استاتین ها احتمال عفونت را کاهش می دهند

۱۳۸۶/۰۱/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2396
استاتین ها احتمال عفونت را کاهش می دهند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ساینس دیلی محققان دانشگاه جان هاپکینز دریافته اند داروهای استاتین خطر یک عفونت کشنده خون به نام سپسیس را در بیماران دیالیزی کاهش می دهند. در آمریکا سپسیس عامل اصلی مرگ و میر در بخش مراقبت های ویژه ICU محسوب می شود. این مشکل همچنین خطر جدی را برای بیماران کلیوی که تحت درمان از طریق دیالیز قرار دارند ایجاد می کند.
محققان اخطار داده اند که بیماران دیالیزی نباید الزاما از پزشک خود بخواهند برای آنان استاتین تجویز کند تا زمانی که مطالعات بیشتر یافته فوق را تایید کنند.
به گفته این محققان هنوز مشخص نیست چرا و چگونه داروهای استاتین چنین اثری را اعمال می کنند اما نتایج تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده اند که این داروها نقش قابل ملاحظه ای در کاهش خطر عفونت دارند.
مشخص شده استاتین ها بر سیستم ایمنی بدن تاثیر دارند اما اینکه دقیقا این تاثیر چیست و چه تعداد از مصرف کنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد هنوز دقیقا مشخص نشده است.
به نظر می رسد استاتین ها پاسخ ایمنی به عفونت را تنظیم می کنند و یا آنکه مستقیما با عفونت مقابله می کنند. همچنین نظر دست اندر کاران این تحقیق این است که استاتین ها مانند پنی سیلین عمل می کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.88288s, 19q