريت مشتريان اين نوع محصولات، به خاطر ترس از آلودگي احتمالي آب شهري آنها را مي‌خرند.

يکي از محققان دانشگاه فلوريدا در يازدهمين نشست سالانه «سلامت و تناسب اندام» در دالاس آمريکا، گزارشي ارائه کرده که نشان مي‌دهد آب بطري‌هاي پلاستيکي لزوما بهداشتي‌تر و سالم‌تر از آبي که با چرخاندن شير آب منزل توي ليوانتان مي‌ريزد، نيست.

خبرگزاري رويترز گزارش داده است، در مطالعه اين محققان روي بيش از هزار بطري آب از 103کمپاني مختلف، مشخص شده که در 22 درصد اين بطري‌ها، آلودگي‌هاي ميکروبي و شيميايي و نيز ارسنيک وجود دارد.

براي افراد مبتلا به نقص دستگاه ايمني مثل بيماران آلوده به ويروس ايدز يا افرادي که براي درمان سرطان تحت شيمي‌درماني قرار گرفته‌اند و نيز بيماراني که پيوند شده‌اند، زنان باردار، کودکان و سالمندان، ممکن است اين آلودگي‌ها خطرساز شود.

توصيه كارشناسان به اين افراد آن است که از فيلترهاي خانگي استفاده کنند، آب را بجوشانند يا از آب مقطر استفاده کنند.

از آنجا که آب بسته‌بندي شده، يک محصول غذايي به شمار مي‌رود، کنترل بهداشت و کيفيت آن طبق قانون به عهده «سازمان نظارت بر دارو و غذا» قرار داده شده، در حالي که شبکه آب لوله‌کشي را «اداره بهداشت محيط» بايد کنترل کند.

از آنجا که طبق معمول آماري از اين دست در کشور ما يا وجود ندارد يا قابل دسترسي نيست، مي‌توان حدس زد که در کشور ما هم مشابه يا بدتر از چنين وضعي وجود داشته باشد.

به همين علت توصيه‌ها و نظرهاي اين کارشناسان مي‌تواند براي ما هم جاي تامل فراوان داشته باشد و نهايتاً در تصميم‌گيري قابل استفاده باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.41935s, 18q